Netománie: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
m (2 revize: IMPORT N: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 20. 2. 2012, 11:48

Autor: Jitka Šteflová

Klíčová slova: netománie, závislost, internet, virtuální svět

Synonyma: závislost na internetu, internetomania

Související pojmy:

nadřazené – počítačová závislost, závislost
podřazené – závislost na online hrách, závislost na chatu, závislost na sociálních sítích


Charakteristika

Netománie je výraz pro patologické užívání internetu, závislost na internetu. Postižený jedinec si neplní své ambice a představy v reálném světě, nýbrž v tom virtuálním. Slovní spojení „závislost na internetu“ poprvé použil v roce 1995 Ivan Goldberg, tehdy ji ovšem popíral. Dnes se stává skutečností. Charakter této závislosti je především psychický, kdy jedinec opakovaně touží po stavech a pocitech, jež mu užívání internetu přináší. V charakteristice internetové závislosti se odborníci dodnes rozcházejí, žádný vyhovující obecný popis nebyl dosud navržen. Nejčastější závislost vzniká na online hrách a chatu, v současnosti rovněž na sociálních sítích. Klíčem ke vzniku závislosti na internetu je jeho snadná a v podstatě časově neomezená dostupnost. Pro určení této diagnózy byly vypracovány různé testy a dotazníky, příkladem mohou být kritéria pánů Bearda a Wolfa[1] nebo dotazník Kimberly Youngové [2].

Příčiny závislosti

Obvyklou příčinou vzniku závislosti je nespokojenost s reálným životem, problematické osobní reálné vztahy a s tím spojené pocity frustrace. Internetové prostředí nabízí spoustu přátel, kteří dotyčného vyslechnou. Vždy se najde osoba, která mu vyjádří své porozumění. Ve srovnání s virtuálním světem, který poskytuje řadu možností, se ten skutečný zdá být nudný a šedivý. Internet dává pocit bezpečí a anonymity, uživatel může být tím, kým zrovna chce. Virtuální svět od uživatele nic neočekává, může zde dělat jen to, co je mu příjemné, nemusí zde plnit žádné povinnosti.

Příznaky závislosti

Příznaků naznačujících závislost existuje celá řada. Zde jsou některé z nich:


- přikládání důležitosti – internetová aktivita se stává nejdůležitější v životě. Pokud závislý zrovna internet neužívá, přemýšlí, kdy se této činnosti bude věnovat.
- změna nálady – pokud závislý není připojen k internetu, je snížena jeho schopnost soustředit se.
- zvyšování prahového efektu – k uspokojení závislosti je potřeba stále větší dávka. Závislý musí hrát hru déle, komunikace musí být emocionálně vypjatější.
- abstinenční příznaky – při odluce od internetu se dostavují nepříjemné psychické či fyzické pocity.
- konflikt s okolím – vlivem abstinence nebo narušením virtuálního světa reálnými problémy dochází ke konfliktu s okolím (rodinou, známými, problémy ve škole, v práci apod.)
- recidiva – závislý se do stavu libosti způsobené internetovou aktivitou dostane rychleji než při prvním užívání.
- snížená sebekontrola při používání internetu
- nutkavá potřeba být neustále na internetu – neustálá kontrola e-mailových schránek, příspěvků na sociálních sítích atd.
- neschopnost přerušit práci s internetem
- fyzické symptomy – slzení a pálení očí, bolesti hlavy, žaludeční vředy, bolesti páteře, vyschlé oči, snížení pohyblivosti kloubů rukou, poruchy spánku

Důsledky závislosti

Závislost na internetu vede k obětování skutečného světa a jeho degradaci na uspokojení nejzákladnějších fyziologických potřeb. Postižený postupně rezignuje na reálný svět a přechází do světa virtuálního, kde se cítí lépe. Netománie může dojít až ke stavu rozštěpení osobnosti (Jekyll-Hyde syndrom). Jekyll-Hyde syndrom představuje nejvyšší stádium závislosti na internetu. Jedná se o rozštěpení mezi osobním životem a kyberprostorem. Jedinec žije současně v obou světech, aniž by tyto existence dokázal propojit. Propadnutí virtuálnímu světu může vést až k neschopnosti odolávat „krutostem“ reálného světa, což může v krajním případě skončit sebevraždou. V České republice je známý případ skokana z Nuselského mostu poté, co zjistil, že ve skutečném světě už nedokáže normálně fungovat. Sebevraždy zapříčiněné tímto syndromem jsou vcelku normální kupříkladu v Japonsku, odkud jsou známy i případy, kdy hráči her zapomínají jíst a následně umírají.

Poznámky

  1. GROHOL, John M. Beard and Wolf”s 2001 Criteria for Maladaptive Internet Use [online]. 2001. Dostupný z WWW: <http://psychcentral.com/blog/archives/2005/08/21/beard-and-wolfs-2001-criteria-for-maladaptive-internet-use/>.
  2. Internet Addiction Test [online]. Dostupný z WWW: <http://www.netaddiction.com/index.php?option=com_bfquiz&view=onepage&catid=46&Itemid=106>.

Použitá literatura

  • JIROVSKÝ, Václav. Kybernetická kriminalita : nejen o hackingu, crackingu, virech a trojských koních bez tajemství. 1. vyd. Praha : Grada Publishing, 2007. 288 s. ISBN 978-80-247-1561-2.