Výběrové řízení: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
m (drobná editace)
m (drobná editace)
Řádek 115: Řádek 115:
 
* DOLEČEK, MAREK. Veřejné zakázky. www.businessinfo.cz [online]. 3.12.2010, [cit. 2013-02-03]. Dostupný z: < http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/verejne-zakazky-opu-4643.html >.
 
* DOLEČEK, MAREK. Veřejné zakázky. www.businessinfo.cz [online]. 3.12.2010, [cit. 2013-02-03]. Dostupný z: < http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/verejne-zakazky-opu-4643.html >.
  
* KRENK, Michal. Zadávání veřejných zakázek.  Michal Krenk. Vyd. 1. Praha : Galén, 2005. 171 s. ISBN 80-7262-343-5
+
* KRENK, Michal. Zadávání veřejných zakázek.  Michal Krenk. Vyd. 1. Praha : Galén, 2005. 171 s. ISBN 80-7262-343-5.
  
* Zákon č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách. Česká republika, 2006. Dostupné z: < http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio=62419&nr=137~2F2006&rpp=15#local-content >
+
* Zákon č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách. Česká republika, 2006. Dostupné z: < http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio=62419&nr=137~2F2006&rpp=15#local-content >.

Verze z 4. 2. 2013, 10:55

Autor: Michal Rohovský

Klíčová slova: výběrové, řízení

Synonyma: tendr, zakázka, veřejná zakázka, zadávací řízení

Související pojmy: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, transparentnost

nadřazené - ---

podřazené - ---


Charakteristika

  • Výběrové řízení neboli také veřejná zakázka je zvláštní způsob uzavírání smluv mezi zadavatelem a jedním či více dodavateli. Cílem je úspora nákladů a také transparentnost vynaložených prostředků a to zejména ve veřejném sektoru. Uzavření smlouvy předchází zadávací řízení, které zajišťuje vybrání nejvýhodnější nabídky.
  • Může jít také o obsazování pozice či pracovního místa nejvhodnějším kandidátem ze všech uchazečů.

Zadavatel veřejné zakázky

Zákon stanoví tři typy zadavatelů:

  1. Veřejný zadavatel - např. Česká republika, územní samosprávní celek, státní příspěvková organizace.
  2. Dotovaný zadavatel
  3. Sektorový zadavatel

V zákoně je uveden také Institut centrálního zadavatele. Institut umožňuje zadavatelům pořizovat služby či zboží, bez účasti na zadávacím řízení. To je pod patronací centrálního zadavatele. Jsou dva typy centrálních zadavatelů:

  1. Centrální zadavatel si zajišťuje službu či zboží, které pak předprodává bez zvýšení ceny zadavatelům. Tuto metodu nelze použít v případě stavebních prací.
  2. Centrální zadavatel uskuteční zadávací řízení na účet zadavatelů. Tento postup se využívá na zakázky pro stavební práce.

Typy veřejných zakázek

Dle předmětu plnění

  1. Veřejné zakázky na dodávky (na pořízení věci).
  2. Veřejné zakázky na služby.
  3. Veřejné zakázky na stavební práce.

Dle předpokládávané ceny

  1. Veřejné zakázky podlimitní
  2. Veřejné zakázky nadlimitní
  3. Veřejné zakázky malého rozsahu

Aktuální limity pro veřejné zakázky se nachází na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.


Fáze výběrového řízení

Výběrové řízení (též zadávací řízení) se zahajuje dvěma způsoby. První způsob je uveřejněním oznámení o zahájení zadávacího řízení a druhým je výzva. Samotné výběrové řízení má tyto fáze:

  1. Zveřejnění zadání
  2. Odevzdání obálek
  3. Otevření obálek
  4. Posouzení nabídek
  5. Zveřejnění výsledků

Druhy výběrových řízení

  • Otevřené řízení
  • Užší řízení
  • Jednací řízení s uveřejněním
  • Jednací řízení bez uveřejnění
  • Soutěžní dialog
  • Zjednodušené podlimitní řízení

Otevření řízení - je nejběžnější formou zadávacího řízení. Je zahájeno oznámením, ve kterém zadavatel oznamuje neomezenému počtu dodavatelů úmysl zadat veřejnou zakázku. Zároveň je výzvou pro podání nabídek.[1]

Užší řízení - stejně jako v otevřeném řízení nejprve zadavatel oznámí neomezenému počtu dodavatelů svůj úmysl podat veřejnou zakázku. Poté jsou posouzeny žádosti dodavatelů a po jejich zhodnocení vyzve zadavatel vybrané vhodné uchazeče o podání nabídky.[1]

Jednací řízení s uveřejněním - zadavatel oznámí záměr neomezenému počtu dodavatelů podat veřejnou zakázku. Zájemci podají nabídku, na jejímž základě s nimi zadavatel dále jedná o konkrétních podmínkách smlouvy.[1]

Jednací řízení bez uveřejnění - představuje zvláštní a nejméně formální způsob výběrového řízení. V řízení bez uveřejnění zadavatel veřejné zakázky přímo vyzve jednoho či více dodavatelů k jednání. Vybraní zájemci tak nepodávají nabídku, ale zadavatel s nimi o smlouvě přímo vyjednává.[1]

Zákon také stanoví přesné lhůty jednotlivých druhů výběrových řízení. Pro výběrové řízení jsou také důležité kvalifikační předpoklady. Jsou to podmínky, které musí splnit každý dodavatel, jenž se uchází o veřejnou zakázku.


Dohled

Nad správným průběhem výběrového řízení dohlíží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)[2]. Zájemce, jenž se cítí postupem zadavatele poškozen, může k tomu úřadu podat námitku. Pokud námitka nevede k ukončení sporu, může uchazeč podat stížnost a ÚOHS zahájí řízení o přezkoumání úkonů dodavatele. Toto řízení může ÚOHS podat též z vlastní iniciativy.


Legislativa

Veřejným zakázkám se věnuje zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách.


Věstník veřejných zakázek

Další aktuální informace o veřejných zakázkách se dají zjistit ve Věstníku veřejných zakázek[3], který je součástí Informačního systému o veřejných zakázkách[4]. Je provozován Ministerstvem pro místní rozvoj. Mimo jiné jsou zde pro zájemce uveřejňovány zakázky jednotlivých státních institucí, podniků a firem.


Poznámky

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 DOLEČEK, MAREK. Veřejné zakázky. www.businessinfo.cz [online]. 3.12.2010, [cit. 2013-02-03]. Dostupný z: < http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/verejne-zakazky-opu-4643.html >.
  2. http://www.uohs.cz/cs/uvodni-stranka.html
  3. http://www.isvzus.cz/usisvz
  4. http://www.isvz.cz/ISVZ/Podpora/ISVZ.aspx

Použitá literatura

  • KRENK, Michal. Zadávání veřejných zakázek. Michal Krenk. Vyd. 1. Praha : Galén, 2005. 171 s. ISBN 80-7262-343-5.