The Phone Company

Z WikiKnihovna
Verze z 20. 2. 2012, 12:09, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (20 revizí: IMPORT T-V: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

The Phone Company - služba umožňující posílat faxy

Vytvořil: Zdeněk Nešpor

Datum: 7. dubna 2008

Adresa hodnocené stránky: http://www.tpc.int/

logo

Charakteristika

logoII

Tato služba umožňuje zdarma posílat faxy pomocí webového prohlíže nebo e-mailového klienta na mnoho míst po celém světě. Projekt byl inspirován tvorbou Carla Malamuda z Internet Multicating Service (nezisková organizace známá vytvořením prvního internetového rádia) a Marshallem Rose z Dover Beach Consulting. Účelem služby TPC (The Phone Company) je rozšíření a zlepšení hlavního účelu internetové mailové infrastruktury, kterým je zasílání a doručování zpráv. Služba je však poněkud omezená díky nedostatku pokrytí. (viz. článek Pokrytí) Dalším zásadní informací je, že nemáte žádnou záruku, že Vámi poslaný e-mail dorazí k adresátovi. (viz. článek Hodnocení stránek -> Ostatní)

Krátká historie služby

16. července 1993: Oficiální začátek "Experimentu v dálkovém tisku". Služba fungovala pro Canberru v Austrálii, Washington DC, většinu Silicon Valley, části Riverside v Californii a Michiganskou univerzitu.

Od této chvíle podstatně roste pokrytí po světě.

1994: Po prohlášení úspěchu TPC Malamud a Rose končí a uzavírají experiment. Darren Nickerson znovu vytváří TPC z oxfordské buňky.

1995: TPC.INT získává na rychlosti. Mnoho nových buněk se připojuje k projektu a faxové pokrytí stále roste.

Červen 1997: Několik dobrovolníků překládá stránky do němčiny, italštiny, ruštiny a dalších jazyků.

Duben 1998: Přidána možnost posílat faxy pomocí e-mailových klientů.

Současnost: TPC.INT projekt stále funguje z primárního serveru v Oxfordu. Darren Nickerson shání sponzorské dary pro lepší funkčnost systému.

Poslední aktualizace webu: Pohybuje se mezi roky 1999 a 2002. (různé stránky byly různě aktualizované)

Možnosti služby a jejich popis

Soubor:Send a fax.jpg

1. Posílání faxů pomocí WWW formuláře

Nejdříve je nutné vyplnit některé položky ve formuláři (tučně jsou označené povinné položky): jméno adresáta, pokoj/kancelář (volitelné - slouží pro upřesnění), číslo faxu, předmět faxu (volitelné) a Vaše platná e-mailová adresa (na tu Vám bude zasláno potvrzení o doručení faxu). Do následujícího rámečku napíšete text faxu. Poté stačí kliknout na tlačítko Fax it! pro odeslání nebo Clear it! pro rychlé vymazání textu.

Tuto službu naleznete zde.


2. Posílání faxů pomocí e-mailového klienta

Toto je alternativní možnost, která vypadá poněkud složitěji, ale jde jen o to spávně napsat e-mailovou adresu.

Adresa příjemce faxu musí být formátovaná v této podobě:

remote-printer.jmeno_příjemce@cislo_faxu.iddd.tpc.int

  • Poznámky:
    • Jméno příjemce (recipient_name)
      • použijte jméno příjemce, které chcete mít na výkazu
      • znak '_' se překonvertuje na mezeru
      • znak '/' se překonvertuje jako začátek nového řádku
    • Číslo faxu (fax_number)
      • nepožívejte mezinárodní přístupové kódy a kódy pro dlouhé vzdálenosti
      • začněte kódem země (1=USA, 44=UK, atd.) - kódy jednotlivých zemí naleznete - zde
      • vynechejte interpunkční znaménka
      • maximální počet číslit je 15

Příklad:

Soubor:Example3.jpg

Více naleznete zde (anglicky) nebo zde (česky). (obě stránky jsou co do informací totožné, liší se jen jazyk)


Soubor:Clientsoft.jpg

3. Software - FaxMail 2.3 & HQFax for Windows

Nabízena je i softwarová podpora pro odesílání faxů pomocí jednoduchého programu (jde stáhnout zde v mnoha variantách). Tím se však zabývat nebudeme - podrobný návod k instalaci FaxMail 2.3 pro Unix je k dispozici zde a nastavení pro HQFax MSWindows zde. Jsou nabízeny varianty pro operační systémy Microsoft Windows 95, Microsoft Windows 2000, Unix a MacOS.

4. Další

Mezi minoritní další služby patří možnost napsat mail na danou adresu (najdete je zde a pomocí automatické odpovědi si nechat na mail zaslat seznam pokrytých míst službou TPC nebo kopii FAQ. Což mi ovšem přijde zbytečné když už má někdo přístup na internet může se na toto koneckonců podívat přímo na stránkách TCP.

Pokrytí

Soubor:Checkcover.jpg

Je-li možné na Vaše nebo Vámi požadované číslo odeslat pomocí této služby fax, zjistíte jednoduše zde vyplněním daného čísla do políčka označeného Fax number.

