Uživatelské testování

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

UŽIVATELSKÉ TESTOVÁNÍ STRÁNEK INFLOW


POSTUP TESTOVÁNÍ:

Uživatelské testování bylo provedeno na základě předem vytvořených scénářů v listopadu 2008. Konalo se v klidném prostředí za účasti jednoho tazatele. Scénář se skládal ze tří částí. Úkolem první části, bylo identifikovat testera, zjistit obecnější informace o jeho přístupu k Internetu a připravit jej na testování. Poté následovalo již samotné testování, které si kladlo za úkol, zjistit, jak se uživatelé po stránce pohybují a odhalit případné nedostatky stránek. Testeři byli povzbuzování ke komentování svých kroků při plnění úkolů. V závěru testování byla uživatelům poskytnuta možnost vyjádřit své přání, kritiku či pochvalu daných stránek.


Úkoly pro testery:

I. ÚVODNÍ OTÁZKY Kde vyhledáváte informace týkající se oboru? Blogujete? Pokud ano, tak kde? Čtete pravidelně nějaký elektronický časopis?

II. INFLOW A)OBECNÉ OTÁZKY O jaké stránky jde? Komu jsou stránky určeny? K čemu podle Vás tyto stránky hlavně slouží? Jak často navštěvujete tyto stránky? K čemu je využíváte? Co můžete na těchto stránkách najít?

B) TESTOVANÉ ÚKOLY 1) Najděte předchozí čísla časopisu a otevřete si článek, který by Vás zajímal. 2) Najděte libovolnou reportáž z předchozích čísel časopisů. 3) Najděte články z druhého čísla časopisu Inflow. 4) Vyhledejte článek od Markéty Havláskové. Dokážete určit, kde se na stránkách právě nacházíte?(jakými kroky jste se na současnou stránku dostali) 5) Zjistěte, kdo jsou redaktoři časopisu Inflow. 6) Najděte nejnovější příspěvky v blozích. 7) Zkuste si vytvořit nový účet / přihlásit se. K čemu registrace slouží? 8) Najděte zajímavý příspěvek v blozích a přečtěte si k němu komentář. 9) Přečtěte si příspěvky v blozích, které se týkají vzdělávání. 10) Vraťte se na úvodní stranu. 11) Otevřete si přílohu časopisu. 12) Založte si blog. Zkuste napsat příspěvek.

C) ZÁVĚRĚČNÉ OTÁZKY Jak se Vám s Inflow pracuje? Máte nějakou připomínku? Chtěli byste něco upravit?Uživatelské testování- závěry

Testování stránek Inflow bylo provedeno nejprve se zkušenými uživateli těchto stránek a následně s uživatelem, který na stránky vstoupil poprvé.

Zkušení uživatelé

- k vyhledávání informací využívají stránky pouze zřídka

- spíše stránky považují za "komunitní web", a to zejména oboru knihovnictví v Brně (možné využití jinými institucemi, uživateli či studenty knihovnictví v jiných městech nezvažují)

- testeři připouštěli, že stránky jsou nepřehledné, ale už si na jejich "organizaci" navykli, a proto jim vyhovují

- při blogování ani při psaní komentářů se nesetkali s žádným problémem

- uživatelé souhlasí, že na úvodní straně je velké množství informací, jež může působit zmatečně, ale vyhovuje jim to, jelikož mají okamžitý přehled o všech nových událostech

- velmi se testerům líbily záložky

- jeden tester přiznal, že mu dalo spoustu času najít sekci Read or die, protože je umístěna v dolní části a nic v horní části stránky ani v záložkách na její existenci neupozorňuje

- testerům by se líbilo umístění blogů v horní stránky, ale nepovažují to za stěžejní

- nejvíce testerům vadila chybná navigace


Nový uživatel

- nezkušený uživatel nejprve vůbec nevěděl, na jaké stránce se nachází, nevěděl jak se jmenuje ani čeho se týká

- následně uživatel identifikoval stránku jako Information Journal, s tím že se nejspíš jedná o stránky nějakého oboru na vysoké škole, patrně o informacích

- uživatel až při plnění úkolů rozpoznal, že se jedná o nějaký časopis

- tester nenašel přílohu časopisu

- prostřednictvím záložek se tester po stránce pohyboval bez větších problému

- rovněž sekci Read or Die nenašel

- uživatel překvapivě využil i malé ikony u vyhledávání k návratu na původní stránku

- na souvislost stránek s oborem Informační studia a knihovnictví v Brně tester vůbec nepřišel