Uživatelské testování (teorie a postup): Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání
m (36 revizí: IMPORT T-V: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 20. 2. 2012, 14:11

Autor: Miroslava Brázdová

Klíčová slova: testování použitelnosti, user experience, uživatelská zkušenost

Synonyma: testování použitelnosti

Související pojmy: ---

nadřazené - web, internetové stránky, uživatel
podřazené - ---


Charakteristika

Uživatelské testování, nebo také testování použitelnosti je způsob, jakým můžeme zjist, co dělá při práci s naším webem či produktem uživatelům problémy. Steve Krug ve své knize doslova píše: „jde o sledování lidí, jak se snaží používat to, co vytváříte, navrhujete nebo budujete, se záměrem, abychom lidem umožnili snažší používání nebo prokázali, že se to používá lehce“ [1].

Před testováním

Ještě předtím, než se rozhodneme věnovat čas a peníze do testování, je dobré se zamyslet nad tím, jestli náš web neobsahuje nějaké zjevné chyby. Doporučuje se, nechat si odborníkem zpracovat audit použitelnosti [2], který nás může upozornit na chyby ještě před samotným testováním.

Důležité je přesvědčit management firmy (nebo sebe, pokud to děláme pro sebe), že testování opravdu k něčemu je a vysvětlit jaké má přínosy.[1]

Testování návrhů

Uživatelské testování je dobré provádět i pokud váš web, či produkt ještě není hotový, nebo dokonce i když teprve nad jeho vzhledem a uspořádáním přemýšlíte. Je to dokonce ještě lepší, než testovat hotový produkt. Můžete některé chyb odhalit předtím, než ztratíte spoustu času jeho vytvářením. K testování návrhů můžete využít tyto techniky:

 • náčrtek na papíře – nakreslíte hrubý náčrtek stránky a s ním se ptáte možných uživatelů co si o něm myslí, kde by hledali která tlačítka, atd.
 • wireframy – totéž jako náčrtek na papíře, jen vytvořené v editoru v počítači, lépe se provádějí úpravy, dá se tisknout, posílat, atd.
 • interaktivní wireframy – propojení více wireframů navzájem odkazy
  Stejně tak je možné testovat v průběhu tvorby produktů a flexibilně reagovat na výsleky testů s uživateli[3].

  Testování hotových produktů

  Když se rozhodneme, že je potřeba náš web či produkt otestovat, je před námi několik možností, jak toho dosáhneme. První je svěřit testování do rukou profesionálům. Na českém trhu existuje spoustu firem nebízejících testování použitelnosti.

  Pokud budeme testování provádět sami, je vhodné si na toto téma přečíst nějakou literaturu. Existuje spoustu možností, jak můžete svůj produkt otestovat a je velmi důležité vybrat spávný typ testování pro to co chcete zjistit. Je tedy třeba si ujasnit, co budeme testovat a co očekáváme a podle toho vybrat způsob testování a ne naopak. Také záleží na tom, kolik času a peněz jsme pro testování ochotni obětovat.

  Typy testování použitelnosti

 • cardsorting (třídění kartiček) – testování struktury webu
 • tree test – testování navigace na webu, dá se dělat on-line
 • prezenční testování (laboratorní testování[2]) – testujeme s přítomnými uživateli, větší dohled nad testováním
 • vzdálené testování – přes telefon nebo sdílenou plochu, lépe se shánějí účastníci, nemáte nad nimi přímý dohled[4] [2].
 • testování webu konkurence – můžeme se zde poučit z chyb[1].
 • statistiky a webová analytika[2].

  Prezenční testování

  Vyžaduje pečlivou přípravu.

  Na začátku je potřeba si stanovit na co se v testování hodláme zaměřit a jestli provedeme jedno velké komplexní testování, které zabere víc času a bude vyžadovat náročnější přípravu, nebo jestli budeme testovat pravidelně, pak nebudeme potřebovat tolik testerů a ani času. Pravidlené testování má také několik dalších dalších výhod. Chyby, které objevíme na prvním sezení opravíme a při dalším testování uživatelé testují o něco lepší produkt, a my dostaneme zpětnou vazbu.

