Nápověda:Jak začít editovat

Z WikiKnihovna
Průvodce nápovědou:

Základy:

Orientace na stránce
Jak začít editovat
Základy formátování


Pokročilé:

Citování
Obrázky

Editace a vytváření stránek je dovoleno pouze přihlášeným uživatelům. Váš první krok tedy povede k vytvoření účtu, které je velice rychlé a snadné:

  • Klikněte v pravém horním rohu na Přihlášení / vytvoření účtu
  • Vyplňte Uživatelské jméno a heslo; e-mail a skutečné jméno jsou nepovinné položky, avšak zejména e-mail se doporučuje vyplnit ze dvou důvodů:
    • V případě ztráty či zapomenutí hesla je možné vám zaslat nové heslo na uvedený e-mail.
    • Dovolíte ostatním uživatelů, aby vás mohli kontaktovat na vaší e-mailové adrese (váš e-mail nebude ostatním zobrazen; zobrazí se až tehdy, pokud na něj odpovíte).
  • Pokud jste do registračního formuláře zadali i svou e-mailovou adresu, byl vám odeslán ověřovací e-mail s dalšími instrukcemi.

Vyzkoušejte si editaci

Po přihlášení můžete začít s editací wiki. Pokud dosud nemáte s wiki žádné zkušenosti, vyzkoušejte si editaci na pískovišti, které je pro experimentování určeno - klikněte v záhlaví stránky na záložku Editovat, vložte/změňte libovolný text a klikněte na Uložit změny. Ihned po uložení se změny projeví a budou viditelné všem uživatelům; nezapomeňte proto při dalších editacích používat co nejvíce tlačítko Ukázat náhled. Jednak tím šetříte místo na serveru, a jednak tím zpřehledňujete historii dané stránky, kde jsou ukládány veškeré změny (viz záložka Historie). Aby ostatní uživatelé snadno rozpoznali změny, které v článku nastaly, a aby byla Historie stránky co nejpřehlednější, snažte se o vyplňování kolonky Shrnutí editace.

Nebojte se editovat, nemůžete nic pokazit a veškeré editace lze jednoduše vrátit zpět prostřednictvím historie stránky.

Nový článek

Nový článek můžete založit např. takto:

  • Napíšete požadovaný název článku do vyhledávače; ten článek nenajde, avšak nabídne jeho vytvoření.
  • Kliknete na červený odkaz článku, který je např. na seznamu zadaných článků učitelem apod., případně tento odkaz sami vytvoříte. A jak že se tvoří odkazy?