Podcasting

Z WikiKnihovna

Co je podcasting

Podcasting vznikl spojením slov iPod (multimediální přehrávač od firmy Apple) a Broadcasting (vysílání). Internetový slovník jím obohatil v roce 2004 Adam Curry. Setkat se můžeme také s méně užívanými synonymy jako audioRSS, RSScasting, blogcasting, webcasting nebo audioblogging. Dle jednoho výkladu jde o RSS kanály, které jsou obohaceny o multimediální obsah nejčastěji v podobě audio a video souborů. Podmínkou je, že musí být volně dostupné ke stažení, tzn. uživatel si je může uložit na svůj počítač a následně je přehrát. Z toho důvodu se za podcasting nepovažuje třeba streamované video. Nejběžnějším typem podcastu jsou MP3 soubory. Často se používají také formáty MPEG, AVI nebo WMV. Jiné zdroje hovoří o tom, že podcasting jsou RSS kanály pouze se zvukovými záznamy a obsahují-li video soubory, pak je označují jako vodcast (někdy též vidcast nebo videocast). Podpora podcastingu byla zavedena již v roce 2000, kdy vyšla specifikace RSS ve verzi 0.92. Ta zaváděla nový prvek <enclosure>, který umožňuje vložit do RSS kanálu jakoukoliv multimediální přílohu. Prvek <enclosure> lze vložit do každého tagu <item>. To v praxi znamená, že soubor lze uložit ke každému článku v RSS kanálu. Prvek <enclosure> má tři povinné parametry url - obsahuje URL adresu souboru, vždy je nutné zapisovat absolutní adresu včetně protokolu. length - udává velikost souboru v bytech type - definuje typ souboru, hodnota se zapisuje dle standardu MIME-type

Příklad zápisu podcastu v RSS kanálu

<enclosure url="http://kisk.phil.muni.cz/kpc/pod/kpc-2008-05-10-51520.mp3" length="14680064" type="audio/mpeg" />

Jak to funguje

Producent podcastu vytvoří multimediální soubor, který uloží na server. Poté vytvoří RSS kanál a vyplní prvek <enclosure> potřebnými údaji. Následně RSS kanál zveřejní (zaktualizuje). Má-li uživatel ve své čtečce daný RSS kanál, zobrazí se mu nové články včetně podcastů. Jednotlivé podcasty si pak může stáhnout do svého PC nebo přehrát ve své čtečce.

Nejčastější využití

Díky rozšiřující se nabídce volně šiřitelného softwaru pro zpracování audia a videa a také klesajícím cenám hardwaru pro jejich zachycení, dnes může provozovat podcasting v podstatě každý. Stačí k tomu PC a sluchátka s mikrofonem, mobilní telefon s diktafonem, případně webová nebo jakákoliv digitální kamera. To je důvod, proč se zejména vodcasting stává tak populární na blogu. Chceme-li ale opravdu kvalitní podcasting nebo vodcasting, pak bychom se měli zaměřit spíše na profesionální zprostředkovatele informací (zpravodajské servery, televize, rádia).

Výhody a nevýhody

Výhody

  • oživení textového zpravodajství (atraktivnost)
  • získání nových čtenářů

Nevýhody

  • multimédia jsou náročnější na přenos dat (zatěžování linek)
  • přehrávače podcastu často stahují všechna multimédia z daného kanálu

Software

V RSS čtečkách se podcasty zobrazují v podobě odkazů pod článkem. Kromě toho existuje speciální software pro práci s podcasty. Ty většinou stahují multimediální přílohy přímo a nabízejí je uživatelům k prohlédnutí v interním přehrávači.

Přehrávače podcastů

Vyhledávače podcastů


Související témata:

  • RSS
  • Vodcasting


Závěrečná práce M. Krčál --147.251.109.14 12:09, 13. 5. 2008 (CEST)


Viz také http://kisk.phil.muni.cz/kpc