WAP: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
m (19 revizí: IMPORT W-Z a články začínájící na dlouhé sam. a souhl. s háčkem: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(Žádný rozdíl)

Verze z 22. 2. 2012, 14:03

Závěrečná práce - Olga Prokopová

Obecná charakteristika. Co je WAP?

WAP je zkratka ze slov Wireless Aplication Protocol – aplikační protokol pro bezdrátová zařízení. Je to otevřený mezinárodní standard a je ekvivalentem k internetovým protokolům určený pro GSM sítě, tedy umožňuje prohlížet speciálně upravené internetové stránky přímo na displeji mobilního telefonu nebo PDA. V současnosti je přístup k Internetu přes WAPové stránky jedna z možností přístupu k síti Internet. Podporují jej téměř všechny mobilní telefony, lze je najít pod popisky jako „WAP“, „Internet“, „Služby“, atp. Tři čeští mobilní operátoři nabízejí standardně možnost aktivace přístupu na Internet (Vodafone – Vodafone Live! (Vodafone Live!), T-mobile – T-zones (T-zones), O2 – O2 Active (O2 Active))

Historie

Za vznikem standardu stála průmyslová asociace WAP Forum. Členové WAP Fora reprezentovali uživatele, výrobce a vývojáře softwaru bezdrátových technologií. Později se WAP Forum přeměnilo na Open Mobile Alliance (OMA, oficiální stránky), která zastřešuje všechno dění v oblasti bezdrátové komunikace. Na přelomu let 1999-2000 byl přístup na WAPové stránky jediný možný způsob vstupu z mobilního zařízení na Internet. V současnosti lze využít vedle WAPu i klasických prohlížečů přizpůsobených pro prohlížení v mobilním zařízení.

Jak to funguje?

Fungování by se dalo obecně popsat tak, že mobilní telefon se podobně jako počítač připojí k internetové síti a uživatel si prohlíží webové stránky. Když uživatel na svém mobilním zařízení potvrdí URL požadované stránky, zařízení odešle požadavek ve WAPu na nějakou WAP gateway, což je brána, která spojuje mobilní telefony s Internetem. WAP brána vyšle do Internetu HTTP požadavek na danou stránku. Server, na kterém se stránka nachází, vrátí její obsah WAP bráně, ta zkontroluje, zda je stránka korektní a pokud je vše v pořádku pošle ji mobilnímu telefonu. Klasické webové stránky ovšem obsahují spoustu prvků (složitý design, rámce, tabulky, zvuky, videa, atp.), které z různých důvodů nemusí mobilní zařízení zpracovat. Proto muselo být vytvořeno něco, co stránky zjednoduší. Byl vytvořen nový jazyk – Wireless Markup Language (WML) a místo klasického jazyka HTML se pro vytváření stránek pro WAP použil jazyk WML. (Oba tyto jazyky vznikly s použitím meta-jazyka XML (Extensible Markup Language), který je definovaný konsorciem W3C a je sérií pravidel, které stanovují, jak tvořit další jazyky). Uživatel si tedy zobrazuje speciálně vytvořené stránky, které ovšem nemusí být jen statické. Záleží na „schopnostech“ mobilního zařízení a tvůrci WAPové stránky. Adresa takových stránek bývá potom např. „wap.idos.cz“, „wap.idnes.cz“, atp.


Soubor:445139452.jpg

Obrázek č. 1: Příklad zobrazení wapové stránky 02 Active.



Soubor:Wapidnes.jpg


Obrázek č. 2: Příklad zobrazení wapové stránky idnes.cz.


Výhody WAPu – přístup k potřebným informacím (jízdní řád, e-mail, zprávy, slovníky, předpověď počasí atp.) kdekoliv, kdykoliv.

Nevýhody WAPu - Klasické webové stránky zobrazované ve stolních počítačích mohou být rozsáhlé, obsahovat složitou grafiku, zvuky a další multimediální objekty. Oproti těmto možnostem mají mobilní zařízení mnohá omezení. Displeje dnešních mobilních telefonů jsou schopné zobrazovat průměrně 6 řádků textu po 18 znacích. Různé PDA na tom jsou sice výrazně lépe, ale ani zdaleka se nemohou porovnávat se stolními počítači. Dalším omezením mobilních zařízení je limitovaná možnost vstupu. K dispozici obvykle není klávesnice a myš, ale pouze několik málo kláves, případně se zařízení ovládá pomocí dotykové obrazovky. Za další nevýhodu lze považovat také výkon procesoru a velikost paměti a samozřejmě také limitovaná kapacita napájecích článků. Se spotřebou energie souvisí i rychlost komunikace těchto zařízení. V neposlední řadě lze také mluvit o finančně nevýhodných možnostech přístupu k síti Internet přes mobilní telefon poskytovaných českými operátory.


