Torrent: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Autor:''' Petra Besperátová '''Klíčová slova:''' sdílení, P2P, distribuce '''Synonyma:''' --- '''Související pojmy:''' <blockquote> ''nadřazené'' - ---</...)
 
m (1 revizi: IMPORT T-V: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 20. 2. 2012, 14:09

Autor: Petra Besperátová

Klíčová slova: sdílení, P2P, distribuce

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - ---
podřazené - ---

Torrent

[1]Torrent je soubor o velikosti několika kilobajtů s příponou .torrent, obsahující metadata o distribuovaném souboru, které jsou potřebné ke stažení toho, kvůli čemu byl torrent vytvořen. Obsahem jsou názvy souborů, jejich velikosti, odkud stahovat atd. Jedná se o tzv. P2P (Peer To Peer) službu, nástroj pro distribuci souborů. Je určena hlavně pro nárazový nápor ze strany zájemců o soubory. Princip torrentu je jednoduchý, čím více uživatelů stahuje stejný soubor, tím více se zlepšuje přenos dat pro ostatní zájemce. Stahování přes torrent je výhodné zejména u souborů, o které je momentálně velký zájem.

Programy pro stahování dat z torrentů

[2]BitComet - P2P program na sdílení a stahování souborů přes BitTorrent (nejpopulárnější P2P protokol), který byl vytvořen pro vysokorychlostní distribuci soborů v řádu 100MB či jednotek GB. Podporuje současně stahování, frontu stahování, výběr stahování přes torrent packege, rychlý přehled, chat, virtuální paměť na hard disku, omezovače rychlosti stahování, mapování portů, proxy, IP filtr a další.

BitSpirit – program umožňující stahovat z internetu soubory distribuované pomocí tzv. BitTorrentů. Tvůrci softwarů často používají BitTorrent, jenž při stahování velkých objemů dat tolik nezatěžuje webové stránky a uživatelé mohou rychleji stahovat data.

μTorrent - malý, výkonný a na funkce bohatý BitTorrent klient pro Windows, který má malé nároky na procesor procesor, paměť a místo na disku při zachování plné funkcionality očekávané od pokročilých klientů. Pomáhá stahovat soubory rychleji, podílet se na sdílení souborů a šířky pásma. Od první chvíle byl určen pro nárazový nápor zájemců o aktuálně populární soubor. Jeho výkonnost roste úměrně s počtem aktivních uživatelů.

Azureus – další program z řad BitTorrent klientů. Jeho prioritou je nabídka velmi přehledného uživatelského prostředí. Jakmile si jej nainstalujete, spustí se jednoduchý průvodce nastavením, program se integruje do prohlížeče a po stažení ".torrent" meta-souboru se zahájí stahování. Po celou dobu jste informováni o stavu stažení, důvodech potíží, atd. Azureus podporuje stahování více souborů současně a průběh všech stahování zobrazuje v přehledném výpisu.

Seznam vyhledávačů

[3]

Zahraniční

isoHunt – http://isohunt.com

TorrentSpy – http://www.torrentspy.org

Mininova – http://www.mininova.org

The Piráte Bay – http://thepiratebay.org

České

CZTorrent – http://tracker.cztorrent.net

PizzaTorrent – http://pizzatorrents.com

Použitá literatura

  1. Torrent [online]. 2009 [cit. 2011-01-03]. Co to je torrent?. Dostupné z WWW: <http://www.torrent-download.cz/>.
  2. Torrent : stáhni si co potřebuješ zdarma! [online]. 2011 [cit. 2011-01-03]. Programy pro stahování dat z torrentů. Dostupné z WWW: <http://torrent.precti.cz/jak-na-torrent.php>.
  3. ŠKYŘÍK, Petr. Internet : definice, možnosti, vize. Vyd.1. Brno : Tribun EU s.r.o., 2009. 180 s. ISBN 978-80-7399-784-7.