Smartphone

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Daniel Šváb

Klíčová slova: PDA, počítač, operační systém, Android, internet

Související pojmy: Wi-Fi


Smartphone

Smartphone neboli „chytrý telefon“ je nový typ mobilního telefonu, který používá mnoho nových pokročilých funkcí jako je například videohovor, GPS navigace či přístup na internet. Na rozdíl od klasických mobilních telefonů je smartphone vybaven operačním systémem a chová se tedy jako malý počítač. Jeho velikost není větší než velikost klasického mobilního telefonu a také proto je označován jako Personal Pocket Computer (PPC) neboli malý kapesní počítač. Díky operačnímu systému je možné do smartphonu nahrát různé aplikace. Poslední novinkou na trhu jsou dotykové smartphony. Telefony, které nemají tlačítka, ale dotykový displej. Stejně jako v počítačí je uvnitř smartphonu zabudován miniaturní procesor. Nyní se na trhu začínají objevovat smartphony se dvěma procesory.

Historie

Vůbec první smartphone by vyroben v roce 1992 společností IBM. Jmenoval se Simon a měl funkce mobilního telefonu, pageru, PDA a faxu. Prodej byl zahájen v roce 1994 v USA.

Za první smartphone od výrobce Nokia můžeme považovat model Nokia 9000. Prodával se od roku 1996. Model Nokia 9210 byl prvním smartphonem, který byl vyroben s barevným displejem a byl to první smartphone s tzv. „otevřeným“ operačním systémem. Nokia pokračovala ve vývoji a výrobě dalších smartphonů. Následně s výrobou smartphonů začali i další společnosti. Samsung, HTC nebo Sony Ericsson brzy dostihli Nokii a v poslední době se dokonce dostávají před ní.

Operační systém

Hlavní rozdíl mezi smartphonem a klasickým mobilním telefonem je v operačním systému (dále jen OS). V současné době můžeme narazit na několik OS od různých výrobců. Mezi nejznámější určitě patří Symbian a Android. Ani OS od firmy Apple nezůstává pozadu. Hlavním rozdílem mezi operačními systémy je jejich přístup aplikacím. Smartphony s OS od Apple mají nevýhodu v tom, že aplikací je málo a jsou placené. Na druhou stranu nemusíme pochybovat o jejich kvalitě. Aplikací pro OS Symbian či Andriod je velké množství a můžeme se sehnat zdarma. Problémem je, že ne všechny aplikace jsou kvalitní.

Funkce

Smartphone je telefon, který nabízí řadu nových funkcí. Samozřejmostí současného smartphonu je velký několikapalcový barevný dotykový displej, fotoaparát s několikamegapixelovým rozlišením, který lze přepnout na video. Můžeme pořizovat záznam i uskutečnit videohovor s další osobou. Dále operační systém, díky kterému lze do mobilu nahrávat další software a aplikace. Téměř s každým smartphonem můžete poslouchat rádio nebo hudbu uloženou na disku či na kartě, které telefony dnes již běžně podporují. Smartphony jsou vybaveny také nezbytným kvalitním internetovým prohlížečem, který zajistí přístup k informacím či e-mailové schránce. Mezi další tzv., manažerské funkce patří kvalitní e-mailový klient, synchronizace telefonu s počítačem či souborový manažer. Řada smartphonů má nainstalovanou i mobilní verzi kancelářského balíku Office.

Výhody a nevýhody smartphonů

Výhody

- operační systém – podporuje nahrání dalších aplikací

- přístup i internetu – internetový prohlížeč

- multimediální přehrávač – hudba, video v různých formátech

- podpora různých souborů – např. pdf, doc, elx soubory

- synchronizace s počítačem – přenos dat mezi PC a smartphonem

- e-mailový klient – práce s poštou

- paměťové karty – podpora karet s velkou kapacitou (GB)

- mobilní kancelářský software Office

- konferenční hovory

- velký barevný displej

- QWERTY klávesnice


Nevýhody

- velké rozměry

- krátká výdrž baterie – výdrž pouhých několik dní (1 - 3)

- poměrně vysoká cena

- placené aplikace a software

- některé aplikace jsou nestabilní

Zdroje

[1] Smartphone. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, 9 January 2003, last modified on 3 January 2011 [cit. 2011-01-03]. Dostupné z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Smartphone>.

[2] IDNES.cz : Mobil.cz [online]. 28. 12. 2010 [cit. 2011-01-03]. LG Optimus 2X je první smartphone s dvoujádrovým procesorem. Dostupné z WWW: <http://mobil.idnes.cz/lg-optimus-2x-je-prvni-smartphone-s-dvoujadrovym-procesorem-prk-/mob-lg.asp?c=A101217_224221_mob-lg_ram>.

[3] IDNES.cz : Mobil.cz [online]. 30. 6. 2010 [cit. 2011-01-03]. Nejlepší Android široko daleko. Recenze HTC Desire. Dostupné z WWW: <http://mobil.idnes.cz/nejlepsi-android-siroko-daleko-recenze-htc-desire-fvp-/htc.asp?c=A100628_220931_htc_ham>.