Serious game

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Jonáš Prstek

Klíčová slova:počítačové hry, simulace, edutainment

Synonyma:

Související pojmy:wargame, simulátor, RPG

nadřazené - počítačové hry, vzdělání, trénink dovedností
podřazené - ---


Charakteristiky

Serious game, pojem do češtiny přeložitelný jako "vážná", či "seriózní" hra, je elektronická hra, která slouží primárně k jinému účelu, než k pouhému pobavení hráče. Jejich účelem může být propagace (produktu či konceptu), vzdělání či procvičování dovedností. Nejedná se o žánr, ale spíše o kategorii her, do kterých je možno řadit hry všech ostatních žánrů, pokud jejich primární účel není zábava. Zábavné prvky přesto vážná hra obsahovat může. Profesor Mike Zyda definoval vážnou elektronickou hru jako "Duševní zápolení, hrané s počítačem podle určitých pravidel, které využívají zábavu k plnění cílů na poli tréninku, vzdělání, zdravotnictví, zásad soužití a strategické komunikace pro vládní či soukromé osoby.[1]"

Vývoj a příklady

Jedním z nejstarších příkladů použití hry k účelům vzdělání a tréninku dovedností ve smyslu blížícím se dnešnímu pojetí serious game byla hra Kriegsspiel, hra spadající do žánru wargame (válečná strategie většího měřítka s velmi komplexními pravidly) používaná v 19. století v tehdejším Prusku pro účely cvičení a demonstrace válečné taktiky. Nejranějšími příklady edukativních her jsou americké tituly ze začátku osmdesátých let, jmenovitě především Oregon Trail, hra simulující život pionýra amerického západu. Mnoho vážných her se zaobírá problematikou zdraví či zdravotnictví. Unikátní je například série populárně naučných simulátorů Life and Death, jež informují hráče o procedurách při vyšetření a chirurgických zákrocích v dutině břišní (první díl[2]") a mozku (díl druhý[3]). Vojenské simulace jsou nejstarším žánrem vážných her. Firma Bohemia Interactive, sídlící v České republice, dosáhla na začátku tohoto století světovosti, když vydala vojenskou hru Operace Flashpoint. Tato hra si získala velkou fanouškovskou základnu především pro svou realističnost, na svou dobu nevídaně rozsáhlé a perzistentní herní prostředí a snadno modifikovatelný engine hry. Tyto vlastnosti se ukázaly jako vhodné i přímo pro vojenské účely. Upravená Operace Flashpoint pod názvem VSB (Virtual Battlespace Systems) se dočkala dvou pokračování a licence zakoupily armády po celém světě, např. v USA, Izraeli, Nizozemsku nebo Austrálii. Za seriózní hru lze označit i letecký simulátor. Jeden z nejvýznamnějších leteckých simulátorů vůbec, Microsoft Flight Simulator, byl vyvíjen již od konce sedmdesátých let až do letošního roku, kdy byl projekt po mnoha vydaných verzích ukončen. Oceňována byla především realističnost a nebojový charakter simulátoru.

Samostatnou kapitolou v rámci vážných her je politická simulace. Velmi dobrým příkladem ranné geopolitické strategie je hra Balance of Power, která předkládala v
Screenshot ze hry Balance of Power
době svého vydání (1985) velice aktuální téma Studené války. I přes velmi spartánské grafické zpracování bodovala hlavně kvalitním matematickým modelem simulace a minmalistickou, přesto sugestivní atmosférou. Za zmínku stojí, že hráč mohl hrát a vyhrát za Spojené státy i Sovětský svaz. Nešikovnou nebo příliš agresivní diplomacií bylo možné vyvolat otevřenou válku mezi oběma velmocemi, což znamenalo okamžitou prohru. Na obrazovce se v takovémto případě objevil nápis: "You have ignited a nuclear war. And no, there is no animated display of a mushroom cloud with parts of bodies flying through the air. We do not reward failure." (Vyvolal jste nukleární válku. A ne, nebude tu žádný animovaný hřibovitý oblak s kusy těl letajícími vzduchem. Selhání neodměňujeme.)

Velmi komplexní[4] simulaci politicko - ekonomického zákulisí moderní demokracie představují oba díly hry Democracy, která boduje zejména snadnou modifikovatelností obsahu, kód hry je z velké části otevřený a hráč může editovat nejen použité proměnné, ale i klíčových herních mechanismů. Hra je hrána na mnoha vzdělávacích ústavech po celém světě.

Poznámky a zdroje

  1. From Visual Simulation to Virtual Reality to Games [online]. c2005 [cit. 2012-12-12]. Dostupný z WWW: <http://gamepipe.usc.edu/~zyda/pubs/zyda-ieee-computer-sept2005.pdf>.
  2. Life and Death [online]. Dostupný z WWW: <http://www.abandonia.com/en/games/483/Life+and+Death.html>.
  3. Life and Death 2 - The Brain [online]. Dostupný z WWW: <http://www.abandonia.com/en/games/494/Life+and+Death+2+-+The+Brain.html>.
  4. Democracy Released: Democracy Fails! [online]. Dostupný z WWW: <http://www.rockpapershotgun.com/2007/12/10/democracy-released-democracy-fails/>.

Několik zde uvedených her je volně ke stažení jako abandonware

http://www.abandonia.com/en/games/483/Life+and+Death.html

http://www.abandonia.com/en/games/494/Life+and+Death+2+-+The+Brain.html

http://www.abandonia.com/en/games/24370/Balance+of+Power+1990.html (Remake původní Balance of Power z roku 1989)