Twitter: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání
(spam revert)
m (59 revizí: IMPORT T-V: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 20. 2. 2012, 14:10

Twitter, služba umožňující microblogging

Adresa hodnocené stránky: http://www.twitter.com

Soubor:Twitter.gif


Vytvořila: Janotová Denisa

Datum: 5. 4. 2008

Co je to Twitter?

Twitter je sociální službou podporující právě microblogging díky níž můžete informovat svoji rodinu, přátele či spolupracovníky o vašem aktuálním stavu. Stačí jen odpovědět na otázku Co právě děláte? a podat o tom krátkou stručnou zprávu.

Twitter sloužil od března 2006 jako soukromý nástroj pro komunikaci mezi zaměstnanci společnosti Obvious, LLC v Los Angeles. o rok později však vyhrál webovou soutěž v kategorii blogů. A tak se od dubna 2007 rozšířil mezi početnou veřejnost.

Soubor:Twitter1.jpg

Úvodní stránka Twitter.com

Blog a microblog

Určitě se už všichni z vás při brouzdání na internetu setkali se slovem ,,blog" a ví na jakém principu je založen. Jedná se o periodické či neperiodické příspěvky uživatelů dané internetové stránky, kde mohou vyjádřit své názory, nálady, strasti,zájmy ... Microblog je také internetový deník či zápisník, kam uživatel posílá krátké stručné (micro) zprávy. Proč stručné? Oproti normálním příspěvkům do blogů nesmí být u microgloggování jednotlivé sdělení delší než 200 znaků. Na internet je ,,microblogger" může odeslat několika způsoby: prostřednictvím SMS, IM klienta, RSS či pomocí oficiálních stránek. Zpráva se poté zobrazí uživatelům dané služby, návštěvníkům stránky.

Jiné služby podporující microblogging

Jaiku - služba pod správnou Googlu. Mnohými uživateli hodnocena lépe než samotný Twitter

Dodgeball - služba dostupná pouze ve 22 městech USA. Pošlete centrále zprávu, kde se aktuálně nacházíte a ta zkontaktuje vaše přátele a předá jim potřebné informace o tom, kde na vás momentálně mohou ,,narazit"

Frazr - německá ,,kopie" Twitteru

Pownce

První kroky

K tomu abyste mohli začít přispívat do těchto microblogů je nutná registrace na oficiálních stránkách, která je zadarmo. Pro zaregistrování klikněte na kolonku Sign in. Váš Twitter účet vytvoříte zadáním uživatelského jména, emailu a hesla.

Account.png

Registrace je velmi jednoduchá a rychlá

Jakmile máte již vytvořený svůj účet zobrazí se vám úvodní stránka vašeho Twitteru.


Uvs.gif

Po zaregistrování se načte váš Twitter účet, tedy hlavní strana. V pravé části obrazovky najdete informace o všech příspěvcích, a to přijatých či odeslaných a vašich přátelích. Dále ovládání vašeho účtu a nápověda. V levé horní části je ,,odpovídací okénko" a pod ním se zobrazují všechny příspěvky jiných uživatelů.


Díky nabídce v horní části stránky se můžete ,,pohybovat" a ovládat svůj účet:

 • Your profile - informace o vašem profilu
 • Find and follow - umožní najít vaše kamarády podle zadaného emailu (podporuje Hotmail, Yahoo, MSN, AOL, Gmail)
 • Public timeline - zobrazí poslední aktuální příspěvky jiných uživatelů
 • Settings - nastavení účtu - heslo, telefoní číslo, změna designu, nahrání fotografie či obrázku...
 • Help - nesmí chybět podrobná nápověda

Začínáme bloggovat

Nyní už stačí jen začít komunikovat. K tomuto účelu vám slouží okénko do něhož napíšete odpověď na již zmíněnou otázku - tzn. aby jste okolnímu světu podali zprávu o tom, co právě děláte. S postupně rostoucí délkou zprávy vám v pravém horním rohu ubývá počet znaků, které se vám do zprávy ještě vlezou. Nezapomeňte max.140 znaků!


