ThinkFree: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání
(Reference)
m (36 revizí: IMPORT T-V: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 20. 2. 2012, 14:09

Soubor:LogoTF2.jpg

Vytvořila: Nikola Dynybylová

Datum odevzdání: 30.3.2008

Adresa hodnocené stránky: http://www.thinkfree.com/

ThinkFree Online

Jedná se o zdarma dostupnou aplikaci, která nabízí klony Wordu, Excelu a PowerPointu online. Služba je využitelná pro tvorbu, sdílení a úpravu dokumentů bez nutnosti koupě jakéhokoliv softwaru. ThinkFree je možné použít kdykoliv a kdekoliv, stačí se pouze připojit k internetu a přihlásit se k vlastnímu účtu. Aplikace je plně slučitelná se všemi významnými operačními systémy včetně Windows, Mac Os X a Linuxu

Charakteristika služeb, anebo co ThinkFree nabízí

Online souprava ThinkFree aplikací je zastoupena třemi základními typy editorů, které jsou kompatibilní se standardními formáty Microsoft Office (.doc, .xls, .ppt). Tato sada aplikací se sestává z ThinkFree Write (zpracování textu – textový editor), ThinkFree Calc (tabulkový procesor ) a ThinkFree Show (prezentační software).

Uživatelé mají k dispozici 1 GB volného prostoru k uskladnění vytvořených dokumentů. Tyto materiály je možné zpřístupnit dalším uživatelům a umožnit jim na souborech pracovat a upravovat je. Spolupracovníky lze přizvat emailem, do kterého aplikace vygeneruje kód, na nějž přizvaní účastníci kliknou a který jim tak umožní zobrazit zpřístupněný materiál. Dokumenty lze uploadovat z počítače do prostředí webového prohlížeče stejně tak, jako lze dokumenty vytvořené online, uložit na pevném disku počítače.


Soubor:Write.JPG

Funkce ThinkFree

ThinkFree má pro každý typ dokumentu dvě varianty úpravy – Quick Edit (rychlá a jednoduchá editace, snadno spustitelná) a Power Edit (plně kompatibilní se sadou Microsoft Office, komplexní formátování dokumentů, aplikace v jazyku Java – pomalejší spouštění). Základním rozdílem je fakt, že Quick Edit je vytvořen v Ajaxu, tudíž uživatel nemusí čekat na dlouhé spouštění Javy, je však vhodný pouze pro nejjednodušší úpravy základních rysů kancelářských dokumentů.

Soubor:Newdoc.JPG

ThinkFree Write

Prostředí tohoto textového editoru je skutečně velmi podobné Microsoft Office. Ovládání je pro běžného uživatele jednoduché, vystačí základní orientace ve Wordu. Rozdíly lez najít pouze ve formě editace - Quick x Power

Jednodušší a minimalistické rozhraní Quick Edit je vhodné pro rychlé úpravy a základní formátování.

Prostředí Power Edit nabízí prakticky stejné funkce jako Microsoft Word, navíc s možností ukládat dokumenty ve formátu .pdf, .rtf, .txt, i .xml a .html. Nechybí automatická korektura, bohatý panel nástrojů, možnost tvory nejrůznějších tabulek a velké množství dalších funkcí.

ThinkFree Calc

Tabulkový kalkulátor se slušným uživatelským rozhraním a kvalitními funkcemi.

Vereze Quick Edit nabízí pouze nejzákladnější možnosti výpočtů za použití matematických funkcí. Při spuštění je uživatel naveden na před výběr šablony se kterou bude pracovat. K dispozici je například blank sheet (prázdný formulář - klasický tabulkový kalkulátor), balance sheet (bilance, vhodný pro manažerské účely), check list (tvorba seznamu) , income statement (evidence příjmů) a mnoho dalších.

Power Edit je opět možno považovat za velmi kvalitní náhražku Excelu. Lze ukládat ve formátech .pdf, .txt., .xls, .xlsx., .xml, a .csv.

Soubor:Panelexc.JPG

Panel nástojů - srovnání Excel, Calc

ThinkFree Show

Quick Edit poskytuje opět pouze primární a okleštěné funkce. Stejně jako u ThinkFree Calc je před samotným použitím nutno definovat design prezentace, která bude vytvářena.

Soubor:Chooseadesign.JPG

Choose a design

Varianta Power Edit pracuje s obrázky, grafy, tabulkami, rovněž je možno vybírat z řady animací a přechodů. Podporuje klíčové formáty .pps a .ppt, a také .pdf.

Další produkty ThinkFree

ThinkFree Premium - placená verze ThinkFree Online dostupná online/offline

ThinkFree Desktop - verze pro desktop

ThinkFree Server - přistupuje se z webového prohlížeče, ale pracuje ve vnitřní síti vašeho serveru

ThinkFree Portable - software se spouští z USB Flash paměti, na které je umístěný a na níž ukládá veškerá data

Hodnocení

Velmi kvalitní náhražka základního kancelářského softwaru. Zájemci si vystačí s výchozími znalostmi z oblasti počítačové gramotnosti. K dokumentům je umožněn přístup kdykoliv a odkudkoliv, jsou tudíž dostupné vždy, když je uživatel potřebuje a má možnost připojit se k internetu. Zpřístupnění dokumentů a spolupráce mnoha uživatelů na jejich úpravě je jednou z klíčových vlastností tohoto produktu. Systém výběru editace je propracovaný, zjednodušená orientace v panelu nástrojů urychluje práci s dokumenty.

Aplikace Power Edit je napsána v jazyku Java, funguje tedy mnohem dokonaleji než jednodušší Quick Edit, nevýhodou však je, zejména po netrpělivé uživatele, její časově náročnější stahování. Jakmile je ovšem uložena ve vyrovnávací paměti počítače, další spouštění a práce s dokumentem je mnohem rychlejší. Pro českého uživatele je také záporem nedostupnost tohoto produktu v češtině.

Reference