Second Life

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

RTENOTITLE


Second Life

Second life (SL) je sociální virtuální svět tvořený svými rezidenty – avatary. Jedná se o 3D interaktivní prostředí, které umožňuje uživatelům komunikovat, kolaborovat a interagovat s objekty. Celý svět SL je rozdělen na ostrovy a regiony a jejich části. Uživateli je umožněno vlastnit půdu a stavět objekty – budovy, podnikat, vzdělávat se a nabízet různé služby. Další možná virtuální prostředí jsou např. Active Worlds, There.

Základní terminologie

Avatar 
Avatar je representace reálné osoby ve virtuálním světě.
Inventory 
Je okno s osobními nabytými věcmi. Inventář z pravidla obsahuje oblečení, objekty, textury, notecards, ledmarks atd. Inventář je stále přítomný a je možné jej kdykoli použít.
Landmark 
Lendmark označuje link na místo v SL, které je možné uložit do inventáře. Pomocí ledmark se rezident jednoduše teleportuje do dané lokality.
Linden Dolar 
Virtuální měna v prostředí Second life. Lindeny (1 L$) je možné směnit za Dolary a vyvádět je ven ze SL.
Linden Scripting Language (LSL) 
LSL je programovací jazyk, který slouží ke kontrole chování objektů v Second Life. Skript je prostředek k naprogramování objektu.
Notecard 
Poznámka nebo lístek, který nese nějaké informace. Může obsahovat text, objekt, lendmark atd. Notecard je možné ukládat do inventáře.
Prim 
Primitiv nebo prim je samostatný objekt. Objekty složené z několika primů označujeme jako prims. Všechny objekty v SL jsou postaveny z jednotlivých primů. Každý prim je representován parametry jako je pozice, tvar, velikost apod. Jednotlivé primy lze spojit v jeden objekt pomocí klávesové zkratky Ctrl + l (tzn. linkovat objekt).
Resident 
Uživatel virtuálního světa SL.
SLur 
SLur representuje přímý link pro teleportaci do určití lokality. Po kliknutí na SLurl je resident přesměrován na webovou stránku, která poskytuje mapu a základní informace o dané lokalitě
Textura 
Textura je obrázek, kterým je možné pokrýt povrch primu. Uploud textury do inventáře stojí 10 L$.

Dostupnost

SL je rozdělen na gridy (Teen Grid, Main Grid) Teen Grid je přístupný pouze do sedmnácti let a autorizovaným avatarům. Do Main Gridu nesmějí mladší 17ti let. Zatím uvedení věku není nijak ověřováno.

Zájemci je umožněno založit si avatara na oficiálních stánkách Second life.

Technické udaje

Software:

 • Windows XP, SP2 a SP3, Windows Vista
 • Mac OS X (10.4.11 a vyšší)
 • Linux i686

Doporučené harware:

 • Vysokorychlostní připojení k Internetu
 • 1 GB RAM
 • 50 MB HD místo
 • 1.5 GHz x86 CPU a vyšší (Windovs XP, Linux)
 • 2 GHz x86 CPU a vyšší (Windovs Vista)
 • 1.25 Ghz G4 Processor a vyšší (Mac)

Grafika:

 • nVidia GeForce 6600 a vyšší
 • ATI Radeon 8500, Radeon 9250 a vyšší

Život v Second Lifu

Pohyb 
Základy pohybu avatara jsou uvedeny v tutorialu
Komunikace 
Komunikace v SL je realizována třemi kanály. Pro společný chat použij local chat. Pro soukromou komunikaci použij Instant messaging. Pro hlasovou komunikaci použij Voice chat. Základy Voice chatu jsou uvedeny v tutorialu.

Literatura a odkazy

--Tomáš Bouda 15. 6. 2009, 21:09 (UTC)


RTENOTITLE