SignWriting

Z WikiKnihovna

Autor: Alena Paulusová

Klíčová slova: znakový jazyk

Synonyma: znakopis

Související pojmy: Hamburský notační systém (HamNoSys), Stokoe's notation system (SNS), ASL-phabet

nadřazené - zápis znakového jazyka

podřazené - ---

Charakteristika

SignWriting, neboli “znakopis”, je vizuální zápisový systém, který umožňuje psát a číst jakýkoliv znakový jazyk na světě. Využívá vizuálních symbolů k reprezentaci tvarů ruky, pohybů a mimiky[1].

Historie

Autorkou SignWritingu je Valerie Sutton. Byla to dánská baletka, která vymyslela DanceWriting, zápis tanečních kroků. Lars von der Lieth, vedoucí výzkumu znakového jazyka na Kodaňské univerzitě, ji požádal, aby vytvořila zápis dánského znakového jazyka. Na základě DanceWritingu poté vznikl SignWriting. Oba systémy jsou součástí MovementWritingu[2].

K jeho rozšíření přispelo hlavně vydávání novin SighWriter Newspaper v letech 1981-1984, které byly první publikací vydávanou v SignWritingu.

SignWriting nebyl prvním systémem zápisu znakového jazyka. Narozdíl od Stokoe's notation system (SNS) a na něm založeném systému ASL-phabet nebyl vymyšlen pro vědecké účely, ale pro používání neslyšícími, protože reprezentuje sám sebe jako psanou podobu znakového jazyka. Později vzniklý Hamburský notační systém (HamNoSys) není určen ke zpětnému čtení zápisu.

Použití

Používá se např. v Austrálii, Saudské Arábii, Belgii, Polsku, Velké Británii, Itálii, Švýcarsku, Kanadě, Mexiku, Malajsii, Jihoafrické republice, České republice a mnoha dalších zemích[3].

Poznámky

  1. Co je SignWriting [online]. [cit. 2009-05-18]. Dostupný z WWW: http://ruce.cz/clanky/427-co-je-signwriting
  2. MovementWriting [online]. [cit. 2009-05-18]. Dostupný z WWW: http://www.movementwriting.org/about/index.html
  3. Who Uses SignWriting? [online]. [cit. 2009-05-18]. Dostupný z WWW: http://signwriting.org/about/who/