Krizová komunikace: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
 
(Není zobrazeno 13 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Krizová komunikace
+
'''Autor:''' Petr Svoboda
  
 +
'''Klíčová slova:''' , [[krizová komunikace]], [[mediální komunikace]], [[PR agentura]], mediální problém, [[operativní management]]
  
'''Autor''': Svoboda Petr<br /> '''Klíčová slova''': média, krizová komunikace, bulvární média, toxická média<br />'''Synonyma''': Související pojmy: reputace, dobrá pověst, Public relations, nežádoucí publicita
+
'''Synonyma:'''--
  
 +
'''Související pojmy:'''
 +
<blockquote>
 +
''nadřazené'' - [[mediální komunikace]], [[sociální komunikace]]</blockquote>
 +
<blockquote>
 +
''podřazené'' - [[toxické médium]]</blockquote>
  
== '''Charakteristika''' ==
 
  
  
=== '''Krizová komunikace''' (obecně) ===
+
== Definice ==
  
Jedná se o formu komunikace, která se vymyká standardnímu úzu. Naopak je tu o druh jednání mezi více než dvěma stranami, které mají mezi sebou určitou vazbu (společný či jednostranný problém, komplikaci různého charakteru). V zásadě se jedná o řešení problému, který nastal na jedné, či obou stranách komunikujících subjektů.Jde tedy o jakousi komunikační interakci jež se dotýká obou (nebo více zainteresovaných stran), jimiž mohou být, společnosti a jiné právnické subjekty, média, skupiny, jednotlivci a obzvláště jednotlivci veřejně exponovaní, její komunikace před, během a po dané události. Krizových situací, jež si žádají řešení je široká paleta. Touto krizí může být jak problém v oblasti sociální, podnikové, tak ekologické (živelné pohromy, znečištění apod)
+
Krizová komunikace s médii je součástí tzv. mediální komunikace.
 +
Mediální komunikace je specifická tím,  že její aktivity komunikačního rázu jsou prováděny výlučně skrze média.<ref>REIFOVÁ, Irena. Slovník mediální komunikace. Vyd. 1. Praha: Portál, 2004, 327 s. ISBN 80-717-8926-7, str.102</ref> 
 +
Jedná se o formu komunikace za okolností, které nejsou standardní pro běžné záležitosti fungování firmy, narušují soukromí jedince a mohou vést k různým soukromým i profesním komplikacím. Krizová komunikace je nevyhnutelnou aktivitou, jež je spojena se záležitostmi, které mohou negativně ovlivnit postoj veřejnosti, obecného mínění a tím poškodit dobrou pověst firmy, společnosti nebo jednotlivce.  
 +
V případě, kdy mediálnímu problému čelí jedinec, ať už jde o politika, celebritu či jinak veřejně exponovanou osobu (mediální problém se však může týkat i kohokoliv jiného), hrozí mu nebezpečí nechtěné publicity, ztráty společenského kreditu a dobrého jména.
 +
V případě, že je s podobným problémem spojena právnická osoba, podnikatel či firma, špatná publicita může mít kritický vliv na ekonomické faktory firmy. Může také způsobit odliv klientely, omezení zakázek a s tím související finanční ztráty. Efektivní krizová komunikace je klíčovým nástrojem řešení vzniklé krizové situace. Proto je důležité mít určenou strategii pro komunikaci s médii, aby bylo možné krizi předejít nebo již nastalou situaci efektivně řešit a po odeznění problémové situace vše nastavit tak, aby se problém neopakoval.
  
  
=== '''Krizová komunikace s médii''' ===
+
== Nutnost krizové komunikace ==
 +
Potřeba mediální krizové komunikace vyvstává z nutnosti řešit mediální problém. Mediálním problémem je zejména nechtěná pozornost sdělovacích prostředků. Subjekt, jež se stane terčem kritiky, nevyžádané pozornosti, nebo dokonce obvinění z nezákonné činnosti, by měl znát zásady správného jednání se sdělovacími prostředky a stanovit strategii, jež povede k odstranění mediálního problému a pokud je to možné i k preventivním opatřením zaměřeným proti opakování dané situace. Řešením problémů s médiální komunikací se zabývají především PR agentury a mediální poradci. Operativní management zastává úlohu koordinace šíření informací uvnitř struktury firmy.
  
  
Jde o specifičtější oddíl krizové komunikace a jak již název napovídá je úzce spojena s mediální sférou. Krizová mediální komunikace klade nárok na naši komunikační schopnost směrem k médiím, za podmínek jež nám nejsou nakloněny, ohrožují naše postavení (společenské či ekonomické), naši bezúhonnost, náš majetek, práci a často i budoucí zisky.  V zásadě jde o to, že jsme my, nebo naše firma předmětem nežádoucí publicity a tím nám kromě újmy v očích veřejnosti hrozí poškození dobré pověsti (spoelčenské, podnikatelské), což může mít za násladek odliv klientů, s ním související snížení zisků, v tom nejextrémějším případě dokonce konec naší výdělečné činnosti. Nejedná se zde výlučně o problémy ve sféře ekonomické, protože nechtěnná pozornost médií může mít i právní důsledky, např. v souvislosti s křivým obviněním z páchání trestné činnosti.
+
== Typy médií ve vztahu ke krizové komunikaci ==
  
