Průmysl

Z WikiKnihovna

Autor: Daniel Šváb

Klíčová slova: průmysl, industry, průmyslová revoluce, těžký průmysl, lehký průmysl, primární sektor, sekundární sektor, terciární sektor,

Synomyma: ---

Související pojmy: HDP (hrubý domácí produkt), průmyslová revoluce, export, import


Průmysl

Slovo průmysl pochází z latinského industria, což znamená "píle".

Průmysl je významným odvětvím světového hospodářství. Je to segment ekonomiky, který se zabývá úpravou a zpracováním surovin a polotovarů, zvláště v továrnách. [1]Tyto továrna tak produkují zboží případně služby. Tyto produkty pak slouží lidem v práci, v domácnosti i ve volném čase. Do průmyslu se velmi rychle zavádí nové poznatky, metody, technologie či nové vynálezy. V posledních letech tak můžeme sledovat především rychlý rozvoj v oblasti informačních technologií. Svou dnešní podobu začal průmysl získávat již od roku 1800. Během průmyslové revoluce se do popředí dostaly hlavně země Evropy a severní Ameriky.


Průmyslová revoluce

Snad nejdůležitější mezník v historii průmyslu. V tomto období nastal rychlý rozvoj průmyslu a to zásluhou vynálezu parního stroje. Parní stroj byl vyvíjen a zdokonalován přes 100 let. Na jeho vývoji se podíleli nejdříve Thomas Savery, který vytvořil čerpadlo, dále Thomas Newcomen, který přidal do čerpadla píst. Nakonec parní stroj zdokonalil James Watt a nechal si jej také patentovat. [2]Rozvoj průmyslu nastal hlavně v hutnictví a ve strojírenství. Díky parnímu stroji mohly vzniknout parní lokomotivy, parní lodě i další stroje, které dokázaly svoji silou přepravit obrovské množství nákladu či lidí v daleko kratším čase než bylo tehdy možné a které ulehčili práci, kterou vykonávali zvířata a lidé.


Dělení průmyslu

Základní dělení:[3]


- těžební průmysl - těžba surovin a paliv (např. železná ruda, uhlí, ropa)

- zpracovatelský průmysl – zpracovává suroviny získané těžbou a zemědělstvím


Další dělení:

těžký průmysl - vyrábí převážně výrobní prostředky

-strojírenství a obrábění kovů

-elektrotechnický průmysl - výroba elektrických zařízení, přístrojů, kabelů

-hutnictví železa a neželezných kovů

-těžební průmysl - těžba paliv a rud

-elektroenergetika - výroba elektrické energie a technologického tepla

-chemický průmysl a petrochemie - rafinerie ropy, výroba plastů

-farmaceutický průmysl - výroba léčiv a zdravotnického materiálu

-průmysl stavebních hmot


lehký (spotřební) průmysl - vyrábí převážně spotřební předměty

-potravinářský průmysl

-oděvní průmysl

-obuvnický průmysl

-kožedělný průmysl

-nábytkářský průmysl

-papírenský a polygrafický průmysl


Dělení průmyslu podle tří sektorů:

Primární sektor

Do primárního průmyslu lze zahrnout zemědělství, lesnictví, rybolov, hornictví a těžbu nerostů. Může být rozdělen do dvou skupin: 1. genetický průmysl – výroba surovin, kterou může člověk svým zásahem ovlivnit . Jedná se především o zemědělství, lesnictví či chov hospodářských zvířat. Všechny tyto zdroje jsou obnovitelné. 2. těžební průmysl – produkce z vyčerpatelných zdrojů, které nemohou být znovu rozšířeny pomocí kultivace. Patří sem těžba nerostů, rud či nerostných paliv.[4]


Sekundární sektor

Označovaný jako zpracovatelský nebo výrobní sektor. Odebírá a zpracovává suroviny dodané primárním průmyslem. Výsledkem jsou výrobky a zboží pro konečného spotřebitele, druhotné zpracování surovin, výroba potravin, produkty textilní a průmyslové výroby.[5]


Terciární sektor

Sektor služeb, který zahrnuje všechny oblasti lidské činnosti jejichž podstatou je poskytování služeb. Nejedná se tedy o produkci hmatatelných výrobků. Jedná se o služby z různých oblastí např. bankovnictví, pojištění, cestovního ruchu a další. Službou může být také poskytnutí práce, znalostí či financí.[6]


Průmysl v ČR

Průmysl v České republice tvoří asi 35% a významným odvětvím národního hospodářství, přičemž hlavními oblastmi jsou chemický, strojírenský, hutnický a potravinářský průmysl. Další významná odvětví průmyslu tvoří energetika, stavební průmysl a spotřební průmysl. Tradičním odvětvím je průmysl sklářský. Pro české země byla důležitá doba průmyslové revoluce. Vznik parního stroje měl za následek, že se rozšířilo hutnictví, strojírenství a hlavně doprava po železnici. Díky parnímu stroji se později Československo stalo velmocí v oblasti výroby lokomotiv, které dodávalo téměř na všechny světadíly světa. Další známou firmou byl a je Baťa. Rozpadem Rakouska-Uherska zůstalo v nově vzniklém Československu více než 70% průmyslu. Nástupem komunismu po druhé světové válce došlo ke znárodnění hospodářství a k orientaci na těžký průmysl. V dnešní době je Česká republika závislá na exportu. Hlavní oblastí je automobilový průmysl, který tvoří cca 55% exportu. [7]


Použité droje

  1. Universum : Všeobecná encyklopedie. 7. díl. Or-Q. Praha : Odeon, 2001. S. 541. ISBN 8020710698.
  2. Steam engine. In Encyclopædia Britannica [online]. 2009 [cit. 2011-05-27]. Industry. Dostupné z WWW: <http://www.britannica.com/EBchecked/topic/564472/steam-engine>.
  3. Průmysl. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, 14. 11. 2005, last modified on 15. 4. 2011, 16:05 [cit. 2011-05-12]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Průmysl>.
  4. Management Mania [online]. 2008 - 2010 [cit. 2011-05-12]. Suroviny (primární sektor). Dostupné z WWW: <http://managementmania.com/index.php/component/content/article/77-ostatni/509-suroviny-primarni-sektor>.
  5. Management Mania [online]. 2008 - 2010 [cit. 2011-05-12]. Výroba a průmysl (sekundární sektor). Dostupné z WWW: <http://managementmania.com/index.php/component/content/article/77-ostatni/510-vyroba-a-prumysl-sekundarni-sektor>.
  6. Management Mania [online]. 2008 - 2010 [cit. 2011-05-12]. Služby (terciární sektor). Dostupné z WWW: <http://managementmania.com/index.php/sluzby/43-ostatni/222-sektor-sluzeb>.
  7. Průmysl v České republice. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, 12. 2. 2010, last modified on 22. 2. 2011 [cit. 2011-05-12]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Průmysl_v_České_republice>.