METS

Z WikiKnihovna
Verze z 15. 5. 2011, 14:44, kterou vytvořil Lilu (diskuse | příspěvky) (Vložení vypracovaného hesla)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Autor: Martina Snížková

Klíčová slova: standard, metadata, digitální objekt, repozitář

Synonyma: ---

Související pojmy

                       nadřazené: Standard, Digitální knihovna
                       podřazené: ---


O METS

METS (Metadata Encoding & Transmission Standard - standard pro kódování a přenos metadat) je standard pro kódování popisných, administrativních a strukturálních metadat o objektech. Vyjadřuje se pomocí XML, což je schéma jazyku W3C (World Wide Web Consortium). Standard byl vytvořen v roce 2001 pod záštitou Digital Library Federation (Federace Digitální Knihovny), která ho i nadále vyvíjí, udržuje ho Network Development and MARC Standards Office, patřící pod Library of Congress. V roce 2004 obdržel NISO(National Information Standards Organization) Registraci, která byla obnovena v roce 2006.

K čemu je tento standard dobrý? Jeho přínos je v řízení a výměně digitálních objektů v úložištích dat, tedy repozitářích (nebo i výměně dat mezi repozitáři a jejich uživateli). METS byl tedy navržen pro interoperabilní výměnu materiálů mezi institucemi.


Struktura MATS

METS kořenový prvek Kořenový prvek <mets> vytváří kontejner pro informace, které jsou v něm skladovány a popřípadě i přenášeny (a to podle standardu).

Atributy: - ID (ID/O): Tento atribut jednoznačně identifikuje kořenový prvek METS dokumentu a umožňuje na něj odkazovat z jiného prvku nebo dokumentu a to přes IDREF nebo XPTR. - OBJID (string/O): Je primární identifikátor přidělen METS objektu jako celku. Tento identifikátor se používá k označení celého METS objektu pro externí systémy v kontrastu s ID identifikátorem. Přestože tento atribut není povinný, je velice doporučeno jej používat. - LABEL (string/O): Jednoduchý názvový řetězec, sloužící k identifikaci objektu pro uživatele. - TYPE (string/O): Určuje třídy nebo typy objektu (např.: kniha, časopis, stereograph, data, video, atd. ) - PROFILE (string/O): Označuje, kterému z registrovaných profilů METS dokumentu vyhovuje.

Prvky obsažené v kořenovém prvku: Struktura METS dokumentu se skládá ze sedmi hlavních oddílů, které zase mohou obsahovat různé elementy a atributy. Na nejobecnější úrovni dokumentu METS může obsahovat následující části: Hlavička METS: Obsahuje metadata popisující dokument, včetně informací jako jsou tvůrce, redaktor apod.

Sekce popisných metadat: Tato část obsahuje popisná metadata, která jsou externí vůči METS dokumentu (jedná se například o záznam MARC v OPACu nebo záznam MODS udržovaný na WWW serveru), vnitřně vložená popisná metadata, nebo obojí. Rozmanité případy jak vnějších tak i vnitřních popisných metadat mohou být obsaženy v této sekci.

Sekce administrativních dat: V tomto oddílu jsou shromážděny informace o tam, jak byly soubory vytvořené a uložené, duševní vlastnická práva, metadata o původním zdrojovém objektu, ze kterého byl odvozen digitální objekt, informace týkající se původu souborů, které tvoří objekt. Správní metadata mohou být buď externí METS dokument nebo kódované interně.

Sekce souborů: Tuto část tvoří seznam všech souborů, které obsahují obsah, který tvoří elektronickou verzi digitálního objektu. Soubor prvků může být seskupen, k poskytnutí rozdělení souborů na objekty nebo podle jiného kritéria (např.: typ souboru, velikost apod.).

Strukturální mapa: Je srdcem METS dokumentu. Nastiňuje hierarchickou strukturu pro digitální objekt a odkazy prvků struktury obsahu souborů a metadat týkajících se každého prvku. Strukturální mapa je jediná povinná sekce v METS dokumentu.

Strukturální odkazy: Dovoluje tvůrci METS dokumentu zaznamenat existující hypertextové odkazy mezi uzly v hierarchii uvedené ve strukturálních mapách. Jsou cenné zejména při použití METS k archivování webových stránek nebo jiných hypermédií.

Sekce chování: V této sekci jsou popsány případy a způsoby jak na ně reagovat, tedy jak se chovat. Každé chování má také mechanismus či prvek, který určuje spustitelný kód, který implementuje a spustí chování, které bylo nadefinováno.


Použité zdroje