WordPress

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

WordPress - pro tvorbu osobních stránek a blogů

Soubor:Wordpress.png


Vytvořila: Jitka Bugajevová

Datum: 4. 4. 2008


Adresa hodnocené stránky: http://wordpress.org
Charakteristika

WordPress je počítačový blogovací publikační systém napsaný v PHP a MySQL. Je vyvíjen pod licencí GPL. WordPress má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Podporuje pouze jeden blog na instalaci, je ale dostupná i víceuživatelská verze – WordPress MU. Dokonce i normální WordPress je schopen vytvořit více blogů na jednom serveru a databázi, pouze uložením souborů do různých podadresářů.Instalace

Aby jste mohli WordPress používat, potřebujete mít nějaký hosting podporující PHP a MySQL databáze. K instalaci Vám postačí základní znalost práce s FTP účtem u hostingu. WordPress si po stažení rozbalíte, je dobré při instalaci používat Total Commander. Po rozbalení nahrajete soubory (ne složku wordpress) na FTP. V uživatelském rozhraní si vytvoříte Mysql databázi. Přihlásíte se na user.ic.cz(po registraci), vlevo v menu vyberete Databáze Mysql, v podmenu vyberete Stav Mysql, objeví se Vytvořit novou databázi, kliknete a vložíte hesla.V nahraných souborech si otevřete soubor wp-config-sample.php, klávesou F4 se do stanete ke zdrojovému kódu, ve kterém přepíšete údaje u DB_NAME, DB_USER, hesla a DB_HOST. A soubor přejmenujete na wp-config.php. Pak už se stačí přihlásit na vasi adrese na wp-admin/install.php a doplnit informace o vašem blogu.

Soubor:Webs.PNGTady si program stáhnete.


Soubor:Mujpokus.JPGA takhle to vypadá, když jste úspěšně zvládli instalaci.

Základní vlastnosti

  • Dodržuje standardy XML, XHTML a CSS
  • Integrovaný správce odkazů
  • Struktura trvalých odkazů přátelská k internetovým vyhledávačům
  • Podpora pluginů
  • Podkategorie a více kategorií pro příspěvek (tzn. štítky)
  • Podpora pro trackback a pingback
  • Typografický filtr pro formátování a styl textu


Hodnocení stránek

  • Design

- jednoduchý a přehledný

  • Obsah

Ve wordpress.org je pro začátečníky v dokumentaci podrobně popsáno, co to vlastně WordPress je, proč ho používat a jak s ním vůbec začít pracovat, pro pokročilé je zde návod jak rozvíjet a vylepšovat své stránky.

Ve Vašem vlastním WordPressu už záleží na Vás, jak bude vypadat. Pokud byste si nevěděli rady, na Vaší webové stránce v menu vpravo jsou Odkazy, které Vás zavedou zpět na wordpress.org, kde si potřebné informace najdete.

Po přihlášení (odkaz na Vaší webové stránce v menu vpravo) můžete měnit vzhled stránky, vkládat příspěvky, tvořit stránky, nahrávat obrázky, díky pingbackům a trackbackům můžete reagovat svými komentáři na příspěvky jiných nebo oni na Vaše.

Shrnutí

Díky otevřenému zdrojovému kódu je WordPress velice přizpůsobivý a kreativní program pro všechny, kteří si chtějí vytvořit vlastní stránky.


Užitečné odkazy


Jitka Bugajevová 9:40, 4. 4. 2008 (CET)

Zpět na hlavní stránku předmětu: VIKBA07