Myer Mike Kessler

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání


Myer Mike Kessler
 
Oděsa, Ukrajina
Datum a
místo úmrtí
1997
Belmont, Massachusetts
  {{{duvod_umrti}}}
  manželka Minuetta Shumiatcher Borek Kessler, dcera Jean Kessler
  {{{pobyt}}}
  {{{obcanstvi}}}
Vzdělání {{{skola}}}
Pracoviště Massachusettský technologický institut
  {{{oceneni}}}
Známý pro {{{znamy_diky}}}

Myer Mike Kessler (1918-1997) byl původem ukrajinský vědec, za jehož hlavní přínos je považován objev bibliografického spojování. 

Život

Myer Mike Kessler, také známý pod jménem Myron Kessler, se narodil v roce 1918 v ukrajinském městě Oděsa. Jeho otci, účetnímu, bylo v té době 49 let a jeho matce bylo 43. V pozdějším věku se celá rodina, včetně jeho sestry, odstěhovala do Ameriky. Tam navštěvoval Massachusettský technologický institut, na kterém získal titul B.S. a později také M.S. V roce 1948 získal na Dukeově univerzitě titul Ph.D. z oblasti fyziky. Zajímal se o citační analýzu, uplatňování nových nápadů v managementu a instrukce a technologie v administrativě akademických knihoven.

V Americe se také setkal se svojí budoucí ženou, Minuettou Shumiatcher Borek Kessler, pianistkou a skladatelkou, původem z Běloruska, kterou si v roce 1952 vzal. Do roku 1953 žili manželé v Cambridge, Massachusetts, poté se přestěhovali do města Belmont, Massachusetts, kde spolu prožili zbytek života. Myer Mike Kessler měl se svojí ženou jedinou dceru Jean. [1]

Myer působil několik let v Národním institutu standardů ve Washingtonu, D.C., nyní známém jako Národní institut standardů a technologií. Dále učil fyziku na Brandeisově univerzitě v Massachusetts, ale jeho nejvýznamějším působištěm byl Massachusettský technologický institut (MIT), kde mimo jiné pracoval na vývoji systémů radarů a vojenského vedení.V MIT také objevil Bibliografické spojování a kolem roku 1964 vytvořil Technický informační projekt (TIP), který zkoumal bibliografické spojování mezi pracemi. Myer Mike Kessler zemřel v roce 1997 v Belmontu ve věku 79 let.

Dílo

Aktivity

V roce 1958 byli Kessler se svojí ženou jedněmi ze spoluzakladatelů neziskové organizace s názvem “The New England Jewish Music Forum”, která měla za cíl rozšíření povědomí o židovské hudbě v oblasti Bostonu. Organizace se snažila povzbuzovat tvůrce k publikování nových písní, pořádala koncerty a představovala nové talenty. V roce 1990 byla bohužel kvůli finančním problémům nucena svoji činnost zastavit.

Význam pro informační vědu

Myer Mike Kessler vynalezl v roce 1963 koncept bibliografického spojování, v roce 1964 na něj navázal projektem TIP (Technical Information Project), který byl později v tomtéž roce představen veřejnosti. V prosinci roku 1965 k tomuto projektu sepsal manuál, čímž umožnil jeho používání veřejností. Jeho metoda bibliografického spojování má v informační vědě velký význam, pomocí citační analýzy umožňuje vytvářet vztahy mezi jednotlivými dokumenty a pomáhá vědcům při jejich výzkumech nalézat výzkumy podobné, které byly provedeny v dřívějších letech, čímž činí jejich práci nejen jednodušší, ale především odbornější a lepší.

Publikace

  1. Minuetta Kessler. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2018-05-17]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Minuetta_Kessler