StartUp

Z WikiKnihovna
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Autor: Petr Maňásek

Datum: 1.12.2011


Klíčová slova: StartUp, projekt, nápad, investice, financování, inovace, zlepšení, rozvoj

Synonyma: projekt, rozjezd, vznikající projekt


Související pojmy:

nadřazené - projekty

podřazené -


StartUp - základní myšlenka

StartUpy, jako nové myšlenky, jejich realizování a uvádění do praxe, jsou ve své podstatě všude kolem nás, jen je důležité rozlišovat založení nové firmy, která nepřichází s něčím novým, ale jen rozvíjí něco už nalezené, objevené, vyzkoumané a firmy, které jsou založeny za účelem nějaké inovace, zlepšení. Pro StartUp jako takový, by neměl být hlavní znak ten, že to je nově založená firma, ale právě že jde o to, že tato založená společnost, která vstupuje na trh s nějakými velkými plány a ambicemi, nabídnout potencionálním konzumentům něco zcela nového, inovativního a hlavně jiného. Být tím nejlepší, být tím první, kdo nabídne konkrétní neotřelé řešení a tím i například vyřeší nějaký problém.[1]

Takovýto nový projekt se ve své podstatě může objevit v jakémkoliv oboru, nejčastěji to ale bývá v oborech, kde jsou nízké počáteční náklady a zároveň velký potenciál možného rozvoje a to jsou hlavně technologické a internetové firmy. Mezi další znaky takto nově vznikajícího projektu patří i to, že je zde větší riziko neúspěchu i proto, že vyvineme něco, co sice bude inovativní, nové, obohacující, ale co nebude chtěné. Na druhou stranu, pokud budeme mít úspěch, v objevení „díry na trhu“, pak je zde velká pravděpodobnost toho, že dojde k opravdu vysoké návratnosti. [2] O firmě můžeme říci, že už není StartUpem v momentě, kdy dochází k zisku, nebo když někdo jiný projeví zájem o akvizici, nebo o spojení s naším projektem. Už samotný nápad může být StartUpem, pokud na tento inovativní nápad získáme schopné lidi a investory.


Možnosti financování

Je mnoho způsobů jak financovat vlastní projekt. Jde jen o to, jak moc nezávislí chceme být, jak moc se chceme o svůj nápad dělit.

Buď máme vlastní prostředky, potom nám rozjezd potrvá možná o něco déle, ale na druhou stranu je jisté, že jsme zase odpovědni jen sami sobě.

Další z možností je využít služeb některých StartUpových inkubátorů, kde je možné za nějaké minimální náklady na provoz kanceláře, být v centru dění, využívat služeb odborných konzultantů, sdílet kontakty na potencionální zákazníky, konzultovat své myšlenky s ostatními „StartUpery“. Takovou společností je například TechSquare http://techsquare.cz/.

Jako další způsob financování svého projektu je využít „služeb“ společností typu StartUp akcelerátor, jako je například StartupYard http://startupyard.cz/, který působí v rámci prostoru TechSquare. Zastřešuje se jmény jako například Ivan Pilný, který v letech 1992 – 1998 působil jako generální ředitel Microsoftu ČR. Dále pak například Ondřej Bartoš, který mimo jiné vystupoval v programu České televize „Den Dhttp://www.ceskatelevize.cz/program/dend (což byla jen jakási jiná forma reality show). Účelem tohoto akcelerátoru je pomoci vznikajícím projektů. Nic ale není zadarmo. Za poskytnutou pomoc požadují intenzivní nasazení, a podíl na vznikajícím projektu, který uznají za zajímavý a životaschopný.[3]

Další z možností, jak získat peníze pro svůj projekt, je přihlásit se a být vybrán na tzv. SeedCamp http://www.seedcamp.com/, který se mimo jiné konal 20. října 2011 v Praze. Tato, něco jako, konference, je pořádána skupinou potencionálních investorů a jejími účastníky jsou samotní tvůrci projektů, kteří shánějí různé zdroje financování pro svoje nápady. Zde mohou své projekty prezentovat a získat tak potřebný kapitál do začátku a na rozjezd (startup). Nejedná se o žádné závratné částky, vždy je to maximálně do výše 30tis. Liber na projekt, ale na začátek je to ve většině případů dostačující a i investoři neriskují až tak velké sumy finančních prostředků, které někdy investují dokonce jen do nápadů a do myšlenek, které jsou v tu chvíli tím jediným, čím se prezentující může pochlubit[4].

