Preprint

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Dalibor Bláha

Klíčová slova: dokument, informační věda,

Synonyma: Předběžný dokument

Související pojmy: postprint, e-print, reprint


Definice pojmu

Předběžný dokument zpřístupňující určité dílo nebo jeho zkrácenou verzi před jeho připravovaným vydáním či zveřejněním (např. referát na konferenci)[1]. Bývá rozmnožen v malém počtu exemplářů a distribuován uzavřenému okruhu zájemců. V elektronické podobě bývá spolu s postprintem označován souhrnným pojmem e-print.


Úloha preprints

Výzkumní pracovníci se prostřednictvím preprints můžou podělit o své objevy s ostatními vědci ještě dříve, než byli recenzováni a publikováni. Toto publikování může trvat i měsíce, nebo dokonce roky, protože tištěná publikace musí být podstoupena obsáhlému recenznímu řízení kvalifikovanými kritiky. Až poté může být zveřejněna ve vědeckém časpoise ( za podmínky, že tato publikace byla schválena) . Díky preprints tak můžou být citováni v preprintové formě ostatními vědci dříve, než je tištěná publikace dostupná v postprintové formě. Dostanou tak mnohem rychlejší zpětnou vazbu od jejich čtenářů, čímž může lépe provést revizi své publikace a zvýšit impakt faktor své publikace.


Postprint, reprint,

Postprint je verze rukopisu, která již prošla recenzním řízením a autor provedl požadované změny. Jde o verzi článku, která je připravena k vydání v časopisu, ovšem bez formátování pro tisk.[2] Reprint (dotisk) je nové (další) vydání tištěné publikace jako předchozí vydání nebo vzniklé skenováním původního vydání, které má zcela identický obsah a vzhled jako originální vydání.[3] Někdy je jako reprint označováno i další vydání publikace, ve kterém jsou provedeny opravy tiskových chyb nebo které má odlišnou grafickou úpravu.


Preprintové archivy

ArXiv- fyzika, matematika, astronomie, statistika, informatika, biologie

ArXiv je repozitář pro ukládání a sdílení elektronických preprintů. Tento archiv vznikl začátkem 90. let 20. století Paulem Ginspargem, teoretickým fyzikem z USA. Do tohoto repozitáře mají díky Open Access přístupu výzkumníci z celého světa. V současnosti je v tomto archivu více než 600 000 tisíc publikací.

Nature precendings- biologie, medicína, chemie

Nature precending je preprintový repozitář obsahující tištěné publikace z biologie, medicíny, chemie a biologie. Tento archiv vznikl v roce 2007 společností Nature Publishing Group (NGP).

Preprints v informační vědě

Možnost šíření preprintů po internetu má vliv na informační vědu. Hnutí volného přístupu ( Open access) se zaměřuje na celosvětovou sbírku výzkumů pomocí vyhledávačů a metavyhledávačů, jako je například OAIster, pomocí kterého můžeme nalézt více než jeden milion akademicky zaměřených digitálních publikací ( tento vyhledávač sbírá publikace z Open archive Initiatives).

Poznámky

  1. Matušík, Zdeněk. preprint. In KTD : Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2011-05-19]. Dostupné z WWW: <http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001033&local_base=KTD>.
  2. Harnad, S. (2003) Electronic Preprints and Postprints. Encyclopedia of Library and Information Science Marcel Dekker, Inc. Dostupné z WWW: <http://www.ecs.soton.ac.uk/~harnad/Temp/eprints.htm >
  3. Celbová, Iva. reprint. In KTD : Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2011-05-19]. Dostupné z WWW: <http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000002520&local_base=KTD>.


Externí odkazy

Použitá literatura

  • EYSENBACH, G. Challenges and changing roles for medical journals in the cyberspace age: Electronic pre-prints and e-papers. J Med Internet Res 1999;1(2):e9. Dostupné z WWW: <http://www.jmir.org/1999/2/e9/ >

Preprintové archivy

http://arxiv.org/

http://www.scientificcommons.org/

http://precedings.nature.com/ --Dalibor Bláha 19. 5. 2011, 10:53 (CEST)--Dalibor Bláha 19. 5. 2011, 10:53 (CEST)