Kyberpunk: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Autor:''' Hana Holoubková '''Klíčová slova:''' kyberpunk '''Synonyma:''' --- '''Související pojmy:''' <blockquote> ''nadřazené'' - kyberkultura, punk, scien...)
 
Řádek 46: Řádek 46:
 
R. Rucker - ''Software''
 
R. Rucker - ''Software''
  
Významným filmovým představitelem je pak film Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta. (Maddox)
+
Významným filmovým představitelem je pak film Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta.<ref>MADDOX, Tom. After the Deluge:  Cyberpunk in the '80s and '90s. In ''Thinking Robots, an Aware Internet, and Cyberpunk Librarians''. Ed. by Wolf, Milton T. San Francisco: Library and Information Technology Association, 1992.  Přístupné z WWW: <http://www.ecn.org/settorecyb/txt/tom_maddox_sul_cyberpunk.html>.</ref>
  
 
==Poznámky==
 
==Poznámky==

Verze z 20. 5. 2011, 12:27

Autor: Hana Holoubková

Klíčová slova: kyberpunk

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - kyberkultura, punk, science fiction, spekulativní literatura
podřazené - ---


Charakteristika

Kyberpunk je především literární styl a hnutí vznikající v první polovině 80. let. Z počátku se objevuje pouze v literatuře a ve filmu, později se rozšiřuje i do jiných oblastí kultury.[1]

Kyberpunk jako literární styl spadá do žánru spekulativní literatury. Vyčleňuje se z moderního sci-fi a hlavní kyberpunkové postavy jsou inspirovány postavami amerických detektivních románů 20. a 30. let.[2] Od klasického sci-fi se kyberpunk liší především tím, že je mnohem realističtější. Již neřeší ovládnutí země vesmírnými vetřelci a jiné podobné vysoce nerealistické zápletky.

Od počátku 90. let se pojem kyberpunk rozšiřuje i mimo film a literaturu a pomalu se stává součástí mainstreamové kultury. Začíná se používat jako označení pro všechno možné, tedy i pro to, co s kyberpunkem nemá nic společného. „označení kyberpunk se stalo reklamou na cokoliv od komiksů přes deskové hry až po specializované časopisy pro hráče na syntetisátory“[3] Kyberpunk v podstatě nezaniká, jen je těžko rozeznatelný v dnešní kultuře.


Etymologie výrazu

Slovo kyberpunk je vytvořeno složením slov kybernetika a punk.

Kybernetika – Věda, která se zabývá procesem předávání informací, řízením a kontrolou v živých organizmech a strojích, které jsou pojímány jako seberegulační systémy. Zabývá se mimo jiné vztahem člověk-stroj a možností vytvoření kybernetického organismu.[4]

Punk – Hnutí a životní styl vznikající během první poloviny 60. let v Americe. Revoltuje proti autoritám (společenským, politickým), systému, ustaveným společenským zvyklostem.[5]


Zaměření kyberpunkových děl

Neexistuje jednoznačné vymezení kyberpunku, existuje několik různých pojetí, která se od sebe více či méně liší. Obecně lze říci, že se zabývá především možnostmi vyspělých technologií , jejich rozšířením a vlivem v postmoderní společnosti. Zabývá se např. vytvořením umělé inteligence, kyborgy, biotechnologiemi (možnost transformace části těla nebo celku) nebo nejrůznějšími implantáty. Oblíbeným tématem se stává orvellowský monitoring jednotlivců po záminkou jejich bezpečí. Řeší problematiku informačního přetížení.

Kyberpunk upozorňuje na nebezpečí, zneužitelnost a etiku plynoucí z vývoje a využívání technologií. Kam až jsme ochotni zajít. Člověk jako jednotlivec se v postmoderní přetechnizované společnosti stává méně důležitým. Zabývá se postavením jednotlivce či skupiny v takovéto společnosti. Hlavní postavy jsou většinou příslušníky okrajové společnosti, kteří se staví proti vládě nadnárodních korporací. Často nám předkládá dystopické vize budoucnosti, kdy je společnost devastována technologiemi.

