Personalizace

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Personalizace

Autor: Anna Kultová

Klíčová slova:

Synonyma:

Související pojmy:


Charakteristika

Pojem personalizace vyjadřuje možnost přizpůsobit webovou stránku svým potřebám. Může jít například o výběr z různých předpřipravených skinů (grafických podob) prezentace až po komplexní úpravu stránky pomocí přidání prvků a funkcí podle potřeb uživatele [1].

Na portálech se často pod pojmem personalizace rozumí zobrazování aktuálních informací podle zadaných hodnot (zobrazování počasí podle regionu atd.). Dalším krokem v možnostech personalizace je manipulace s obsahem stránek samotných. Tím se rozumí buď možnost skrýt určité informace nebo naopak přidávat informace z jiných zdrojů. Účelem personalizace tedy je vytvořit užitečný nástroj pro uživatele. Samozřejmostí je i komerční stránka věci, kdy portál samotný těží z vyšší návštěvnosti.

Důležitým krokem při tvorbě webových stránek a pokusech o personalizaci je, přemýšlet o tom, co uživatel potřebuje danou změnu a zda mu bude stát za to, si nastavovat cokoliv na svých stránkách. Jak je totiž dobře známo, lidé raději přejdou jinam, než aby se zdržovali dohledáváním, co vše mohou udělat. Otázkou také je, zda zdlouhavé nastavování bude mít dostatečně velký účinek. Pokud se však povede vyřešit takové problémy, webové stránky se stanou velkou konkurenční výhodou pro jejich majitele.

Příklad

Vezměme si příklad ze článku na Bing.com [2], kdy je důležité vědět, co konkrétně má člověk na mysli, pokud vyhledává dané slovo. Pokud v 6 hodin ráno hledáte slovo „traffic“ můžete hledat jiný význam slova než v 18hod večer. To s jistotou ale víte jen vy a vyhledávač to neví, pokud si ho neupravíte. Z toho vyplívá, že by měly existovat (a existují) různé personalizační techniky či kombinace technik, které jsou schopné vám poskytnout lepší výsledky hledání.

Bing [2]v únoru 2011 spustil testování techniky personalizace vyhledávání. Tato technika usnadňuje vyhledávání pomocí fyzické lokace vyhledávajícího. Tento proces funguje tak, že pokud si například chcete objednat pizzu, Bing zkontroluje vaši pozici a pak vám nabídne pizzerie v blízkosti vaší pozice.

Možnosti personalizace

Každý jsme jiný a naše představy o tom, jak by měla vypadat plně personalizovaná webová stránka, se u každého liší. Někdo by si představoval stránku plnou obrázků, barev a dynamiky, jinému jde o informativní stránku a na design už nehledí. Je třeba rozlišovat mezi personalizací aplikací jako je třeba e-mail a personalizací domovské stránky, kde jde hlavně o obsah.

Nevětší giganti v možnostech personalizace jsou Google, Yahoo! a v českém prostředí Seznam. V dnešní době se ale dočítáme o personalizaci e-shopů [3], dokumentů [4] atd.

Funkce:

Zde uvádím několik funkcí, které nabízejí různé vyhledávače a aplikace [5]

 • možnost volby barvy a obrázku pozadí
 • jazyk vyhledávání
 • místo, ze kterého právě nebo nejčastěji uživatel vyhledává
 • gadgety (na googlu např. zprávy, TV program, svátky...)
 • rozložení stránky
 • zobrazení chatu
 • možnost RSS
 • typ vyhledávání v knihovním katalogu (jednoduché / pokročilé)
 • oddělení knihovny, ve kterém vyhledávat
 • zasílání novinek e-mailem

Úskalí

Jak ukázal výzkum [6] provedený v roce 2008, ne každý je s personalizací spokojený. Ukázalo se, že reklama (tedy osobní nastavení personalizace), která dává uživatelům najevo, že je známo jejich trávení času, vyvolává u těchto uživatelů averzi. výzkumníci z tohoto chování vyvodili závěr, že nechceme vědět, že někdo o nás něco ví a pokud to ví, ať si to nechá pro sebe.

Poznámky

 1. Adaptic [online]. ? [cit. 2011-05-08]. Personalizace. Dostupné z WWW: <http://www.adaptic.cz/znalosti/slovnicek/personalizace/>.
 2. 2,0 2,1 CROOK, Aidan; AHARI, Sanaz . Bing Community [online]. 2/10/2011 [cit. 2011-05-08]. Making search yours. Dostupné z WWW: <http://www.bing.com/community/site_blogs/b/search/archive/2011/02/10/making-search-yours.aspx>
 3. KUPKA, Marcel. Lupa.cz [online]. 2010 [cit. 2011-05-08]. Vydají se české eshopy cestou personalizace obsahu?. Dostupné z WWW: http://www.lupa.cz/clanky/vydaji-se-ceske-eshopy-cestou-personalizace-obsahu/.
 4. Boom tisk [online]. 2000 [cit. 2011-05-08]. Digitální tisk, personalizace dokumentů a tiskovin. Dostupné z WWW: <http://www.boomtisk.cz/digitalni-tisk-personalizace.htm>.
 5. Městská knihovna Tábor [online]. 2009 [cit. 2011-05-08]. Katalog. Dostupné z WWW: <http://www.vkta.cz/carmen/>.
 6. HOUSER, Pavel. Lupa.cz [online]. 2008 [cit. 2011-05-08]. Personalizace nemusí každého nadchnout. Dostupné z WWW: <http://www.lupa.cz/clanky/personalizace-nemusi-kazdeho-nadchnout/>.