Wireframy

Z WikiKnihovna

Autor: Václav Kůs

Klíčová slova: wireframe, náhled webu, skica webu

Synonyma: skica webu, náhled webu

Související pojmy:

nadřazené - web

podřazené - ---


Charakteristika

Wireframe (zkráceně WF, česky drátěný model) je vizuální pomůcka, která reprezentuje návrh webových stránek a rozmístění jednotlivých prvků jejich obsahu. Wireframy lze vytvářet v různých detailech. Od základního wireframe úvodní stránky, který obsahuje pouze základní rozložení prvků na stránce, až po detailní wireframe. Detailní wireframe může obsahovat položky menu, texty, velikosti obrázků a odkazy na další wireframy hlavních stránek webové prezentace. Wireframe nezahrnuje grafiku, barvy ani typografický styl, je tvořen pouze pomocí čar a textu.

Použití

Wireframe stránek se vytváří zpravidla před zahájením grafických prací, aby bylo možné vytvořit si představu o fungování webu. Jde o návrh, který definuje funkce a obsah stránek, pro lepší pochopení, označuje se také jako „projektová dokumentace nového webu“.


Rozdělení

Wireframe můžeme dělit na několik typů od nejjednoduššího nákresu až po podrobný proklikávací model informačního systému nebo rozsáhlých webových stránek.


Textový wireframe: slovně definuje obsah a funkční prvky stránky. Využití wireframe je spíše okrajové, řeší opravdu jen hrubé myšlenky a naznačuje co je a není možné.

Stručný wireframe: v nákresu se objevují pomocná pole, která definují pozice na stránce a ukazují rozmístění textu. Tento druh wireframe se používá u jednodušších a intuitivnějších řešení, která nejsou technicky a technologicky tak náročná.

Podrobný wireframe: do detailu ukazuje pozice na stránce/stránkách. Může operovat s ostrými texty, obrázky, tabulkami, apod. Podrobně popisuje chování stránky, její směřování, napojení, atd. Tento druh WF se používá u komplikovanějších a náročnějších řešení.

Proklikávací on-line wireframe: jedná se o ještě podrobnější WF než v předchozím bodě. Největší rozdíl je v jeho chování, předchozí varianty byly statické obrázky, kdežto zde se jedná o proklikávací model, který naplno ukáže provázanost a smysl celého systému. Toto řešení se používá jen v nejnáročnějších případech (intranet; extranet; B2B portál, B2C portál s napojením na informační systém, apod.).


Poznámky


Použitá literatura