Technická stránka - Rozvoj mobilního přístupu k internetu a tedy i WAPu byl umožněn až s nástupem celulárního radiotelefonního systému GSM (Global System for Mobile communication), který byl navržen dostatečně flexibilně a umožňoval implementaci nových technologií. Systém GSM je primárně navržen pro přenos hlasu a to pomocí komutace okruhů (před přenosem dat je sestaven okruh, který je využíván při přenosu a po té zrušen). Problémem je však neefektivní využití přenosového kanálu, který je u bezdrátových technologií již tak úzký a navíc na něj působí velké množství rušivých elementů. Z toho důvodu byl do systému GSM implementován další jakýsi podsystém nazývaný GPRS (General Packet Radio Service), určený pro přenos dat. Jak již název napovídá GPRS pracuje na principu komutace paketů, který je vlastní klasickým IP sítím a umožňuje efektivně využít dostupné kapacity a také snadněji komunikovat s IP sítěmi na jejichž principu je založen Internet. Modernější variantou GPRS je EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution). Rychlost přístupu k Internetu pomocí WAPu je přímo úměrná resp. odvozena od přístupových rychlostí GPRS popř. EDGE. Systém GSM pracuje na principu TDM (Time Division Multiplex) – časově dělený multiplex, což prakticky a zjednodušeně znamená, že každému uživateli (resp. přenosu) je přidělen jeden či více určitých časových okamžiků – timeslotů, ve kterých je možné přenášet jeho data. GPRS (EDGE) pak využívá pro přenos dat (WAPových informací) více těchto timeslotů, pričemž každému z nich přísluší vždy určitá, pro všechny stejná, přenosová rychlost. Teoretická rychlost přenosu u GPRS je max. 171 kb/s u EDGE 384 kb/s. Prakticky jsou však rychlosti stahování dat přes WAP menší neboť nejsou využívány všechny timesloty a také je nutné alokovat jistou část kapacity na zabezpečení a komunikační protokoly. V současné době je zaváděn již nový komunikační systém UMTS, který je nástupcem GSM a je orientován převážně na datovou komunikaci s čímž souvisí i výrazný nárůst rychlosti komunikace (až na 2Mb/s) mezi mobilním zařízením a Internetem. Otázkou však zůstává, zda-li při takových rychlostech budou mít "zjednodušené" wapové stránky ještě význam.


Aktivace WAPu - v případě, že WAP není na mobilním zařízení funkční, bude nutné jej pravděpodobně nastavit (tomu může předcházet i aktivace a nastavení GPRS spojení). Konkrétní hodnoty nastavovaných položek se liší dle užívaného operátora a lze je zpravidla nalézt na webových stránkách jednotlivých mobilních operátorů. Nastavují se tyto položky: typ účtu, IP adresa WAP brány, ID uživatele, heslo, zabezpečení WAP, režim dat, povolení obrázků a časovač odezvy.

WAP 2.0 a další možnosti přístupu k Internetu

Stejně jako se vyvíjí Internet, vyvíjí se i WAP. Hlavní výhodou WAPu 2.0 v porovnání s wapem 1.x je vyšší přenosová rychlost, která umožňuje přenášet i soubory o větším objemu dat. Vyšší přenosová rychlost dovoluje využívat služby, které byly předtím nemyslitelné – především přenos zpráv MMS, které obsahují objemné multimediální soubory, efektivnější a pohodlnější využívání e-mailových služeb nebo pestré možnosti stahování her, grafiky, melodií atp. Došlo také k lepšímu zabezpečení přenášených dat na trase mezi mobilní stanicí a serverem. Na místo WML definice stránek obsahuje zeštíhlenou verzí XHTML, takže se vzhledem více přibližuje klasickým www stránkám.

Vedle WAPu 2.0 se rozvíjí i další možnosti přístupu na Internet z mobilních zařízení. Za v současnosti nejvýraznější lze považovat mobilní prohlížeče Operu mini a Apple iPhone.

