Mikroformát

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Veronika Rychtová

Klíčová slova: metainformace, značkovací jazyky, HTML

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - sémantický web

podřazené - ---


Charakteristika

Mikroformáty jsou standardy, které umožňují rozpoznat specifické druhy informací jako lidi, události, geografické souřadnice a adresy na webových stránkách tak, aby mohly být zpětně vyhledávány, získávaný a ukládány za pomoci softwaru. „Po více technické stránce jde o položky sémantického značkování, využívající standardu "čisté staré sémantiky (X)HTML (plain old semantic (X)HTML)" (např. "POSH") spolu s nastavováním běžných názvů tříd (class-names).“[3] Za použití existujících mikroformátů nemusíte vymýšlet vlastní identifikační značení informací použitých na vašem webu. Mikroformáty jsou aktivně vyvíjeny a implementovány za účelem zlepšit strukturu blogů nebo webů a prezentaci informací. Mikroformáty vyvíjí jednotlivci, blogeři, nebo organizace.

Mikroformáty

Mezi aktuální specifické mikroformáty patří:

- hCalendar – formát pro kalendářní události. Pro vytvoření kalendářní události můžete využít hCalendar creator (http://microformats.org/code/hcalendar/creator)

- hCard - formát reprezentující lidi, firmy, organizace a místa. Pro prezentaci a zveřejnění jakýchkoliv kontaktních informací můžete využít hCard creator (http://microformats.org/code/hcard/creator)

- rel-license - formát pro označení použité licence

- rel-nofollow - pro identifikaci odkazu, jenž by neměl být hodnocen vyhledavači

- rel-tag – pro identifikaci odkazu (klíčové slovo/předmět) pro aktuální stránku

- VoteLinks – pro vyjádření tři hodnot „hlasování - pro“, „hlasování - zdržuji se“ nebo „hlasování - proti“

- XFN – způsob pro vyjádření vztahů mezi lidmi pomocí hypertextových odkazů. Pro vytvoření slouží XFN creator (http://gmpg.org/xfn/creator)

- XMDP - jsou XHTML meta data profilů

- XOXO – pro formát osnovy

Neexistují pouze tyto mikroformáty, mnohé další jsou ve fázi konceptů a návrhů. Mikroformáty jsou otevřené a svobodně dostupné.

Fungování mikroformátů

Jedná se o vkládání strojově čitelných informacích na webové stránky, což ovlivňuje vývoj webových prohlížečů i samotných vyhledávačů, např. „existuje rozšíření pro Internet Explorer, které rozpozná mikroformáty (kontakty, události, geografické souřadnice) a zobrazí je uživateli.“ [1] Když jsou na webové stránce užity např. mikroformáty hCard kontaktních informací s polohou mikroformátu GEO pro geografickou polohu, prohlížeč rozpozná automaticky kontakty a umožní vám je rovnou přidat do vašich kontaktů a zobrazit geografickou polohu na mapě. Ovšem pokud na vaši stránku použijete rozšíření javascriptové knihovny, zobrazí se informace v mikroformátech návštěvníkům v jakémkoliv prohlížeči.


Příklad:

Na příkladu adresy vidíme, jak můžeme lépe identifikovat informace pomoci mikroformátu ADR, jenž je podmnožinou mikroformátu hCard.

<p>302 Elplova street </p> <p>Jihomoravsky</p> <p>Brno-mesto</p> <p>62000</p> <p>Czech republic</p>

Po použití mikroformátu pro označení adresy

<div class="adr"> <p class="street-address">302 Elplova street </p> <p class="locality"> Jihomoravsky </p> <p class="region"> Brno-mesto </p> <p class="postal-code">62000</p> <p class="country-name"> Czech republic </p> </div>


Pokud chcete začít využívat mikroformáty na svých webových stránkách, přispět k vývoji, nebo se připojit ke komunitě okolo mikroformátů navštivte webovou stránku http://microformats.org.

Použitá literatura

1. ALLSOPP, John. Microformats : The Quiet Revolution. Web Culture [online]. 2008 [cit. 2011-01-01]. Dostupný z WWW: <http://www.visitmix.com/Articles/Microformats-The-Quiet-Revolution>.

2. LEWIS, Emily P. A Blog Not Limited : to web design, standards & semantics [online]. 2008, 2011 [cit. 2011-01-01]. Getting Semantic With Microformats, Part 3: hCard. Dostupné z WWW: <http://ablognotlimited.com/index.php/articles/getting-semantic-with-microformats-part-3-hcard/>.

3. Microformats [online]. 2010, last modified: Friday, December 24th, 2010 [cit. 2011-01-01]. Wiki. Dostupné z WWW: <http://microformats.org/wiki/Main_Page>.

4. VONDRÁK, Jakub. Úvod do sémantického webu [online]. 2007 [cit. 2011-01-01]. Dostupné z WWW: <http://jakub.vondrak.info/uvod-do-semantickeho-webu-2007.pdf>.