Možností, jak získat finance pro svůj projekt je mnoho, vždy jde jen o to, zaujmout potencionálního investora nějakým novým, neotřelým a originálním nápadem, který je „dost šílený“ na to, aby mohl uspět. Nebo si můžeme svého investora „Business angela“ najít sami. Možností je celá řada a je jen na nás, kterou cestou se vydáme. Vždy bychom ale měli pečlivě zvažovat, zda chceme být tak říkajíc „sami pro sebe“, nebo zda chceme část svého nápadu prodat a dělit se o potencionální zisky. Podle některých názorů by vstup investora měl být až ta poslední možnost, jak StartUp financovat [5].


Soutěž StartUp roku

Startup roku 2012 je soutěží za jejíž realizací stojí Kamil Vacek, organizaci zajišťuje společnost TechSquare a je pořádána již pátým rokem.[6] Je to soutěž realizovaných studentských podnikatelských nápadů. Cílem soutěže je nejen vybrat nejlepší nápad, ale zejména podpořit vybrané projekty v jejich realizaci, aby nezůstalo jen u nápadů, ale aby studenti přetvořili své začínajíci projekty ve fungující firmy. Z přihlášených účastníků jsou vybrány tři projekty, mezi které se rozdělí 12tis. Eur, které mají být použity právě pro rozvoj prihlášených projektů. Hlavním cílem této soutěže je mimo jiné zviditelnění účastníků, kteří si mohou mezi sebou vyměňovat zkušenosti, kontaktovat potencionální investory.

Mezi vybrané účastníky této soutěže patří mimo jiné projekty jako jsou:

  • ChytréÚčto.cz - pomocník nejen pro živnostníky, od vystavení faktury až po daňové přiznání
  • Babywebik.cz - ČVUT/VŠE - jak rostou vaše děti
  • AskYou - ČVUT/VŠE - nový způsob, jak rychle najít zábavu v okolí
  • Easy Parking - rotační parkovací systém, pro úsporu místa při parkování
  • Mujinstruktor.cz - možnost výběru vlastní instruktora u sportu, který Vás zajímá
  • Bezrealitky.cz - je prvním internetovým tržištěm s nemovitostmi, jehož prostřednictvím je možné prodat či pronajmout nemovitosti bez prostředníka

    Shrnutí

    V současné době vzniká mnoho projektů, které se označují jako StartUp, ale jen velice málo z nich bude nakonec úspěšných. Na druhou stranu není nutné propadat skepsi, protože vždyť i takové společnosti jako Google http://www.google.cz, Microsoft a jejich Windows http://www.microsoft.com, Skype http://www.skype.com, Twitterhttp://www.twitter.com, eBay http://www.ebay.com a mnoho dalších, byly ve své podstatě startupy.

    Je velice důležité při hledání možných nápadů a myšlenek hodných zrealizování, nepodlehnout módní vlně krátkodobých řešení, dívat se do budoucna a na možnou dlouhodobější perspektivu využití vytvářených projektů.


    Použité zdroje

    1. BARTOŠ , Ondřej. LUPA.CZ [online]. 2011 [cit. 2011-12-01]. Startupy všude kolem... Dostupné z WWW: <http://startup.lupa.cz/clanky/startupy-vsude-kolem/>.
    2. Wikipedia [online]. 2011 [cit. 2011-12-01]. StartUP. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Startup>.
    3. StartUpYard [online]. 2011 [cit. 2011-12-01]. Info. Dostupné z WWW: <http://startupyard.cz/info/>.
    4. SeedCamp [online]. 2011 [cit. 2011-12-01]. Our process. Dostupné z WWW: <http://www.seedcamp.com/our-process>.
    5. VarLog.cz [online]. 2011 [cit. 2011-12-01]. Startup nebo garážová firma?. Dostupné z WWW: <http://www.varlog.cz/startup-nebo-garazova-firma/>.
    6. StartUp roku [online]. 2011 [cit. 2011-12-23]. O soutěži. Dostupné z WWW: <http://www.startuproku.cz/o-soutezi/>.