Pokrytí můžete zlepšit i Vy sami po domluvě s administrátory služby vytvořením české TPC buňky nebo dobrovolnickým beta-testováním nových možností.

  • Zkrácený seznam pokrytých států:
    • Kanada a Spojené Státy
    • Afrika
      • Botswana
    • Evropa
      • Řecko
      • Nizozemí
      • Bulharsko
      • San Marino
      • Ukrajina
    • Austarálie a Nový Zéland
    • Asie
      • Čína
      • Taiwan
      • Indie

Kompletní seznam naleznete zde.

Hodnocení stránek

Design: Velmi jednoduchý, na dnešní dobu působí neaktuálně a zastarale a není příliš atraktivní. Informace a navigace tak působí zpočátku poněkud nepřehledně a nový návštěvník se může ztratit v textech a odkazech. Jako vstupní stánka slouží stránka běžně používaná jako "home".

Obsah: Na stránkách se dají dohledat informace o projektu, jsou podány stručně, jako informace pro běžného uživatele dostačující. Kdo by měl zájem dozvědět se více bude muset hledat další informace jinde na webu.

Popis a přehlednost poskytovaných služeb (především je tedy hodnoceno posílání faxů pomocí WWW formuláře) je naprosto dostačující a i uživatel, který je na stránkách poprvé by neměl mít problém se v nich vyznat. Bohužel nejsou zde k dispozici žádné aktuální informace - podle aktualizací do roku 2001.

Members of Fine Arts Quartet.jpg

Pokud si uživatel neví rady s nějakým problémem je vypracován seznam FAQ s detailními odpověďmi, které bohužel působí velmi nepřehledně a zanikají v šedi písmenek.

Navigace: Průměrná až podprůměrná. Na úvodní stránce si můžeme zvolit jeden ze 3 nabízených jazyků (angličtina, italština a němčina). Záměrem autorů byla nejspíše možnost, kdykoliv si jazyk změnit, ale bohužel tato fukce není úplně funkční vzhledem k tomu, že všechny stránky nejsou přeloženy do výše zmíněných jazyků a tudíž některé stránky je možné zobrazit jen angličtině, což je vzhledem ke stručnému obsahu škoda, ale chápu, že snahu o překlad byla iniciována dobrovolníky, kteří nedostáhli své dílo do konce.

Občas se může zdát že je uživatel ztracen v bludišti jednotlivých linků z nichž mnohé odkazují na stejné stránky, ale jsou uvedeny pod jinými názvy.

Obvykle se jde dostat zpět na home pomocí loga TPC, které ovšem nefunguje na všech stránkách. Někdy je na konci stránky velmi nevýrazné tlačítko back, které lze jednoduše přehlédnout. Další možností je návrat či navigace přes spodní lištu, na kterou se už ovšem jen málokdo podívá a tudíž je nakonec většina uživatelů odkázána na funkci prohlížeče backspace nebo horní lištu v pravém rohu.

Dalším navigačním bodem může být mapa stránek na níž nacházíme opět odkaz na spodní liště.

Ostatní: To že stránky negarantují doručení faxu adresátovi je chyba, ale mnohem větší chyba je že tuto informaci se dozvíme až téměž na konci FAQ, kam se dostane jen ten, kdo narazil na nějaký problém nebo pečlivý čtenář webu.

Shrnutí: Nejenže stránky na první pohled působí zastarale, ale zastaralé i jsou, bez pravidelných aktualizací od roku 2002. K důležitým informacím se člověk musí zbytečně dlouho prolikávat, pokud je vůbec objeví. Nepřehlednost přispívá ke zmatení uživatele a k nedůvěře vůči poskytované službě. Navigace by mohla být dobrá v případě několika zlepšení z nichž jedno by mohlo být například viditelnost v jaké hloubce stránky se vlastně nacházíme. Byla to průkopnická služba, která přivedla na internet nové možnosti, to se TPC rozhodně upsat nedá, bohužel nezvládli držet krok s dobou a dnes jsou nahrazeni progresivnějšími skupinami vývojářů služeb.

Rozhodně existují lepší, modernější a spolehlivější varianty této služby (viz. článek "Alternativy)

Alternativy

Ačkoliv je služba TPC neauktální stále se objevuje při vyhledávání "odesílání faxů z internetu" mezi prvními deseti odkazy. Zde uvádím aktuální alternativy této služby:

http://www.fax.cz/ - placená česká služba, příjem faxů na e-mail ve formě .pdf, odesílání faxů...

http://faxzero.com/ - služba funguje zdarma i jako placený premium account, princip formuláře podobný jako u TPC, ale designově propracovaný a moderní

http://www.freefax.com/ - služba funguje zdarma i bez nutnosti mít založený účet

http://www.popfax.com/ - placená služba nabízející časově omezenou verzi k vyzkoušení zdarma

Reference

http://www.faxbeep.com/internet-fax-forum/ - odkaz na příslušné vláknu v diskuzním fóru faxbeep.com

--Zdeněk Nešpor 01:17, 8. 4. 2008 (CEST)