User Experience

Z WikiKnihovna
Verze z 20. 2. 2012, 14:11, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (18 revizí: IMPORT T-V: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Miroslava Brázdová

Klíčová šlova: uživatel, design, webová stránka

Synonyma: uživatelský prožitek, uživatelská zkušenost, zkušenost uživatele, UX, použitelnost

Související pojmy: informační architektura, customer experience management


Charakteristika

Pojem user experience, využíváme pro označení „kvality zážitku uživatele při interakci s určitým designem“[1]. A to s designem určitého výrobku, nebo také služby. Postupem času se přišlo na to, že budovat uživatelsky přívětivé stránky a vytvářet přístupné a snadno pochopitelné aplikace je velmi důležité. Spokojený uživatel, který najde rychle co potřebuje, nebo bez problémů nakoupí v internetovém obchodě, se vrací znovu zpět, může stránku doporučit přátelům a celkově, uživatelsky přívětivé stránky či rozhraní velmi zvyšují návštěvnost a využívanost. Předpokladem je ale samozřejmě kvalitní obsah.

User experience se skládá, kromě desingu z mnoha dalších disciplín:
Copywriting – srozumitelné, informačně hodnotné texty.
Názvosloví – srozumitelné označení záložek a navigace.
Pozitivní stereotypy – využívání prvků, na které jsou uživatelé zvyklí z jiných stránek. Originalita je také důležitá, ale je nutné, aby nemátla uživatele při orientaci na stránce.
Contingency design – desing informačních a chybových hlášení, například – stránka se načítá, formulář se nepodařilo odeslat z důvodu ... Uživatel se nesmí dostat do situace, kdy si nebude vědět rady.
Kognitivní psychologie – je potřeba mít představu jak uživatel přemýšlí, co očekává.
Informační architektura[1]


Využití

„Ve vizuálním, navigačním a informační designu internetových stránek“[2] v e-shopech a v podstatě na jakýchkoliv internetových stránkách, pokud chceme, aby jim uživatelé rozumněli, vraceli se zpět, případně nakupovali a objednávali, či dělali cokoliv jiného, co doufáme, že dělat budou.
„Rozhraní pro komplexní technické systémy, snaha je přirozeně o ta uživatelsky co nejjednodušší“[2], ale zároveň musí uspokojovat cílovou skupinu, pro kterou je zařízení určeno.

Zásady

Důležitá je komunikace se samotnými uživateli. Je potřeba zjistit, co je pro ně srozumitelné a co není, jaké funkce využívají a o čem třeba ani neví. Jakým způsobem náš software vidí oni. Nejjednodušší způsob jakým lze zjistit jak je náš projekt pro uživatele srozumitelný je testování použitelnosti. Existuje mnoho služeb a aplikací, které toto testování mohou ulehčit. „Základ spočívá v tom, že sledujeme uživatele při práci s naší stránkou“[3], jak si dokáže poradit se zadaným úkolem, jestli je schopen vyhledávat, čeho si všímá a nevšímá. Z tohoto pak můžeme analyzovat, které funkce našich stránek jsou pro uživatele nesrozumitelné.


U nás

V České republice se disciplína User Experience pomalu, ale jistě prosazuje, provozovatelé si začínají uvědomovat, že pohled obyčejných uživatelů může být jiný než ten jejich a že je pro ně důležitější. Pořádají se přednášky a workshopy a školení na téma User Experience. Existuje sdružení zabývající se tímto tématem – Prague ACM SIGCHI (Občanské sdružení zájemců o User Experience a Human Computer Interaction http://www.sigchi.cz/), které kromě přednášek pořádá také konferenci. Spoustu soukromých firem nabízí služby od uživatelského testování, úpravy desingu až po vzdělávání v oblasti uživatelských výzkumů a celé user experience.


Rozšiřující literatura

Krug, Steve. Nenuťte uživatele přemýšlet. Brno: Computer Press, 2010. 165 s. ISBN 978-80-251-2923-4.


Poznámky

  1. 1,0 1,1 Španihel, Jakub. User-experience [online]. [cit. 2011-04-30]. Dostupné z WWW: <http://www.uzivatelsketestovani.cz/wiki/doku.php/user-experience> srov.
  2. 2,0 2,1 Management News. Zkušenost uživatele - část většího celku [online]. 2006 [cit. 2011-04-30]. Dostupné z WWW: <http://www.managementnews.cz/manazer/rizeni-firmy-id-147972/zkusenost-uzivatele-cast-vetsiho-celku-id-264446>.
  3. Malý, Martin. User Experience pro vývojáře [online]. 2011 [cit. 2011-04-30]. Dostupné z WWW: <http://zdrojak.root.cz/clanky/user-experience-pro-vyvojare/> srov.


Použitá literatura

Management News. Zkušenost uživatele - část většího celku [online]. 2006 [cit. 2011-04-30]. Dostupné z WWW: <http://www.managementnews.cz/manazer/rizeni-firmy-id-147972/zkusenost-uzivatele-cast-vetsiho-celku-id-264446>.

Španihel, Jakub. Uživatelské testování [online]. [cit. 2011-04-30]. Dostupné z WWW: <http://www.uzivatelsketestovani.cz/wiki/doku.php/start

Malý, Martin. User Experience pro vývojáře [online]. 2011 [cit. 2011-04-30]. Dostupné z WWW: <http://zdrojak.root.cz/clanky/user-experience-pro-vyvojare/>.