Webová stránka

Z WikiKnihovna

Autor: Eliška Hrabalová

Klíčová slova: Internet, webdesign, WWW technologie

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené: World Wide Web

podřazené: ---


Co je webová stránka

Webová stránka je textový soubor s čistým neformátovaným textem, do něhož zapisujeme značky, popisujeme styly a vkládáme textový obsah stránky.

Typy webových stránek:

Statické webové stránky – zůstávají v podobě, v níž jsme je vytvořili, při každém zobrazení jsou stále stejné a nelze je ani změnit.

Dynamické webové stránky – na těchto stránkách lze měnit obsah pomocí tzv. skriptovacího jazyka. Existují dva druhy skriptovacích jazyků – klientské skriptovací jazyky, o něž se stará prohlížeč a jsou určeny pro návštěvníky webové stránky, a serverové skriptovací jazyky, o které se stará server.

Tři vrstvy moderní webové stránky

Vrstva struktury

HTML (hypertextový značkovací jazyk) – původní jazyk pro tvorbu webových stránek, který vytváří logickou (významovou) strukturu webového dokumentu.

XHTML (rozšiřitelný hypertextový značkovací jazyk) – mladší verze jazyka HTML, spojuje prvky jazyka HTML (díky tomu ho mohou přečíst všechny prohlížeče) a sílu a flexibilitu jazyka XML (jazyk určený pro tvorbu jiných jazyků), lze ho použít k jisté, byť značně omezené, definici vzhledu částí webové stránky (např. barva nebo velikost písma).

Vrstva prezentační

CSS (Cascading Style Sheets) – kaskádové styly jsou druhem stylového jazyka, který popisuje vzhled a fungování elementů ve zdrojovém kódu.

Vrstva chování

JavaScript – klientský skriptovací jazyk, který se zapisuje přímo do zdrojového kódu HTML, jedná se o různé vizuální efekty a animace.

PHP – serverový skriptovací jazyk, který umožňuje programovat aplikace schopné spolupracovat s databázemi, poštou atd., mezi jeho nesporné výhody patří jednoduchost, fugování na různých operačních systémech a otevřený zdrojový kód (Open Source), což znamená, že se na jeho upravování a zdokonalování může podílet každý schopný programátor.

Další serverové skriptovací jazyky – ASP, JSP, ASP.NET

V čem se tvoří webové stránky

Editory WYWISIG (What You See Is What You Get) – tyto editory umožňují tvorbu webových stránek jednoduše výběrem a stavením prvků v grafickém rozhraní. Hned vidíme, co bude webová stránka zobrazovat. Výhodou je, že není třeba znát jazyky HTML (XHTML) a CSS. Nevýhodou je, že nemáme nad kódem, který tvoříme, téměř žádnou kontrolu. Nejznámějšími editory jsou Adobe Dreamweaver, Microsoft FrontPage, Microsoft Expression Web.

Strukturní editory – obyčejné textové editory, do nichž zapisujeme kód, usnadňují nám ovšem práci pomocí různých nástrojů a nápověd. Výsledek kódu si poté zobrazíme v prohlížeči. Mezi strukturní editory patří i klasický Poznámkový blok, dále český PSPad, HomeSite, jEdit, EasyPad, UltraEdit aj.

Internetové prohlížeče

Jsou velice důležitou částí při tvorbě webových stránek. Jazyky HTML, XHTML a CSS vychází z určitých technických standardů. Tyto standardy ale nemusí všechny prohlížeče vykládat správně. Problémem jsou hlavně starší prohlížeče.

Internet Explorer

Nejrozšířenější prohlížeč, který má obtíže se zobrazováním CSS, především verze 5.5 a a verze 6. Verze IE 7 již zobrazuje CSS lépe.

Mozilla Firefox

Druhý nejrozšířenější prohlížeč, zobrazuje CSS velmi dobře a přesně podle standardů.

Opera

Prohlížeč s menším uživatelským zastoupením, byť se paradoxně jedná o nejlepší variantu. CSS zobrazuje přesně a bez odchylek.