Hra na hrdiny

Z WikiKnihovna
(přesměrováno z RPG)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Ivo Macík

Klíčová slova: ---

Synonyma: Role-playing game, RPG, Hra hraní rolí

Související pojmy:

nadřazené - ---
podřazené - Game master, LARP, Cizí postava, Dungeon game, MUD, MMORPG


Charakteristika

Hra na hrdiny (anglicky Role-playing game, známé také pod zkratkou RPG, český přesnější překlad zní hra hraní rolí[1]) je druh hry, ve které hráči hrají roli postav (odtud název role-playing) v herním světě. Hráči rozhodují o tom, co jejich postava bude dělat a jak bude reagovat na cizí postavy a okolní svět. Důležitá je role vypravěče neboli game mastera, který hraje za cizí postavy, popisuje svět hráčům a promítá do něj následky jejich činů. Často za své akce postavy hráčů získávají zkušenostní body, postupují na úrovních a učí se nové schopnosti.

Dělení

Hry na hrdiny se hrají v různých variantách a formátech od kolektivního dialogu postav v deskové podobě, po fyzickou hru vlastních postav v LARPu a hraní postav virtuálně ve videohrách.[2]

Stolní hry na hrdiny

Stolní variace hry na hrdiny se hraje skrze rozhovory hráčů, kteří hrají své postavy ve fiktivním světě, vytvořeným v jejich fantazii a konstruovaným jejich dialogy. Důležitá je postava dungeon mastera, který reflektuje reakci světa a cizích postav na akce hráčů. Mezi nejznámější stolní hry na hrdiny patří Dungeons & Dragons (D&D). U nás je známá česká variace Dračí Doupě, která se v roce 2011 době dočkala 2. edice.[3]

LARP

LARP (Live action role-playing game) se hraje podobně jako improvizované divadlo. Hráči hrají své postavy ve skutečném prostředí, které představuje fiktivní svět. Při hraní se často používají kostýmy. Jelikož hra probíhá ve skutečném prostředí, zabere také více času. Pořádají se LARPové akce, které trvají i několik dní. Reportáže z LARPů můžete nalézt v časopise FANTAZEEN.

Videohry

Hry na hrdiny na počítači či konzolích se dělí na hry pro jednoho hráče a hry pro více hráčů. Vychází z deskových her a roli game mastera přebírá počítač. Hráč nemá však takovou volnost při rozhodování jako při jiných variantách.

Hry pro jednoho hráče

Hry na hrdiny pro jednoho hráče jsou herní žánr, který se drží tradic stolní variace. Novější hry mají grafické zpracování světa, díky kterému lze vyprávět nejrůznější příběhy. Známé RPG hry jsou série Baldur's Gate, vycházející ze světa Dungeons & Dragons, série Fallout, která má velmi silnou českou fanouškovskou základnu na serveru Vault šílené brahmíny, nebo série The Elder Scrolls.

Hry pro více hráčů

RPG hry pro více hráčů jsou založené na sociální interakci. Jsou dva druhy - textové (MUD) a s grafickým rozhraním (MMORPG).

MUD (Multi User Dungeon) je textové RPG, které umožňuje velkému množství hráčů hrát hru na jednom místě, zpravidla skrz internet. Hráči akce svých postav zadávají do hry pomocí textu.

MMORPG (Massively multiplayer online role-playing game) umožňuje hráčům, stejně jako MUD, hrát hru na jednom místě, skrz internet. Oproti MUD má však MMORPG grafické rozhraní. MMORPG jsou buď placené měsíčním paušálem (Pay to play) nebo využívají princip Free-to-play (F2P). Nejznámější MMORPG hry jsou World of Warcraft, Ultima Online a EVE Online.

Teorie

O RPG bylo napsáno mnoho teoretických prací, zabývajících se způsoby hraní, jeho psychologickým potenciálem aj.[4] Díky tomu se objevily pojmy jako munchkin či powergaming. České studie o hrách na hrdiny lze nalézt zde.

Poznámky

  1. HOLÝ, Jakub. Úvod ke zkoumání Her s hraním rolí. Praha, 2005. Dostupné z: http://digitool.is.cuni.cz:1801/webclient/StreamGate?folder_id=0&dvs=1358028850099~992. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Mgr. Ladislav Hrdý.
  2. TYCHSEN, Anders, Ken NEWMAN, Thea BROLUND a Michael HITCHENS. Cross-format analysis of the gaming experience in multi-player role-playing games. In: Situated Play. Tokyo: The University of Tokyo, 2007, s. 49-57. Dostupné z: http://www.digra.org/dl/db/07311.39029.pdf
  3. Dračí doupě II právě vyšlo!. In: Dračí Doupě II [online]. 2010 [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://drd2.altar.cz/novinky/drd2
  4. Studie k Role Playing Games (Hrám na hrdiny): Sbírka odborných prací [online]. 2012 [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://studierpg.unas.cz/

Literatura