Autoři kyberpunku a jejich díla

Termín kyberpunk pravděpodobně úplně poprvé použil Bruce Bethke ve své krátké povídce Cyberpunk z roku 1983.[6] Do povědomí společnosti tento literární styl pronikl až s románem Neuromancer (1984) Williama Gibsona, který získal několik prestižních ocenění a stal se tak uznávaným kyberpunkovým dílem.[7] Mezi další významné kyberpunkové autory a jejich díla patří např.:

B. Sterling - Schismatrix

J.Shirley - City Come A-Walkin', Eclipse

L. Shiner - Frontera

R. Rucker - Software

Významným filmovým představitelem je pak film Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta.[8]

Poznámky

 1. MADDOX, Tom. After the Deluge: Cyberpunk in the '80s and '90s. In Thinking Robots, an Aware Internet, and Cyberpunk Librarians. Ed. by Wolf, Milton T. San Francisco: Library and Information Technology Association, 1992. Přístupné z WWW: <http://www.ecn.org/settorecyb/txt/tom_maddox_sul_cyberpunk.html>.
 2. AVALLARO, Dani. Cyberpunk and Cyberculture : Science Fiction and the Work of William Gibson. London : Athlone P, 2000. ISBN 0485006073. s. 8.
 3. SHINER, Lewis. Uvnitř Hnutí. In Ikarie 11/2001. 2001. s. 46
 4. AVALLARO, Dani. Cyberpunk and Cyberculture : Science Fiction and the Work of William Gibson. London : Athlone P, 2000. ISBN 0485006073. s. 12.
 5. Punk.cz [online]. [2006] [cit. 2011-05-20]. Stručné dějiny punku do roku 1977. Dostupné z WWW: <http://www.punk.cz/index.asp?tot0=74&pgf0=60&menu=3&record=5580>.
 6. SHINER, Lewis. Uvnitř Hnutí. In Ikarie 11/2001. 2001. s. 46
 7. MADDOX, Tom. After the Deluge: Cyberpunk in the '80s and '90s. In Thinking Robots, an Aware Internet, and Cyberpunk Librarians. Ed. by Wolf, Milton T. San Francisco: Library and Information Technology Association, 1992. Přístupné z WWW: <http://www.ecn.org/settorecyb/txt/tom_maddox_sul_cyberpunk.html>.
 8. MADDOX, Tom. After the Deluge: Cyberpunk in the '80s and '90s. In Thinking Robots, an Aware Internet, and Cyberpunk Librarians. Ed. by Wolf, Milton T. San Francisco: Library and Information Technology Association, 1992. Přístupné z WWW: <http://www.ecn.org/settorecyb/txt/tom_maddox_sul_cyberpunk.html>.

Použitá literatura

 1. AVALLARO, Dani. Cyberpunk and Cyberculture : Science Fiction and the Work of William Gibson. London : Athlone P, 2000. xvi, 258 s. ISBN 0485006073.
 2. MADDOX, Tom. After the Deluge: Cyberpunk in the '80s and '90s. In Thinking Robots, an Aware Internet, and Cyberpunk Librarians. Ed. by Wolf, Milton T. San Francisco: Library and Information Technology Association, 1992. Přístupné z WWW: <http://www.ecn.org/settorecyb/txt/tom_maddox_sul_cyberpunk.html>
 3. Punk.cz [online]. [2006] [cit. 2011-05-20]. Stručné dějiny punku do roku 1977. Dostupné z WWW: <http://www.punk.cz/index.asp?tot0=74&pgf0=60&menu=3&record=5580>.
 4. SHINER, Lewis. Uvnitř Hnutí. In Ikarie 11/2001. 2001. s. 46-49