WikiNews

Z WikiKnihovna
Verze z 22. 2. 2012, 16:04, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (2 revize: IMPORT W-Z a články začínájící na dlouhé sam. a souhl. s háčkem: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Wikinews logo.png


Wikinews

Do projektu Wikinews může přispět kdokoliv, články jsou psány v celosvětové spolupráci autorů pro čtenáře z celého světa. Projekt se neustále snaží ve všech ohledech k udržení neutrálního úhlu pohledu, zajišťující že jejich zprávy jsou pravdivé jak jen je to možné. Protože projekt funguje na bázi wiki, je snadné ho kombinovat s dalšími předměty ve třídních projektech.


Co Wikinews nabízí

Projekt Wikinews umožňuje uživatelům po celém světě dostat se ke zcela nezávislému zpravodajství. Stejně jako umožňuje širokému spektru přispěvatelů vkládat své články na nejrůznější témata, která je zajímají a chtějí se o ně podělit s ostatními. Tím vzniká svobodný zdroj informací založený na myšlence, že více lidí ví a může poskytnout více informací než malá skupinka odborníků.


Co jsou a nejsou Wikinews

Čím jsou

Svobodným zpravodajským projektem, na jehož tvorbě se podílejí jeho čtenáři.
Jedním z projektů nadace Wikimedia Foundation.
Jsou zcela zdarma.

Čím nejsou

Diskusním fórem.
Wikizprávy nejsou z papíru. To znamená, že nemají žádná omezení svého rozsahu, mohou obsahovat odkazy na jiné stránky, mohou být častěji aktualizovány.
Propagandou nebo obhajobou jakéhokoliv druhu. Článek samozřejmě může informovat o názorech, pokud je zachován nezaujatý úhel pohledu.
Místem pro osobní stránky anebo archivem souborů. Pro tvorbu zpráv má každý uživatel své osobní stránky, které slouží jako pracovní plocha pro tvorbu projektů.


Jak to funguje

Wikinews si dává za cíl fungovat jako projekt otevřeného zpravodajského serveru fungujícího na bázi Wiki a vycházejících z klíčových principů nadace Wikimedia Foundation, kterými jsou neutralita, svobodný obsah a průhledné rozhodování při uplatňování jakýchkoliv změn.


Hodnocení stránek

Design

Design stránek je shodný se všemi stránkami na bázi Wiki. V levém horním rohu je logo serveru, pod ním je výběrový sloupec s nabídkou rozdělenou do pěti kategorií- navigace, wikinews, regiony, nástrojová sada a nabídka ostatních jazyků, ve kterých zatím server Wikinews funguje. Jako další část levého sloupce je panel vyhledávání. Hlavní část je rozdělena do několika sekcí, od shora dolů to jsou- čtyři standartní záložky (article, collaboration, view source, history), které nejdeme v celém projektu Wiki, poté rozdělení příspěvku podle jejich témat a nebo podle části světa, ze které pocházejí. Načež následuje samotný výběr nejzajímavějších a nejaktuálnějších článků. Hlavní stránku uzavírají informace o projektu Wikinews, nabídka jazyků a seznam sesterských projektů.

Navigace

Navigaci z hlavní strany zajišťuje nabídka v horní části, která je rozdělena na již zmíněné skupiny podle tématu a podle místa původu. Další možností je využití vyhledávacího panelu v levé části hlavní strany.


Shrnutí

Projekt Wikinews si dává za cíl poskytovat nezaujaté zpravodajství z celého světa prostřednitvím svých uživatelů. Funguje od roku 2004 a jeho tvůrci si dali za cíl dokázat, že model zcela nezácislého zpravodajství není neproveditelný. Celý projekt stojí na uživatelých a jejich chuti podělit se o zajímavé události zprávy, které je zaujali bez jakéhokoliv vlivu politických stran, nebo společností vlastníci klasická média.


Odkazy

Hlavní portál Wikinews

RSS kanál pro nejnovější zprávy Wikinews

Připravovaná česká verze