Raya Fidel

Z WikiKnihovna

 Raya Fidel je izraelská emeritní profesorka, která působila na universitě ve Washingtonu.


Raya Fidelthumb [1]
 
-
Datum a
místo úmrtí
dosud žije
-
  -
  -
  London, Ontario, Kanada
  izraelské
Vzdělání
Pracoviště emeritní profesorka University of Washington
 
Známý pro výzkumy v oblasti knihovnictví a informační vědy

Život

V roce 2014 byla Gloria jmenována do funkce předsedy Rady pro veřejnou knihovnu v Londýně. Od roku 2008 je Gloria členkou London Public Library. Od svého příchodu poskytuje odborné a akademické znalosti z prostředí knihoven. V rámci své práce pro London Public Library se podílela na tvorbě Strategického plánu pro knihovnu na roky 2014-2017. Tento strategický plán definoval veřejnou knihovnu jako komunitní prostor. Cílem Strategického plánu je vytvořit z knihovny přívětivější a dynamičtější místo.Do Rady pro veřejnou knihovnu rovněž přináší zkušenosti se spoluprací s neziskovými organizacemi.

Před příchodem do London Public Library pracovala Gloria jako profesorka a vědkyně naWestern univerzitě Ontario. V magisterském vzdělávacím programu pro knihovnickou a informační vědu (LIS - Library and Information Science) se specializovala na katalogizaci, akademické knihovnicví (librarianship), chování v informačním vyhledávání (seeking) a na definování knihovny jako místa (library as place).

Velkou část svého života se Gloria věnuje výzkumům a publikování, které se zaměřuje na různé aspekty informační gramotnosti akademických knihoven informačního vyhledávání (seeking), knihovny jako místa (library as place) a kritickým teoriím v LIS.

She is also Vice Chair of the London Public Library Board, and a research mentor/consultant to the Librarians’ Research Institute of the Canadian Associate of Research Libraries.

Po odchodu do důchodu je Gloria stále aktivní a to nejenom na poli LIS,  kde pokračuje ve spolupráci s Teaching Support Centre na Western universitě jako “teaching fellow” a je zodpovědná za téma graduate education.

Pro autentičnost projevu je možné si poslechnout záznam z prezentace, za kterou byla Glorie oceněna. Podklady pro poslech jsou přiloženy zde.

Aktivity

Socialismo y muerte! :D

Jiné aktivity


Vzdělání

  • 1982 Získán titul Ph D, UNIVERSITY OF MARYLAND
  • 1972 Získán magisterský titulu MLS, HEBREW UNIVERSITY
  • 1970 Získán bakalářský titul BSC, TEL AVIV UNIVERSITY

Kariéra

  • 20?? důchod
  • 2003 vedoucí Center for Human-Information Interaction na University od Washington

Vzdělávací programy  

V rámci své vzdělávací činnosti, Gloria vyučovala několik programů na Univerzitě  Western Ontario

  • Oraganizace informací (MLIS)
  • Perspektiva knihovnictví a informační vědy (MLIS)
  • Akademické knihovnictví (MLIS)
  • Katalogizace (MLIS)
  • Knihovna jako prostor - Library as place (Doctoral)
  • Information Needs and Uses of Scholars and Professionals (Doctoral)
  • Výzkumné metody (Journalism)

Ocenění


Publikace

Critical Theory in Library and Information Science: Exploring the Social From Across the Disciplines

Uplatnění knihovnictví a informační vědy je založeno na 75 letech praxe s teorií a kritickým myšlením. Proto je nezbytné, aby studenti fakulty Library and information science (LIS) byli s širokým zaměřením práce kritických teoretiků seznámeni. Cílem knihy je prozkoumání sociálního rozměru mezi jednotlivými disciplínami a poskytnout úvod k teoriím, které jsou určeny pro studenty LIS a poskytnout pohled na to, jak může být teorie začleněna do výzkumu a praxe. Jednotlivé kapitoly jsou psány skupinou mezinárodně uznávaných vědců z oblasti knihovnictví a informační vědy. Každá kapitola poskytuje přehled, teoretický postoj, příspěvky teoretika a relevantní kritický komentář. Tato kniha je přínosná pro studenty, kteří studují magisterský nebo doktorský program na LIS.