Opera mini – je podporována mnoha mobilními telefony. Po vyplnění adresního řádku se objeví náhled celého webu. Pak stačí zacílit kurzorem, stisknout tlačítko pro zoomování a požadované se hned zobrazí. Když je objekt příliš široký, lze „hledáček“ posunout, nebo nechat obsah optimalizovat pro velikost displeje. Opera mini také automaticky snižuje objem stahovaných dat, např. obrázky do mobilu jsou stahovány s vyšší JPG kompresí.


Soubor:Operamini.jpg

Obrázek č. 3: Příklad zobrazení stránek v Opeře mini.


Apple iPhone – k ovládání využívá technologii multitouch. Stránka se zobrazuje tak, jak ji uživatel zná z klasického monitoru a pak ji prsty posunuje nebo otáčí podle přání.

Soubor:Appleiphone.jpg

Obrázek č. 4: Příklad zobrazení stránek v Apple iPhone.


Použití pro knihovny

Pro uživatele využití výhody přístupu na web odkudkoliv, kdykoliv. Přístup na webové stránky pro zjištění např. novinek, přístup do katalogu a čtenářského konta. Možnost vyhledávání, objednávání, rezervace, prodlužování výpůjček atp.

Zajímavosti

Adresář wapových stránek: http://www.wapcatalog.com/

Filmy pro mobilní telefony: http://www.lupa.cz/clanky/mobil-se-stal-ctvrtou-obrazovkou/

Nejen emulátor pro wapové stránky: http://www.ceskywap.cz/www/index.php3

Použité zdroje

1. Úvod [online]. 2000 , 24.11.2000 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://members.fortunecity.com/touchud/wap_protokol/>.

BLAHUŠ, Marek. WAP: Celý Internet v malém mobilu?. Lupa.cz : Server o českém internetu [online]. 2000 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://www.lupa.cz/clanky/wap-cely-internet-v-malem-mobilu/>. ISSN 1213-0702.

HANUS, Stanislav. Rádiové a mobilní komunikace. Brno : FEKT VUT, 2003. 85 s. Elektronické skriptum.

Homepage [online]. c2008 , 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://www.wapforum.com/>.

HRMA, Jiří, KŮŽEL, Filip. Internet v mobilu už není jen fráze. Mobilmania.cz : O mobilech víme vše [online]. 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://www.mobilmania.cz/default.aspx?section=21&server=1&article=1119299>. ISSN 1214-1887.

SNÁŠEL, Jaroslav. Wap 2.0: proč a k čemu. Mobilmania.cz : O mobilech víme vše [online]. 2004 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://www.mobilmania.cz/default.aspx?section=21&server=1&article=1107182>. ISSN 1214-1887.

NOVOTNÝ, Vít. Účastnická koncová zařízení. Brno : FEKT VUT, 2002. 122 s. Elektronické skriptum.

Opera Mini : Free mobile web browser for your phone [online]. c2008 , 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://www.operamini.com/>.

Wireless Application Protocol [online]. [2008] , 26 May 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_Application_Protocol>.

Wireless Application Protocol [online]. [2008] , 31. 5. 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/WAP>.


Obrázky pochází ze stránek:

Obrázek č. 1 - HRMA, Jiří, KŮŽEL, Filip. Internet v mobilu už není jen fráze. Mobilmania.cz : O mobilech víme vše [online]. 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://www.mobilmania.cz/default.aspx?section=21&server=1&article=1119299>. ISSN 1214-1887.

Obrázek č. 2 - Zpravodajství na váš mobil - WAP služby - Ukázky WAP- iDnes.cz [online]. c1998-2008 , 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://info.idnes.cz/wireless/wap/wap-submenu/wap-ukazky.html>.

Obrázek č. 3 - Opera Mini 4 for BlackBerry - Get iPhone-esce browsing for your BlackBerry. BerryOTA : Blackberry Over the Air Applications [online]. 2008 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://berryota.com/2008/01/07/opera-mini-4-for-blackberry-get-iphone-esce-browsing-for-your-blackberry/>.

Obrázek č. 4 - KELLY, Gordon. Apple Launches iPhone & Gets It Right!. Trusted Reviews [online]. 2007 [cit. 2008-06-06]. Dostupný z WWW: <http://www.trustedreviews.com/mobile-phones/news/2007/01/09/Apple-Launches-iPhone-And-Gets-It-Right/p1>.

--125129 11:32, 7. 6. 2008 (CEST)