Příklady neherního využití Kinectu

Z WikiKnihovna

Autor: Tomáš Messerschmidt

Klíčová slova: Kinect, Xbox 360, Microsoft, zdravotnicví, obrana, umění

Související pojmy:

nadřazené - Kinect

podřazené - zdravotnictví, obrana, umění

Kinect je pohybový senzor vyráběný firmou Microsoft. Jeho primárním účelem je ovládání herní konzole Xbox 360. Po jeho „hacknutí“ bylo umožňeno jej připojit k PC a využít i pro jiné než herní účely. Po tomto prolomení vydala firma Microsoft oficiální ovladač pro Windows 7 a umožnila tak používat zařízení mimo Xbox 360 legálně. Této možnosti se ujalo velké množství jednotlivců i skupin a začali pro Kinect vytvářet vlastní aplikace a nalézat nová využití. Některé z nich jsou uvedeny v následujících odstavcích.

Využití ve zdravotnictví

Příkladem lokálního projektu může být projekt „Kinect pro handicap“ organizovaný občanským sdružením Nová rodina, které sídlí v Brně. Konzoli Xbox 360 s ovladačem Kinect využívá především jako motivační prvek pro děti s handicapem. Handicapované děti je velmi obtížné přimět k rutinnímu rehabilitačnímu cvičení. Pomocí Kinectu je možné dosáhnou potřebného zapojení daných svalových skupin a tím dosáhnout jejich procvičení. To vše během hry. Takže dítě tuto činnost vnímá pozitivně a těší se na ni.

Problémem se kterým se sdružení muselo vypořádat je potřebná vertikalizace dětí, pro zaměření postavy Kinectem. Využívají totiž herní konzoli standardním způsobem, tedy za použití Xboxu 360, ovladače Kinect a běžně dodávaných her pro děti. U některých postižení s omezenou hybností je tohoto velmi těžké dosáhnout. Částečně se jim to podařilo za pomoci některých protetických pomůcek, ale u některých dětí i tato metoda selhává.

Další využití ve zdravotnictví nalézá Kinect u rehabilitace dospělých, zde už za pomoci speciálně vytvořených programů, které hlídají správnou polohu končetiny při rehabilitaci.

Využití v obraně

Na brněnské Univerzitě obrany je vyvíjen ojedinělý projekt pro plánování vojenských bojových akcí. Projekt využívá Kinectu jako ovladače pro pohyb v 3D prostředí mapy. Při plánování akce má tedy důstojník na hlavě 3D brýle a nemusí používat další ovladač. Pohybuje se v mapě pouze za pomocí gest rukou a pohybu těla. Systém byl vyvíjen ve spolupráci s Microsoftem, který poskytl zařízení a software. Mapové podklady poskytl Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad v Dobrušce O tento systém už projevila zájem jak česká armáda, tak i některé armády zahraniční.

Využití v umění

Projekt neziskové organizace M77 využívá ovladače Kinect pro svou interaktivní instalaci. Tento památník připomíná holocaust a jeho oběti. Je postaven zejména na osobním příběhu Markéty Novákové, která prošla koncentračními tábory v Terezíně a v Osvětimi. Prezentaci spouští divák a ovládá ji svými pohyby. Rychlost projekce se mu tedy přizpůsobuje. Pomocí videomappingu na bustu paní Novákové, se ona sama stává průvodcem po instalaci a vypráví návštěvníkům svůj příběh.

Další využití ve sféře umění nalezl Kinect v projektu Josefa Průši, který je znám zejména pro propagaci 3D tisku v České republice. V tomto případě spojil tyto dvě hardwarové komponenty a vytvořil jakýsi interaktivní hrnčířský kruh, na kterém lze vymodelovat vázu a následně ji zhmotnit na připojené 3D tiskárně.

Použité zdroje