Zdroj Critical Theory in Library and Information Science.[1]


Fidel, R. (1987). Database Design for Information Retrieval:  A Conceptual Approach. New York: Wiley.

Kniha krok za krokem představuje přístup k vývoji konceptuálních schémat pro informační systémy, které ještě neexistují a kde dosud nebyl zpracován proces toku informací. Ukazuje jak analyzovat data, která se zdají na první pohled chaotická a neorganizovaná, tak abychom dostali kvalitně strukturovaná a užitečná data: tzv. datový slovníček. Za použití ER diagramu ukazuje podrobný postup pro integraci jednotlivých částí nebo jednotlivých databází do uceleného (konzistentního) systému. U přípravy dat ukazuje jak vytvořit systém pravidel, který určuje jednotlivé položky, tak aby byl vyřešen konflikt mezi daty, který může vzniknou mezi daty, které se objevují v reálném světě a tady, která jsou uložena v databázi. Kniha také představuje kritéria pro vyhodnocení databázového schématu.

Zdroj Information Technologies and Libraries.[2]

Library as Place: History, Community and Culture

Knihovny jsou součástí kulturního prostředí téměř v každé době a v téměř každé společnosti. Nicméně jejich význam se v průběhu značně lišil. Kniha obsahuje 14 originálních dokumentů, které představují staré i nové knihovní prostory, malé i velké, veřejné i soukromé. Příspěvky jsou rámcově zasazeny do období od Garrisonovi knihovny v Britské říši, přes společenskou instituci knihovnu Carnegie, po smyšlenou knihovnu ze seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Výsledkem je fascinující pohled na knihovnu jako společenské a intelektuální místo, které má pevné postavení v srdcích čtenářů i široké veřejnosti.

Zdroj Library as Place: History, Community and Culture.[3]


Spoluautorství

  • 2010 Leckie, Gloria J. and Lisa M. Given.Henri Lefebvre and Spatial Dialectics''''.in Critical Theory in Library and Information Science: Exploring the Social From Across the Disciplines. S. 221-248 in Gloria J. Leckie, Lisa M. Given and John E. Buschman (eds). Santa Barbara: Libraries Unlimited.
  • 2008 Leckie, Gloria J., Lisa M. Given and Grant Campbell. Technologies of Social Control: An Examination of Library OPACs and Web Portals. S. 221-259 in Buschman, John and Gloria J. Leckie (eds). Information Technologies and Libraries: New Critical Approaches. Westport, Conn.: Libraries Unlimited.
  • 2008 Leckie, Gloria J. The Role of the Researcher. S. 771-776 in The SAGE Encyclopedia of Qualitative Research Methods. Lisa M. Given (ed.). Thousand Oaks, CA.: Sage Publications.
  • 2007 Leckie, Gloria J. and Buschman, John. Introduction: Space, Place and Libraries. S. 3-28 in Buschman, John and Gloria J. Leckie. (eds.) Library as Place: History, Community and Culture. Westport, Conn.: Libraries Unlimited.
  • 2005 Leckie, Gloria J. and Given, Lisa M. Understanding information-seeking: the public library context. Advances in Librarianship. vol. 29, s. 1-72. Amsterdam: Elsevier.
  • 2005 Leckie, Gloria J. General Model of the Information Seeking of Professionals. S. 158-163 in Theories of Information Behaviour, ed. by Karen E. Fisher, Sanda Erdelez and Lynne McKechnie. Medford, N.J.: Information Today.
  • 2002 Fullerton, Anne and Gloria J. Leckie. Information Literacy and Higher Education, S. 190-205 in Encyclopedia of Library and Information Science, v. 70, supp. 33. New York: Marcel Dekker.

