Last.fm

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Filip Šelong

Klíčová slova: sociální sítě, internetová rádia, hudba, statistika, web 2.0, folksonomie, GPL

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené – sociální sítě, internetová rádia

podřazené – scrobbling, tagy

Charakteristika

Last.fm je britské internetové rádio, sociální síť, databáze hudebních interpretů a systém pro doporučování hudby. Díky technologii Audioscrobbler ve formě pluginu pro většinu nejrozšířenějších přehrávačů umožňuje zaznamenávání poslouchané hudby a její zobrazování v profilu uživatele. Vytváří také podrobné statistiky poslechu. Na základě sbíraných dat také doporučuje uživateli hudbu, která by se mu mohla líbit, případně další uživatele s podobným vkusem.

Tvůrce serveru uvádí, jako hlavní funkce toto: „Last.fm moudře spojuje davy, zkoumá hudební profil každého uživatele, aby mu mohl poskytnout osobní doporučení, spojuje uživatele, kteří mají stejný hudební vkus, poskytuje zákaznické stream rádia a mnoho dalšího.[4;s.43]

Last.fm je dostupné na mnoha platformách, kromě běžných operačních systémů podporuje i mobilní zařízení či například herní konzoli XBox 360.

Historie

Současná webová stránka vznikla v roce 2005 sloučením původního Last.fm a Audioscrobbleru, systému pro zaznamenávání poslouchané hudby a vytváření žebříčků. Audioscrobbler byl založen Richardem Jonesem v době jeho studia na Southamptonské univerzitě. Jeho API byl později zveřejněn a do jeho vývoje se zapojila komunita, bylo tak vytvořeno mnoho pluginů pro nejrůznější přehrávače. Last.fm bylo založeno v roce 2002 Felixem Millerem, Martinem Stikselem, Michaelem Breidenbrueckerem a Thomasem Willomitzerem jako internetové rádio a hudební komunitní web, využívající podobných hudebních profilů k vytváření dynamických playlistů. Oba týmy se v roce 2003 přestěhovaly do stejné budovy a začaly úzce spolupracovat, což vedlo k jejich spojení v srpnu 2005. Roku 2007 bylo oznámeno odkoupení Last.fm americkou mediální společností CBS za 280 milionů dolarů. V březnu 2009 byla z důvodů autorských práv zavedena nutnost platby předplatného pro poslech hudby mimo USA, Velkou Británii a Německo, což vyvolalo vlnu nevole mezi uživateli ze zbytku světa. Od září 2009 vysílá Last.fm i na několika rádiových frekvencích, jde především o výběr hudby, založený na týdenních žebříčcích uživatelů, proložený živými vstupy ze studia v New Yorku. [2]

Funkce

Po bezplatné registraci a potvrzení účtu pře email dostane nový uživatel možnost zadat některé ze svých oblíbených hudebních interpretů, což poslouží jako základ jeho hudebního profilu (od této chvíle se mu na jeho domácí stránce začnou zobrazovat doporučení hudby, která by se mu mohla líbit, či akcí v okolí, které by mohl chtít navštívit). Dále si může stáhnout plugin pro scrobbling (zaznamenávání poslechnuté hudby) do svého přehrávače (nebo přímo originální přehrávač od Last.fm), vyhledat své přátele (například na základě podobného hudebního vkusu), doplnit informace ve svém profilu nebo rovnou začít poslouchat hudbu pomocí přehrávače na stránce (nový uživatel mimo USA, Británii a Německo má k dispozici 30 skladeb zdarma, pro další je nutné zaplatit předplatné - 3€/měsíc - získá tím také další výhody, například nezobrazování reklamy).

Poslouchat je možno začít například zadáním názvu interpreta, čímž se spustí přehrávání jeho náhodně vybraných písniček a písniček podobných interpretů. Konkrétní písničku je možno přehrát pouze jako třicetisekundový úryvek, skladby se jinak vybírají náhodně. Je možné také poslouchat podle tagů, které písničkám přiřadili uživatelé - jako například Hard Rock, ale také Czech nebo female vocalist - každý má možnost přiřadit vlastní tagy podle potřeby, případně z nich vytvořit playlist. Písničku je také možno zařadit mezi oblíbené tlačítkem Love, případně zakázat její další přehrávání v budoucnu tlačítkem Ban.

Uživatelé vytvářejí nejrůznější skupiny (Groups), ať už podle oblíbených interpretů, stylů hudby, roku narození (Born 1990...), školy, či třeba oblíbeného seriálu. Každá skupina má k dispozici vlastní statistiky a žebříčky a vlastní diskuzní fóra.

Last.fm také funguje jako rozsáhlá hudební encyklopedie. Funguje na principu wikipedie, kdy každý uživatel může informace o interpretech upravovat a předchozí verze se archivují. Každý interpret zde má vlastní stránku s informacemi, databází písní, žebříčkem nejposlouchanějších skladeb, videi, akcemi, na kterých se objeví, komentáři uživatelů a dalšími informacemi.

Podobné služby

Grooveshark - www.grooveshark.com

Libre.fm - http://libre.fm/

Jango - www.jango.com

Pandora - www.pandora.com

Zdroje

1. ZBIEJCZUK, Adam. Web 2.0-charakteristika a služby. Brno, 2007. 71 s. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, Katedra mediálních studií a žurnalistiky. Dostupné z WWW: <http://www.zbiejczuk.com/adam/zbiejczuk_web20.pdf>.

2. Wikipedia : the free encyclopedia [online]. 2005, 2010-06-10 [cit. 2010-06-12]. Last.fm. Dostupné z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Last.fm>.

3. Last.fm [online]. 2008, 2008-11-21 [cit. 2010-06-12]. About Last.fm. Dostupné z WWW: <http://www.last.fm/about>.

4. HŮLKOVÁ, Hana. WEB 2.0 – budoucnost postinformačního věku. Brno, 2008. 54 s. Diplomová práce. Masarykova univerzita v Brně, Fakulta sociálních studií Katedra mediálních studií a žurnalistiky. Dostupné z WWW: <http://is.muni.cz/th/182216/fss_b/hulkova_bp_2008.pdf>.

5. PÁNEK, Marian. Internet jako distribuční kanál hudby. Brno, 2010. 42 s. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav hudební vědy. Dostupné z WWW: <http://is.muni.cz/th/263224/ff_b/Bakalarska_prace_Internet_jako_distribucni_kanal_hudby.pdf>.

6. STIKSEL, Martin. Cash For All : Last.fm V. The Indies?. Billboard. July 26, 2008, Vol. 120, Issue 30, [cit. 2010-06-28]. Dostupný z WWW: <http://www.billboard.biz/bbbiz/search/article_display.jsp?vnu_content_id=1003829035>.

7. Last.fm: rádio, které vás poslouchá. Extra PC [online]. 2008-03-07, 3/08, [cit. 2010-06-12]. Dostupný z WWW: <http://www.extra-pc.cz/lastfm_radio_ktere_vas_posloucha_extra_pc_308_0>.