SaaS: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 57: Řádek 57:
  
 
U SaaS dochází k častějším aktualizacím, než u klasických aplikací. SaaS spravuje poskytovatel služby, může tedy případné problémy řešit okamžitě a centrálně.
 
U SaaS dochází k častějším aktualizacím, než u klasických aplikací. SaaS spravuje poskytovatel služby, může tedy případné problémy řešit okamžitě a centrálně.
 +
 +
== Použité zdroje ==

Verze z 15. 5. 2013, 17:20

Autor: Jakub Horák

Klíčová slova: SaaS, Software as a Service, Software jako služba, Cloud Computing

Související pojmy:

nadřazené: Cloud computing

podřazené: -

SaaS

SaaS je jedním z distribučních modelů cloud computingových služeb.Další modely jsou IaaS (Infrastructure as a Service) a PaaS (Platform as a Service).

Jedná se o koncept, kdy je zákazníkovi služba (software) poskytována výhradně přes cloud. Zákazník tedy nemusí službu instalovat, ale přistupuje k ní skrze internet. V podstatě takto mohou být řešeny kompletní informační systémy podniků. Zákazník nekupuje software s licencí, ale pouze si ji pronajímá.

SaaS se běžně užívá pro podnikové aplikace, úzce souvisí ASP (Application Service Provider) a „on-demand software“, tedy pro okamžité uspokojení uživatele a bezprostřední použití. Ale na rozdíl od ASP, která nabízí především tradiční klient-server aplikace – tedy nutnost instalace na PC. Moderní SaaS lze využívat pouze přes webový prohlížeč, bez nutnosti instalace.

Náznaky pronájmu služeb poskytovaných přes internet se objevily již v minulosti, ale upevnění na trhu si služba vybudovala až po masivním rozšíření širokopásmého připojení a celkového zrychlení přenosu dat na internetu.

Příklady služby

Mezi běžné SaaS aplikace patří například: kancelářský a komunikační software, účetnictví, software pro správu a vývoj, řízení vztahů se zákazníky (CRM), řízení lidských zdrojů (HRM), manažerské informační systémy, systémy řízení báze dat (DBMS), systém pro správu obsahu (CMS) a další.

Výhody a nevýhody

Hlavním příčinou pro přechod z klasických IS na SaaS je především snížení nákladů vydaných na IT infrastrukturu.

Za údržbu a provoz služeb je zodpovědný poskytovatel služby. Poskytovatel se také stará o aktualizace a podporu služeb. Díky tomu zákazník nemusí investovat do nákladného hardware (např. nákup serverů) a taky odpadá nutnost zaměstnávat interního správce sítě.

Největším rizikem služby je bezpečnost dat. Podnik svá data nemá uložena na svých serverech, ale jsou shromažďována u poskytovatele služby. Model SaaS nemusí být vhodný pro podniky, které pracují především s citlivými daty, jako jsou například osobní údaje. Dále pro podniky, které pracují s aktuálními daty, které jsou závislé v reálném čase – vzhledem ke vzdálenému umístění dat, může docházet k prodlevám a následnému zkreslení dat.

Výhody:

- Nižší náklady oproti zařízení klasické IT infrastruktury

- Aktualizace a podpora je součástí služby

- Nekupuje se software, který se nevyužívá

- Kompatibilita – všichni uživatelé používají stejnou verzi SW

- Globální dostupnost

Neýhody:

- Bezpečnost dat

- Prodleva vzdáleného připojení


Distribuce

K distribuci služby není potřeba žádné fyzické potřeby, může být tedy používána okamžitě. U klasického software se při nákupu většinou platí i za neomezenou licenci. U SaaS dochází k pronájmu služby. Nejčastěji měsíční nebo roční poplatky. Poskytovatelé mohou mít rozdělen ceník i pro různé počty uživatelů. Existují i případy, kdy poskytovatelé účtují poplatky například podle počtu transakcí, nebo jiných hodnot.

Charakteristika SaaS aplikací

Řada SaaS je založena na principu webu 2.0, uživatelé mohou tedy jednotlivé aplikace komentovat, sdílet, nebo hlasovat o dalších funkcích či nápadech.

Většina aplikací podporuje vlastní přizpůsobení a konfiguraci. Je možné si tedy v rámci možností nastavit vlastní vzhled, logo, barvy, rozvržení.

U SaaS dochází k častějším aktualizacím, než u klasických aplikací. SaaS spravuje poskytovatel služby, může tedy případné problémy řešit okamžitě a centrálně.

Použité zdroje