Anotace k vybraným článkům

Job Satisfaction of Canadian University Libraries: A National Survey

Zpráva o kanadském výzkumu provedeném mezi vysokoškolskými knihovníky a zaměřeném na faktory ovlivňující jejich spokojenost s prací. S mírnými odlišnostmi byl kopírován, a tím také v kanadských podmínkách ověřován, obdobný výzkumamerický. Ve středu zájmu stála otázka, nakolik ovlivnilo spokojenost knihovníků udělení či neudělení akademického statusu (akademický status umožňuje účast pracovníků knihovny na rozhodování nejen v univerzitní knihovně, ale nařízení a rozvíjení aktivit celé univerzity). Autoři se podrobněji zabývají nejvýraznějšími prvky majícími vliv na uspokojení z práce. Výzkum nepopřel význam udělení akademického statusu, ale vyzdvihl stejně, ne-li více, např. podíl knihovníků na správních úkonech. Ukázalo se, že vysokoškolští knihovníci si zvláště váží tradičních složek knihovnické práce (vysoko se dostaly např. vztahy s uživateli). Problematické je naopak vykonávání knihovnické práce s nutností stále ji v akademickém prostředí propagovat a obhajovat.

Zdroj Knihovny.cz.[4]

Academic status for Canadian university librarians: an examination of key terms and conditions

Článek se zabývá udělováním akademického statusu knihovníkům univerzitních knihoven v Kanadě. Přináší výsledky průzkumu, který se konal na přelomu let 1993/1994 a při němž byly analyzovány kolektivní smlouvy 40 univerzit. Autoři citují různé názory a charakterizují pojetí akademického statusu v Kanadě a USA. Kanadské sdružení univerzitních učitelů (CAUT) a Kanadské sdružení vysokoškolských knihoven (CACUL) již v r. 1977 společně vydaly směrnici, která postavení knihovníků na univerzitách upravovala. V průzkumu byly kolektivní smlouvy porovnávány s touto směrnicí, posuzovány pojmy a problémy, které přinesla snaha aplikovat standardy a pracovní podmínky jedné pracovní skupiny(učitelé) na druhou (knihovníci) - jde mj. i o učební povinnosti. Navzdory jednotné směrnici byla shledána řada rozdílů. Příčinou může být různá orientace univerzit a různé pojetí knihovnické práce

Zdroj Knihovny.cz.[5]

