Mikroprocesor: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 11: Řádek 11:
 
== Charakteristika ==
 
== Charakteristika ==
 
Mikroprocesor neboli procesor, ale také CPU (Central Processing Unit)
 
Mikroprocesor neboli procesor, ale také CPU (Central Processing Unit)
Je nedílnou součástí a srdcem počítače, ale i ostatních zařízení.  Je nejdůležitějším čipem na základní desce. Mikroprocesor je malý křemíkový čip, který obsahuje milióny velmi malých součástí incuding tranzistory, odporníky a diody, které pracují spolu. Mikroprocesor je tvořen ALU (Arithmetic Logic Unit, aritmeticko logickou jednotkou), která vykonává výpočty, řadičem (Control Unit, řídící jednotka) řídícím práci jak ALU, tak i ostatních jednotek počítače a registry, což jsou v podstatě vnitřní paměti CPU. Rozhoduje o výkonnosti a jeho rychlost určuje celkové schopnosti zařízení – od procesoru se odvíjí další komponenty. CPU nám rozhoduje a řídí ostatní části a provádí veškeré výpočty co se dějí. Buď je provádí sám a nebo s pomocí různých komponent jako u PC např. operační paměť, sběrnice,monitor apod.) Procesory vyrábí několik výrobců a mají několik řad. Nejznámějšími výrobci jsou Intel a AMD. Mikroprocesor je v podstatě procesor ale miniaturizován. Vše je integrováno do jediného integrovaného obvodu na ploše o několika cm3.
+
Je nedílnou součástí a srdcem počítače, ale i ostatních zařízení.  Je nejdůležitějším čipem na základní desce. Mikroprocesor je malý křemíkový čip, který obsahuje milióny velmi malých součástí jako tranzistory, odporníky a diody, které pracují spolu. Mikroprocesor je tvořen ALU (Arithmetic Logic Unit, aritmeticko logickou jednotkou), která vykonává výpočt. Řadičem (Control Unit, řídící jednotka) řídící práci jak ALU, tak i ostatních jednotek počítače a registry, což jsou v podstatě vnitřní paměti CPU. Rozhoduje o výkonnosti a jeho rychlost určuje celkové schopnosti zařízení – od procesoru se odvíjí další komponenty. CPU nám rozhoduje a řídí ostatní části a provádí veškeré výpočty co se dějí. Buď je provádí sám a nebo s pomocí různých komponent jako u PC např. operační paměť, sběrnice,monitor apod.) Procesory vyrábí několik výrobců a mají několik řad. Nejznámějšími výrobci jsou Intel a AMD. Mikroprocesor je v podstatě procesor ale miniaturizován. Vše je integrováno do jediného integrovaného obvodu na ploše o několika cm3.
  
 
==Historie==
 
==Historie==

Verze z 26. 5. 2013, 18:07

Autor: Martin Chalupa

Klíčová slova: procesor, hardware, počítač, paměť, frekvence


Synonyma: procesor, CPU, řídící jednotka

Související pojmy:

nadřazené - počítače, hardware

podřazené - ALU, řadič, registry,

Charakteristika

Mikroprocesor neboli procesor, ale také CPU (Central Processing Unit) Je nedílnou součástí a srdcem počítače, ale i ostatních zařízení. Je nejdůležitějším čipem na základní desce. Mikroprocesor je malý křemíkový čip, který obsahuje milióny velmi malých součástí jako tranzistory, odporníky a diody, které pracují spolu. Mikroprocesor je tvořen ALU (Arithmetic Logic Unit, aritmeticko logickou jednotkou), která vykonává výpočt. Řadičem (Control Unit, řídící jednotka) řídící práci jak ALU, tak i ostatních jednotek počítače a registry, což jsou v podstatě vnitřní paměti CPU. Rozhoduje o výkonnosti a jeho rychlost určuje celkové schopnosti zařízení – od procesoru se odvíjí další komponenty. CPU nám rozhoduje a řídí ostatní části a provádí veškeré výpočty co se dějí. Buď je provádí sám a nebo s pomocí různých komponent jako u PC např. operační paměť, sběrnice,monitor apod.) Procesory vyrábí několik výrobců a mají několik řad. Nejznámějšími výrobci jsou Intel a AMD. Mikroprocesor je v podstatě procesor ale miniaturizován. Vše je integrováno do jediného integrovaného obvodu na ploše o několika cm3.

