Trol

Z WikiKnihovna

Internetový troll

na hesle se pracuje

Kdo je troll?


Název troll je vznikl zkrácením anglického slova trolling. Tento výraz se začal se používat pro určitou skupinu lidí na internetu od 90. let minulého století, kteří rádi ,,popichují" jiné uživatele svými příspěvky. Slovo troll pochází ze skandinávské mytologie, kde je popisován jako zvrácená bytost, která ráda škodí lidem. Internetový troll se snaží vyprovokovat jiné uživatele pomocí šoku a pošlapáním jejich hodnot, aby způsobil nerovnováhu na internetových stránkách. Často jde trollům o vyvolání tzv. flame war,což znamená, že diskuze přejde k hádce.

Kde můžeme trolly najít?


Na internetu na ně narážíme z důvodu, že internet je do jisté míry považován za anonymní. Nikdo je nemůže za jejich příspěvky fyzicky napadnout, nebo nějakým způsobem konfrontovat. Navíc na internetu mohou užívat tzv. strategii ,,hit and run", což se dá přeložit jako zasáhnout a utéct. S trolly se setkáváme na internetu, kde spolu lidé nějakým způsobem interagují. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat u internetových příspěvků, diskuzí a fór s velkým počtem čtenářů a přispěvatelů, ale není to vždy pravidlem. Můžeme se s nimi setkat i u poměrně málo sledovaných příspěvků diskuzí a fór. Ovšem většinou jim jde o to vyprovokovat co největší počet lidí, takže se zaměřují na aktuální diskutované události. Například na medializované tragické úmrtí nějaké osoby, nebo vítězství sportovního týmu v celosvětové soutěži.

Nebezpečí trollování Trollování se na první pohled může zdát jako nevinná dětská hříčka, kterou se snad ani není třeba zabývat. U méně agresivních trollů, jejichž počínání nepřekračuje určité meze, které bychom mohli označit za neškodný žert, bychom to za nevinnou hříčku mohli považovat. Ovšem u některých jedinců je tato únosná mez překročena. U takovýchto případů už nelze ponechávat trollování nepovšimnuté. Existuje mnoho případů, kdy takové ,,rýpnutí" způsobilo smrt člověka. Lidé, kteří jsou z nějakých důvodů terčem šikany, nebo mají nízké mínění sami o sobě si mohou činění trolla vzít příliš osobně a spáchat sebevraždu. Takový příklad je Olivie Penprazové, která žila v Melbournu v Austrálii. Ta si vedla blog o svých depresích. Někteří trollové se na ni zaměřili a posílali jí zprávy, že by se měla zabít, protože je příliš ošklivá. Bohužel to pro ni bylo osudné, protože si vzala život.


Boj proti trollům


Boj proti trollům je poměrně obtížný, ne-li nemožný. V rámci přispěvatele do nějaké diskuze, s trollem nic nezmůžeme, protože trollovy jde přesně o to, aby někdo reagoval na jeho příspěvky. Pokud možno, aby začal ,,flamovat" a hádat se s trollem, nebo s jiným přispěvatelem o jeho postoji. Proti trollovy nic nezmůžeme, i když bude pravda na naší straně a na jeho příspěvek budeme reagovat silným argumentem. Musíme si uvědomit, že troll přišel proto aby nás provokoval, ne aby se nějakým přínosným způsobem zapojil do diskuze. Takže jediný způsob boje pro přispěvatele je trolla ignorovat, nebo jej nahlásit správci sítě, diskuze,atd. Správce může trollovi odepřít přístup do diskuze, nebo způsobit, že jeho příspěvky nebudou zobrazovány ostatním čtenářům.