Průmyslový vzor: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
(Založena nová stránka: '''Autor:''' Katrin Kalay '''Klíčová slova:''' průmyslový vzor, ochrana vzhledu '''Synonyma:''' --- '''Související pojmy:''' ::''nadřazené:'' průmyslové vlas...)
 
(Stránka vyprázdněna)
 
(Není zobrazeno 11 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Autor:''' Katrin Kalay
 
  
'''Klíčová slova:''' průmyslový vzor, ochrana vzhledu
 
 
'''Synonyma:''' ---
 
 
'''Související pojmy:'''
 
 
::''nadřazené:'' průmyslové vlastnictví, průmyslová práva
 
 
::''podřazené:'' ---
 
 
 
 
Průmyslový vzor je jedním z předmětů průmyslového vlastnictví, který je výsledkem tvůrčí činnosti zejména v oblasti průmyslového výtvarnictví a návrhářství. <ref>SLOVÁKOVÁ, Zuzana. ''Průmyslové vlastnictví.'' Vyd. 1. Praha: Orac, 2003. ISBN 8086199630. S. 58. </ref>
 
 
== Právní předpisy ==
 
 
Ochrana průmyslových vzorů podléhá těmto právním přepisům:
 
 
*zákon č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů,
 
*zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích,
 
*zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
 
 
== Pojem průmyslový vzor ==
 
 
Průmyslovým vzorem se rozumí vzhled výrobku nebo jeho části, spočívající zejména ve znacích linií, obrysů, barev, tvaru, struktury nebo materiálů výrobku samotného, nebo jeho zdobení. <ref name="Rýdl">RÝDL, Jan. ''Průmyslový vzor a zpracování přihlášky průmyslového vzoru.'' Vyd. 1. Praha: Úřad průmyslového vlastnictví, 2002. ISBN 8072820222. S. 10 – 11, 15, 25. </ref> Průmyslovým vzorem je tedy plošný nebo prostorový vzhled předmětu, který byl vyroben průmyslově či řemeslně.
 
 
== Kritéria pro zápis do rejstříku ==
 
 
'''Novost'''<br/>Průmyslový vzor je nový, pokud nebyl přede dnem práva přednosti (nejčastěji datum podání přihlášky) a dnem podání přihlášky zveřejněn totožný průmyslový vzor. Toto kritérium zákon zmírňuje tzv. ochrannou lhůtou. To platí pro případy, kdy byl průmyslový vzor zpřístupněn původcem průmyslového vzoru nebo jeho právním nástupcem v průběhu 12 měsíců před datem podáním přihlášky.
 
 
'''Individuální povaha'''<br/>Průmyslový vzor má individuální povahu, pokud je celkový dojem, který vyvolává u uživatele, odlišný od celkového dojmu, který u něj vyvolává jiný dříve zpřístupněný průmyslový vzor.
 
 
== Zápis průmyslového vzoru ==
 
 
O zápis průmyslového vzoru se žádá pomocí přihlášky, která je dostupná na podatelně Úřadu průmyslového vlastnictví nebo na internetové adrese [http://www.upv.cz/ http://www.upv.cz/] pod položkou „průmyslové vzory“. Právo podat přihlášku má původce, tj. fyzická osoba, která vytvořila průmyslový vzor vlastní tvůrčí činností, nebo jeho právní nástupce. <ref name="Rýdl">RÝDL, Jan. ''Průmyslový vzor a zpracování přihlášky průmyslového vzoru.'' Vyd. 1. Praha: Úřad průmyslového vlastnictví, 2002. ISBN 8072820222. S. 15. </ref>
 
 
'''Oddíly přihlášky:'''
 
 
#Druh přihlášky
 
#* národní nebo zahraniční
 
#* jednoduchá (obsahující jediný průmyslový vzor) nebo hromadná (obsahující více průmyslových vzorů, které musí patřit do jedné třídy)
 
#Název průmyslového vzoru – povinná součást, název musí stručně vyjadřovat účel výrobku
 
#Určení výrobku – krátký popis, který vyjadřuje k čemu je výrobek určen
 
#Zatřídění – průmyslové vzory se zařazují do tříd podle mezinárodního třídění pro průmyslové vzory
 
#Počet přihlašovatelů
 
#Přihlašovatelé – přihlašovatelem je osoba, která přihlášku podává a která se po zápisu průmyslového vzoru do rejstříku stává jeho vlastníkem
 
#Počet původců
 
#Původci – původce je ten, kdo průmyslový vzor vytvořil, může být zároveň přihlašovatelem
 
#Zástupce přihlašovatele – vyplní se v případě, že se přihlašovatel rozhodne nechat se zastupovat
 
#Adresa pro doručování – uvede se pouze, pokud přihlašovatel chce, aby mu byla pošta od Úřadu zasílána na jinou adresu, než jaká byla vyplněna v oddílu „Přihlašovatel“
 
#Právo přednosti podle mezinárodní smlouvy – uvádí se číslo přihlášky, datum podání a země či úřad, jež přihlášku podává
 
#Zaměstnanecký průmyslový vzor
 
#Odklad zveřejnění
 
#Seznam příloh
 
 
Ochrana zapsaného průmyslového vzoru přetrvává po dobu pěti let, poté může být prodloužena o dalších pět let, avšak maximálně může být průmyslový vzor chráněn 25 let.
 
 
== Vyobrazení průmyslového vzoru ==
 
 
Vyobrazení je neodmyslitelnou součástí přihlášky průmyslového vzoru a uvádí se v seznamu příloh. Důležitost spočívá v tom, že předmět ochrany a rozsah ochrany tohoto předmětu jsou dány jeho vyobrazením v podobě, v jaké je součástí jeho zápisu do rejstříku. <ref name="Rýdl">RÝDL, Jan. ''Průmyslový vzor a zpracování přihlášky průmyslového vzoru.'' Vyd. 1. Praha: Úřad průmyslového vlastnictví, 2002. ISBN 8072820222. S. 25. </ref> Vyobrazení musí být přiloženo vždy minimálně v pěti zpracováních, ze kterých musí být jasné znaky, kterými je průmyslový vzor určen.
 
 
== Poznámky ==
 
<references/>
 
 
== Použité zdroje==
 
*JAKL, Ladislav. ''Práva na označení a průmyslové vzory''. Vyd. 2. Praha: Metropolitní univerzita, 2008. 251 s. ISBN 9788086855363.
 
*RÝDL, Jan. ''Průmyslový vzor a zpracování přihlášky průmyslového vzoru.'' Vyd. 1. Praha: Úřad průmyslového vlastnictví, 2002. 84 s. ISBN 8072820222. 
 
*SLOVÁKOVÁ, Zuzana. ''Průmyslové vlastnictví.'' Vyd. 1. Praha: Orac, 2003. 150 s. ISBN 8086199630.
 
*''Úřad průmyslového vlastnictví.'' [online]. 2008 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z: http://www.upv.cz/
 

Aktuální verze z 31. 1. 2013, 14:22