Historie

První mikroprocesor od společnosti Intel se nazýval 4004 a to roku 1971. „Nebyl dostatečně výkonný pro víceúčelový počítač, ale byl dostatečně dobrý pro průmyslové využití – k řízení věcí, jako byla například dopravní signalizace a řízení automatických praček.“ [1].

Základní rozlišení

Jádrem každého procesoru je logický obvod, který zpracovává instrukce. Procesor je vybaven instukční sadou , jelikož sepsat program pouze na základě miniistrukcí je velmi složité. Instrukční sada neboli architektura procesoru obsahuje organizační, funkční a provozní příkazy. Ve zkratce je to takový balík schopností co procesor umí. Mikroprocesory můžeme rozdělit podle velikostí právě těchto instrukčních sad:

– CISC (Complex Instruction Set Computer) - procesor je vybaven co nejúplnější instrukční sadou

– RISC (Reduced Instruction Set Computer) – obsahuje pouze základní mikroinstrukce

– VLIW (Very Long Instruction Word)

– MISC (Minimum Instruction Set Computer).[2]

Vlastnosti CPU

Rychlost CPU - rychlost říká, kolik operací provede procesor za jednu sekundu. Zde se často mluví o frekvenci procesorů v řádech MHz a GHz

Účinnost mikrokódu - udává, kolik kroků potřebuje procesor pro vynásobení dvou čísel

Šířka slova - znamená, jaké největší číslo dokáže procesor zpracovat. Zde můžeme rozdělit mikroprocesory do několika kategorií.

  • 4 - 8 bitové mikroprocesory – jedná se o jednoduché nenáročné procesory, které jsou obsaženy např v kalkulačkách, dálkových ovladačích, v kuchyňských spotřebičích apod.
  • 8 – 16 bitové mikroprocesory – herní automaty, mobilní telefony
  • 32 bitové mikroprocesory – tyto mikroprocesory jsou již v dnešní době obsaženy ve smartphonech a starších počítačích.
  • 64 bitové mikroprocesory - počítače

Numerický koprocesor - provádí často číselné operace v pohyblivé desetinné čárce

Počet instrukčních kanálů - udává, kolik procesů současně procesor vykoná

Interní pamět cache - rychlá paměť procesoru

Šířka toku dat - jaké číslo lze do CPU přesunout v jedné operaci

Maximum paměti - jaké množství paměti spolupracuje s čipem[3]

Poznámky

  1. COWART, Robert. Jak využívat váš počítač: kompletní počítačová gramotnost. Brno: SoftPress, 2001, 552 s. ISBN 80-864-9705-4.
  2. HORÁK, Jaroslav. Hardware: učebnice pro pokročilé. Vyd. 2. Brno: Computer Press, 2004, 412 s. ISBN 80-722-6553-9.
  3. MINASI, Mark. Velký průvodce hardwarem: učebnice pro pokročilé. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2002, 763 s. ISBN 80-247-0273-8.

Použitá literatura

  • COWART, Robert. Jak využívat váš počítač: kompletní počítačová gramotnost. 1. vyd. Brno: SoftPress, 2001, 552 s. ISBN 80-864-9705-4.
  • HORÁK, Jaroslav. Hardware: učebnice pro pokročilé. Vyd. 2. Brno: Computer Press, 2004, 412 s. ISBN 80-722-6553-9.
  • MINASI, Mark. Velký průvodce hardwarem: učebnice pro pokročilé. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2002, 763 s. ISBN 80-247-0273-8.
  • ŠIMKOVÁ, Dagmar. Hardware pro začátečníky: průvodce nitrem počítače na první pokus. 1. vyd. Praha: Grada, 2007, 117 s. ISBN 978-80-247-2029-6.