  Je třeba si stanovit jaký typ uživatelů budeme testovat, jaká je cílová skupina našeho pruduktu. Dále je třeba tyto účastníky získat a domluvit na určitý den a hodinu. Pro pravidelné testování stačí 3 – 4 lidé[1], pro jednorázové přibližně 15 lidí[4]. Ochotné testery je vhodné něčím motivovat, buď finanční odměnou, nebo alespoň reklamními předměty.

  Dále si sepíšeme úkoly testování, uživatelům pomůže vžít se do role, když je rozepíšeme do scénářů, které jim na začátku testování rozdáme. Ve scénáří bychom se měli vyvarovat vodítek pro splnění úkolu. Taky je vhodné omezit účastníky, aby se pohybovali pouze po testovaném webu a nepoužívali místní vyhledávání.

  K samotnému testu budeme potřebovat klidnou testovací místnost, externí monitor, klávesnici, myš, mikrofon, software pro sdílení obrazovky a internet pro přenos sdílených informací. V místnosti s uživatelem dále bude ještě facilitátor, jeho úkolem je provázet uživatele testem, vysvětlovat, povzbuzovat ho a držet ho u zadaných úkolů.

  Ve vedlejší místnosti by měli sedět lidé, kteří budou test vyhodnocovat, ideální je, když se vyhodnocování účastní tvůrci produktu, i vyšší management, který dává do testování peníze, tak se může přesvědčit, k čemu testování je a jak pomůže vývoji produktu. Tito lidé sledují pomocí sdílené obrazovky a mikrofonu, jak uživatel pracuje na zadaných úkolech.

  Po samotném testování je třeba uspořádat poradu, vyhodnotit největší problémy a rozhodnout, jakým směrem se bude ubírat jejich řešení.[1].


  Poznámky

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Krug, Steve. Nenuťte uživatele přemýšlet. Brno: Computer Press, 2010. 165 s. ISBN 978-80-251-2923-4.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Španihel, Jakub. Nástroje testování použitelnosti. In: UX wiki. [online]. [cit. 2011-12-19]. Dostupné z: http://www.uzivatelsketestovani.cz/wiki/doku.php/testovani-pouzitelnosti/start.
  3. Fernych, Adam. Uživatelské testování návrhů webu. In: Lupa.cz. [online]. 26.10. 2009 [cit. 2011-12-19]. Dostupné z: http://www.lupa.cz/clanky/uzivatelske-testovani-navrhu-webu/.
  4. 4,0 4,1 Hlaváč, Jan. Newsletter: Jak připravit uživatelské testování. In: Dobrý web. [online]. [cit. 2011-12-19]. Dostupné z: http://blog.dobryweb.cz/jak-pripravit-uzivatelske-testovani.


  Použitá literatura

  Fernych, Adam. Uživatelské testování návrhů webu. In: Lupa.cz. [online]. 26.10. 2009 [cit. 2011-12-19]. Dostupné z: http://www.lupa.cz/clanky/uzivatelske-testovani-navrhu-webu/.

  Hlaváč, Jan. Newsletter: Jak připravit uživatelské testování. In: Dobrý web. [online]. [cit. 2011-12-19]. Dostupné z: http://blog.dobryweb.cz/jak-pripravit-uzivatelske-testovani.

  Krug, Steve. Nenuťte uživatele přemýšlet. Brno: Computer Press, 2010. 165 s. ISBN 978-80-251-2923-4.

  Španihel, Jakub. Nástroje testování použitelnosti. In: UX wiki. [online]. [cit. 2011-12-19]. Dostupné z: http://www.uzivatelsketestovani.cz/wiki/doku.php/testovani-pouzitelnosti/start.