Kulturní software

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Michaela Trňáková

Klíčová slova: sdělovací prostředky, médium, komunikace, informace, propagace

Synonyma: hromadné sdělovací prostředky

Související pojmy: televize, tisk, rozhlas, internetCharakteristika

Hromadné sdělovací prostředky mají za úkol plnit tyto klíčové funkce: vzdělávání, tvarování veřejnosti a prosazování určitých politických a komerčních záměrů. Za massmédia můžeme považovat všechny mediální prostředky, které jsou určeny k šíření zpráv (informací) k širokému spektru posluchačů (publiku) prostřednictvím masové komunikace. Vysílací média předávají své informace elektronicky a zahrnují televizi, film a rádio, filmy, CD, DVD. Tištěná média používají k předání informace fyzický objekt, jsou to například noviny, časopisy, brožury, informační bulletiny, knihy a letáky.K pojmu massmédia můžeme zařadit i organizace, které řídí tyto komunikační technologie, jsou to například televizní stanice či vydavatelství.” Nejlépe koncept masových médií naplňují internetová média, která poskytují nepřebernou škálu možných sdělovacích prostředků (služeb), jako je e-mail, blogy, internet, sociální sítě či internetové televizní stanice. Za „outdoorová“ média můžeme považovat například billboardy, reklamní poutače, značky a informační cedule, nebo z nových služeb například LED reklamy.

Deset znepokojujících trendů v masové komunikaci

V článku Petera R. Kanna se můžeme dočíst o těchto znepokojujíchcu faktech o současných mass médiích[1]:

1.  Stírání hranice mezi žurnalistikou a zábavou

2.  Stírání hranice mezi informací a názorem

3.  Míchání zpráv a reklamy, sponzoringu a dalších obchodních vztahů.

4.  Problémy a úskalí spojená s pack žurnalismem.[2]

5.  Otázka kontextu a konfliktu.

6.  Přehnaná tendence směřovat k pesimismu.

7.  Přehnaný zájem médií o bizardní záležitosti, perverzitu a patologické jevy.

8.  Sociální pravověrnost, nebo politická korektnost.

9.  Malý rozsah mediálního zájmu.

10. Otázka moci médií.Největší vlastníci médií

Název korporace Obrat v roce 2008 Druh médií Dceřiné společnosti, akvizice a ostatní majetek
General Electrics dolarů TV, film, tisk a nakladatelství, internet a další Nejznámější je jeho televizní společnosti NBC a Universal Pictures, dále vlastní společnosti jako Telemundo, Focus Features, 26 televizních stanic v USA, kabelovou televizní síť MSNBC, Bravo a Sci Fi Channel (současně vlastní Sci-fi magazine). GE taktéž vlastní 80% podíl ve filmových studiích NBC Universal. Kromě toho podniká v mnoha dalších odvětvích.
Walt Disney 37,8 mld. dolarů TV, radio, tisk a nakladatelství, internet a další ABC Television Network, kabelové televize jako např. ESPN, Disney Channel, SOAPnet, A&E a Lifetime, 277 radiových stanic, hudební a knižní nakladatelství, produkční společnosti jako Touchstone, Miramax a Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios, mobilní síť Disney Mobile. Mimo to provozuje zábavní parky po celém světě.
News Corporation 33 mld. dolarů TV, tisk a nakladatelství, film, internet a další Ruperta Murdocha vlastní Fox Broadcasting Company, televizní a kabelové stanice jako např. Fox, Fox Business Channel, National Geographic a FX, dále tisková nakladatelství jako Wall Street Journal, the New York Post, TVGuide, časopisy Barron’s, SmartMoney and The Weekly Standard, knižní nakladatelství jako HarperCollins, filmové produkční společnosti jako 20th Century Fox, Fox Searchlight Pictures a Blue Sky Studios, mnohé servery jako např. MarketWatch.com. Murdoch mimo to vlastní některé sportovní kluby a burzovní index.
Time Warner 29,8 mld. dolarů TV, internet, film, tisk a nakladatelství, další Největší mediální konglomerát na světě, vlastní např. CNN, the CW (společně se CBS), HBO, Cinemax, Cartoon Network, TBS, TNT, America Online, MapQuest, Moviefone, Warner Bros. Pictures, Castle Rock a New Line Cinema, dále více než 150 časopisů včetně Time, Sports Illustrated, Fortune, Marie Claire a People.
Viacom 14,6 mld. dolarů TV, radio, tisk a nakladatelství, film, internet a další Nickelodeon/Nick-at-Nite, VH1, BET, Comedy Central, filmová studia Paramount Pictures, Paramount Home Entertainment, Atom Entertainment. Viacom 18 je společný podnik s indickou mediální společností Global Broadcast news.
CBS 14 mld. dolarů TV, radio, tisk a nakladatelství, internet a další Tato korporace vlastní televizní síť the CBS Television Network, CBS Television Distribution Group, the CW (společně s Time Warner), dále Showtime, knižní vydavatelství jako Simon & Schuster, 29 televizních stanic a CBS Radio Inc., které má 140 rádiových stanic.
Zdroj: [1]


Těchto šest korporací vlastní dohromady cca 90 % všech světových médií.Poznámky a použité zdroje

[1] KANN, Peter R. 10 disturbing trends in mass media. [online]. December 22, 2006 [cit. 2012-05-20]. Dostupné z: http://www.kullin.net/2006/12/10-disturbing-trends-in-mass-media/

[2] Více informací o pack journalismu: http://en.wikipedia.org/wiki/Pack_journalism

[3]Mass media. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2012-05-20]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_media#cite_note-thompson-4