Soubor:20071027-twitter-info-box.jpg

Stačí jednoduše odpovědět!

Poté, co odešlete svůj aktuální ,,Twitter status" se váš příspěvek zobrazí na tzv. public timelinu.

Soubor:Twitter-707555.jpg


Přidávat příspěvky můžete několika způsoby:

 • pomocí SMS - nutné nastavené telefoní číslo, maximální počet týdně zaslaných SMS( měřené od neděle do neděle) je 250 zpráv
 • pomocí oficiální stránky twitter.com
 • pomocí ICQ či Facebooku
 • přes email, RSS ...


Pro české uživatele je tedy nejjednodušším a nejlevnějším způsobem bloggování právě přes internet, ať už si zvolíte jakkýkoliv způsob. Posílání SMS se vyplatí pouze bohatším zájemcům, protože zde nenajdete českou bránu a SMS tak musíte zasílat přes anglickou a to se jistě prodraží.


Pokud přispíváte do jiných blogů či máte svoji vlastní internetovou stránku, máte možnost si nastavit funkci zobrazení vašeho Twitter statusu přímo na ně.

Ochrana

Všechny vaše příspěvky jsou veřejné, a tudíž k nim má přístup kdokoliv. Váš ,,status" se také zobrazí tehdy, pokud vaše jméno vyhledává někdo např. na Googlu nebo jinde. Pokud ale budete chtít můžete své bloggování chránit. Postup je jednoduchý. V záložce Settings si kliknete na oddíl Protect my updates a uložíte změny.

Soubor:889312019 28067e4951.jpg


Od chvíle, kdy si nastavíte ochranu svého účtu, se začnou příspěvky zobrazovat s červeným zámečkem. To tedy znamená, že aktivace ochrany proběhla úspěšně a vaše zprávy budou nyní zobrazeny jen vámi vyvoleným Twitterům.


Další funkcí, kterou Twitter nabízí je možnost přímého odesílání zpráv. To znamená, že si opět přes záložku Settings můžete zvolit, zda budou zprávy odesílány všem nebo pouze vybranému uživateli.


Pokud si nebudete s čímkoliv vědět rady, stačí si v horním pravém rohu kliknout na záložku Help a poté Twitter help. Zobrazí se vám podrobná nápověda, která je rozdělena do čtyř kapitol - Začínáme, Změna nastavení, Nastavení účtu a v poslední kapitole jsou řešeny různé problémy, které by při využívání této služby mohly nastat. Nápověda je doplněna obrázky.

Jiní uživatelé

Twitter již od své krátké doby působení našel široké uplatnění nejen jako způsob komunikace zaměstnanci, ale i mezi přáteli či rodinou:

 • Twitter využívají i některé firmy,
 • školy např. Universita v Texasu ji využívá jako způsob ulehčení spojení mezi učiteli a studenty,
 • organizace ( hasiči z Los Angeles pomocí Twitteru informavali obyvatele Kalifornie o průběhu požárů v loňském září),
 • či obchody, které si zde zřídily účty přes Twitter informnují své zákazníky o svých akcích, výprodejích apod.

Hodnocení stránek

 • Design - barevný, příjemná grafika
 • Přehledné stránky
 • Navigace - jednoduchá navigace, rychlá orientace a podrobná nápověda včetně obrázků
 • Použitelnost - pro širokou veřejnost

Výhody:

 • nová forma diskuzní fóra
 • nezobrazují se zde reklamy
 • možnost zasílání přípsěvků přes SMS
 • různá forma přispívání
 • jednoduché ovládání

Nevýhody:

 • pouze anglický jazyk
 • často pomalá aktualizace díky velkému náporu uživatelů
 • max.140 znaků

Zajímavá služba, s dobrou myšlenkou. Ale kdo má čas informovat svět o tom, co stále dělá a popisovat každý svůj krok. Stejně jako se dá zamyslet nad tím, co smysluplného se dá napsat do 140 znaků?...A vo tom to je! Ale názor si musí vytvořit každý sám.

Reference