Výsledky vyhledávání (Lucka)

Z WikiKnihovna
Verze z 22. 2. 2012, 16:02, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (27 revizí: IMPORT V: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Soubor:1.jpg


Menu

To co je stejné na všech stránkách.

Nalezeno

Mělo by se zde ukázat kolik bylo nalezeno kterých druhů dokumentu. Pokud uživatel chce vidět jen knihy, tak klikne na knihy. Mělo by to urychlit jeho práci - nemusí filtrovat, prostě jen klikne.


Řadit podle

Jsou zde tradiční možnosti řazení podle autora, názvu a roku vydání + ještě podle frekvence vyhledávání (tzn. že ty nejvyhledávanější knihy,.. se zobrazí na prvním místě). Vybraná položka by měla být graficky zvýrazněna. Nesouhlasím s tím, že by se mělo udělat klikací záhlaví pro řazení. Zaprvé řadu lidí nemusí napadnout na to kliknou a takhle to přímo uvidí.

Podle čeho všeho lze řadit: frekvence vyhledávání, relevance, autor, název, rok vydání, hodnocení uživatelů.

Výsledky vyhledávání

Chtěla bych, aby tam bylo rovnou graficky zobrazeno, jestli kniha je nebo není k dispozici. Název by měl být klikatelný a odkazovat přímo na záznam. Na záznam odkazu je také miniatura obálky. Autor by měl být taky klikatelný a odkazovat na informace o autorovi. Mělo by být graficky zvýrazněna položka, podle které máme záznamy seřazeny (já to mám bold.)

Myslím, že klikací autor lidi mást nebude. Vzhledem k tomu, že se většinou zobrazí více položek, tak kliká spíš na název. Je to asi hlavně o zvyku, ale pokud si na to lidé zvyknou, může to pro ně být užitečné, takže za pokus to snad stojí.

Výsledky pokročilého vyhledávání

U výsledků pokročilého vyhledávání by se měly zobrazit všechny části dotazu. Name.jpg

Filtry

Filtry slouží pro zpřesnění, např. při velkém počtu záznamů. Když kliknete na položku filtru, tak by se vám měla zobrazit taková bublinka, kde zadáte filtr. Nemusíte tedy skákat do dalšího okna nebo se vracet zpět na vyhledávání. U prvních dvou filtrů je obrázek, u třetího se v bublině zobrazí Záznamy od roku: + pole kam to vepíšete a ok. U čtvrté položky se nic nezobrazí a záznamy se rovnou vyfiltrují. Měly by to být nejnovější záznamy za poslední cca měsíc. 33.jpg

Připomínky

- Správně máte uveden počet nalezených záznamů dle druhů, možná bych tam nějak zdůraznil celkový počet záznamů. Upraveno

- U řazení bych doplnil ještě dle hodnocení, relevance a frekvence a samozřejmě sestupně a vzestupně. Možná nejednodušší by bylo udělat klikací záhlaví (pokud se na záhlaví sloupce klikne, seřadí se podle toho sloupce výsledky. Upraveno. Klikací záhlaví mi připadá matoucí, každého nemusí napadnout na to kliknout. Navíc by musely být klikací jen některé sloupce (např. řadit podle absenčně je nesmysl. Myslím si, že takhle je to jasné a přehledné.

- Dobře jste umístila okno pro nové položení dotazu, ale co když šlo vyhledávání z pokročilého módu? Bude tam zase jen jednoduché pole nebo složitější formulář? Vyřešeno.

- S odkazem na detail z názvu souhlasím, trochu mám obavy s klikacího autora – nebude to mást? Uživatelé by si mohli myslet, že to je proklik na detail? Myslím, že je to mást nebude. Většina lidí klikne přes název. Uživatel je inteligentní a myslím, že mu to časem může být užitečné - snadno se dostat k informaci o autorovi.

- Vůbec neřešíte umístění záznamů do složek (např. před každým záznamem by mělo být input pole) s možností uložení do schránky. Kde budete řešit ukládání do dalších složek – tady nebo až v detailu? Proč? Vyřešeno

- Výsledky budou v tabulce jako v Alephu nebo použijete nějaký víceřádkový mód s různě formátovanými údaji (např. Ebscohost: http://www.ebscohost.com/thisTopic.php?marketID=1&topicID=972)? Budou zde náhledy obálek (já bych je sem dal v nějaké zmenšené podobě – opět s proklikem na detail)? Výsledky se budou zobrazovat v tabulce, jako v Alephu či Claviu. Náhledy obálek jsem doplnila

- Co nějaký našeptávač (zužování a rozšiřování záznamů) po stranách (viz EIZ a opět skvělé Ebsco). S tímto nemám moc zkušeností. Myslím ale, že uživatel potřebuje vidět ve výsledcích vyhledávání jen ty nejdůležitější údaje. Pro podrobnosti se přece může podívat do záznamu.


Původní verze

Původní verzi výsledků vyhledávání si můžete prohlédnout zde: [1] [2]


K čemu slouží fajfky na boku :)

Tyto "fajfky" mají naznačovat, že záznam je označený. U těch ostatních by měl být takový ten malý prázdný čtvereček, jako že označené nejsou. Označené záznamy pak můžete vložit do schránky.