Podnikání

Z WikiKnihovna
Verze z 8. 4. 2014, 15:38, kterou vytvořila Eva.sedlakova1 (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: '''Autor:''' Eva Sedláková '''Klíčová slova:''' podnikání, podnikatel, podnik, rizika '''Synonyma:''' obchodování, živnost '''Související pojmy:''' <blockquo...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Autor: Eva Sedláková

Klíčová slova: podnikání, podnikatel, podnik, rizika

Synonyma: obchodování, živnost

Související pojmy:

nadřazené - výdělečná činnost

podřazené - podnikání fyzických osob, podnikání právnických osob


Charakteristika

Podnikáním se dle obchodního zákoníku rozumí samostatná, soustavná činnost, prováděná podnikatelem vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. „Tyto znaky, které musí být naplněny současně, umožňují identifikovat, zda určitá činnost je podnikatelskou, či nikoliv.“ K dosažení podnikatelských cílů slouží podnik. „Činnost podniku je zaměřena na uspokojování potřeb jiných osob.“ Kdyby tedy podnik neměl své zákazníky, byla by jeho existence samoúčelná.

Zahájení podnikání

Dříve než budoucí podnikatel zahájí svou činnost, je nutné učinit následující opatření, která jsou nezbytná nejen pro seberealizaci ze strany podnikající osoby, ale která jsou také z části daná zákony (např. získání podnikatelského oprávnění). Proto „zahájení podnikatelské činnosti lze rozdělit do několika základních kroků.:“

1) Určení předmětu podnikání

  • Předmětem podnikání mohou být různorodé činnosti. V České republice se dle údajů Českého statistického úřadu dají za nejrozšířenější považovat: obchod, opravy, pohostinství, ubytování. Dále se může jednat o služby v oboru stavebnictví, potravinářství, zdravotnictví nebo také cestování a sportu. Relativně malý počet fyzických osob podniká v oblasti školství.

2) Ujasnění postupů a rizik

  • Rizikem se rozumí „možnost ztráty, která může podnikatele stihnout při provozování podniku.“ Rizika můžeme dělit na vnější (např. ekonomická situace v daném státu) a vnitřní (nedostatečný počet zaměstnanců, malý kapitál aj.). Jistou odměnou za podnikatelské riziko je zisk. Opakem rizik jsou příležitosti. K vymezení příležitostí a rizik se v podnikání užívá tzv. SWOT analýza.

3) Získání podnikatelského oprávnění

  • K získání oprávnění je nutná registrace podnikatelské činnosti. K tomuto účelu slouží živnostenské úřady, obchodní rejstříky vedené Krajskými soudy, ale i další instituce. „Další registrační místa jsou dána speciálními zákony, jsou jimi např. ministerstva, krajské úřady.“

4) Zahájení podnikatelské činnosti

  • O radách pro zahájení úspěšného podnikání velmi dobře pojednává kniha od zakladatelů úspěšné softwarové firmy 37signals s názvem Restart- průvodce podnikatelským minimalismem. Mezi rady, které tito autoři dávají, patří například: nepřijímat nikoho na pozici, kterou jste si sami nevyzkoušeli; otevírat témata, o kterých ostatní odmítají diskutovat; zaměřit se v oboru na to, co se nemění; brát co nejméně peněz ke své činnosti zvenčí aj.