Publikační činnost

  • 2004 Leckie, Gloria J. Three perspectives on the library as public space. Feliciter (special devoted to Library Space, Planning and Architecture) 50(6), 233-36.
  • 2002 Leckie, Gloria J. and Jeffrey Hopkins. The Public place of central libraries: findings from Toronto and Vancouver. Library Quarterly, v. 72(3), July, p. 326-72.
  • 1999 Leckie, Gloria J. and Anne Fullerton. Information literacy in science and engineering undergraduate education: faculty attitudes and pedagogical practices. College & Research Libraries, 60(1), s. 9-29.
  • 1999 Leckie, Gloria J. and Anne Fullerton. The roles of academic librarians in fostering a pedagogy for information literacy. pp. 191-201 in Racing Toward Tomorrow: Proceedings of the 9th National Conference of the Association of College and Research Libraries, April 8-11, 1999, ed. by Hugh Thompson. Chicago: ACRL.
  • 1997 Hassard Wilkins, Janie and Gloria J. Leckie. University professional and managerial staff: information needs and seeking. College & Research Libraries, 58(6), p. 561-74.
  • 1996 Julien, Heidi and Gloria J. Leckie. Bibliographic instruction trends in Canadian academic libraries. Canadian Journal of Information and Library Science, 22(2), p. 1-15.
  • 1997 Leckie, Gloria J. and Jim Brett. Job satisfaction of Canadian university librarians: A national survey. College & Research Libraries, 58(1), p. 31-47.
  • 1997 Leckie, Gloria J. and Karen Pettigrew.A general model of the information-seeking of professionals: role theory through the back door? Information Seeking in Context: Proceedings of an International Conference on Research in Information Needs, Seeking and Use in Different Contexts, 14-16 August, 1996, Tampere, Finland. edited by P. Vakkari, R. Savolainen & B. Dervin. London: Taylor Graham.
  • 1996 Julien, Heidi, Gloria J. Leckie and Roma Harris.Changing technologies in Canadian academic library user education. p. 26-36 in the Canadian Association for Information Science Proceedings of the 24th Annual Conference: Electronic Publishing: Its Impact on Publishing, Education and Reading, edited by Charles Meadow, Maggie Weaver and Francoise Hebert. Toronto: Faculty of Information Studies, University of Toronto.
  • 1996 Leckie, Gloria J. Female farmers and the social construction of access to agricultural information. Library and Information Science Research, 18(4), p. 297-321.
  • 1996 Leckie, Gloria J. "They never trusted me to drive": farm girls and the gender relations of agricultural information transfer. Gender, Place and Culture: A Journal of Feminist Geography, 3(3), p. 309-25.
  • 1996 Leckie, Gloria J. Desperately seeking citations: uncovering faculty assumptions about the undergraduate research process. Journal of Academic Librarianship, 22(3), p. 201-08.
  • 1996 Leckie, Gloria J., Karen Pettigrew and Christian Sylvain. Modelling the information-seeking of professionals: a general model derived from research on engineers, health care professionals and lawyers. Library Quarterly, 66(2), p. 161-93.
  • 1995 Leckie, Gloria J. and Jim Brett. Academic status for Canadian university librarians: an examination of key terms and conditions. Canadian Journal of Information and Library Science, 20(1), p. 1-28.
  • 1995 Leckie, Gloria J. and Becky Rogers.Reactions of academic librarians to job loss through downsizing: an exploratory study. College & Research Libraries, 56(2), p. 144-56.
  • 1993 Leckie, Gloria J. Female farmers in Canada and the gender relations of a restructuring agricultural system. The Canadian Geographer, 37(3) , p. 212-30.
  • 1993 Leckie, Gloria J. 1993.Female farmers in Canada, 1971-1986. The Professional Geographer, 45(2), p. 180-93.

Poznámky

  1. LECKIE, Gloria J., Lisa M. GIVEN a John. BUSCHMAN. Critical theory for library and information science: exploring the social from across the disciplines. Santa Barbara, Calif.: Libraries Unlimited, c2010. ISBN 978-1-59158-938-9.>.
  2. LECKIE, Gloria J. a John. BUSCHMAN. Information technology in librarianship: new critical approaches. Westport, Conn.: Libraries Unlimited, 2009. ISBN 978-1-59158-629-6.>.
  3. BUSCHMAN, John. a Gloria J. LECKIE. The library as place: history, community, and culture. Westport, Conn.: Libraries Unlimited, 2007. ISBN 1-59158-382-9.>.
  4. LECKIE, Gloria J. a Jim BRETT. Job Satisfaction of Canadian University Libraries : A National Survey. Canadian Journal of Information & Library Sciences [online]. 1995, 58(1), 31-47 [cit. 2017-05-14]. ISSN 1195-096X. Dostupný z WWW: <https://www.knihovny.cz/Record/nkp.KKL01-000004534>.
  5. LECKIE, Gloria J. a Jim BRETT. Academic status for Canadian university librarians: an examination of key terms and conditions. Canadian Journal of Information & Library Sciences [online]. 1995, 20(1), 1-28 [cit. 2017-05-14]. ISSN 1195-096X. Dostupný z WWW: <https://www.knihovny.cz/Record/nkp.KKL01-000003913>.