== '''Koho se krizová komunikace týká?''' ==
+
Rozlišujeme několik druhů médií podle postoje k objektu svého zájmu a objektivity. Ve sdělovacích prostředcích se vyskytují jak média, která mohou mít roli podpůrnou, tak i jiná, která mohou svými názory a postoji spíše ublížit a jsou tedy potenciálně škodlivá.
 +
Podle stupně zainteresovanosti a podle postoje, které média zaujímají vůči objektu svého zájmu se dělí na:
 +
*Autoritativní médium - velký význam a důvěryhodnost
 +
*Médium respektující nastolená témata - podmíněna názory svého vedení a mající jasný postoj
 +
*Disentní médium - nezávislé na agendě, víc prostoru pro objektivitu
 +
*Podporující médium - pozitivní odpůrná funkce bez ohledu na konkrétní situaci
 +
*[[Toxické médium]] - radikálně jiný názor v přímém rozporu s "naším" (př. postoj katolického média k otázce interrupce)
  
Hlavními stranami zamýšleného komunikačního aktu jsou:
+
''' # subjekt ''', jež se stal centerem zájmu média a tudíž by měl nějakým způsobem vyjádřit svůj postoj k dané problematice: osoba (právnická, fyzická, veřejná), společnost, či jiná instituce
+
== Mediální obraz ==
''' # médium ''', které iniciovalo určitý informační akt, jenž subjekt jejího zájmu nějakým způsobem buď přímo poškozuje, nebo by mohl vést v  jistý druh poškození: deníky a jiná periodika, televize, rozhlas a jiná média (včetně internetu)
+
Mediálním obrazem charakterizujeme způsob, jakým tisk, televize a jiné sdělovací prostředky prezentují firmu. Ne vždy se jedná o zcela objektivní přístup. Drží se zaběhlých schémat a ty doupravují.
 +
''„Jakmile je mediální obraz jednou ustanoven, existuje přirozená tendence médií jej posilovat, což vede ke stejně přirozenému faktu, že jednou získaný obraz je mimořádně komplikované změnit.“''<ref>BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str. 54 </ref> O pozitivní ohlas a dobré fungování komunikace mezi firmou a veřejností se stará [[PR agentura]]. Pomocí PR agentury firma sděluje své úmysly (např. formou tiskových konferencí) a pracuje na dobrém jménu firmy.
  
Ovládat taktiku krizové komunikace s médii by však měl kromě PR pracovníků, pracovníků na menežerských pozicích, politicky činných a jiných vedoucích profesí snad každý jedinec se zajmem o své okolí.
+
== Mediální problém ==
 +
Mediálním problémem se rozumí nastalá situace která vyžaduje akutní řešení a vyjádření určitého postoje. Těchto situací může nastat celá řada a lišit se mohou jak v příčině vzniku, tak v závažnosti hrozby, jež pro zainteresovanou osobu či firmu představují.  Mediálním problémem může být druh agendy, jež vede k diskreditaci objektu zájmu médií  v očích veřejnosti (obvinění z nekalého podnikání, protizákonné činnosti, podezřelých praktik atd.) Jiná situace se může týkat politického činitele, sportovní či jiné celebrity, kde se může jednat zpravidla o podezření z korupce, trestného činu, nebo jen odhalení nežádoucích informací ze soukromí těchto osob.
 +
Vznik mediálního problému se datuje okamžikem, kdy je o objektu zájmu médií vydáno nějaké psané či mluvené prohlášení, jež má potencionálně negativní dopad na jeho dobrou pověst. Mediálním problémem se rozumí produkt mediálního zpravodajství, který negativně ovlivňuje povědomí veřejnosti a je spojován s určitou osobou či institucí. Je několik druhů mediálních problémů, které se od sebe liší v mnoha aspektech, společné však mají to, že vyžadují určité řešení a zaujmutí postoje.
 +
Druhy mediálních problémů:
 +
*nežádoucí agenda - nepřívětivé reference v nežádoucích souvislostech
 +
*nežádoucí obsah - obsah textu negativního charakteru
 +
*nekorektní text - zaujatý text
 +
*upřednostňování konkurence - nedostatek mediálního prostoru a protěžování konkurence
 +
*selektivní slepota - ignoace názorů a zaujatost (jsou vnímána jen negativa a pozitiva jsou cíleně ignorována)
 +
*mediální kampaň - zaměřený mediální tlak dlouhodobějšího rázu
 +
*mediální smršť - větší množství negativní publicity za kratší časové období
 +
*morální krize - charakterové selhání (korupce apod.)<ref>BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str.112</ref>
  
== '''Reference''' ==
+
== Úkoly krizové komunikace ==
 +
Úkolem je informovat subjekty, jež jsou do krize nějakým způsobem zapojeny:
 +
*složky systému krizového řízení a spadající pod [[operativní management]]
 +
*veřejnou společnost, média, orgány činné v trestním řízení...
 +
*zaměstnance podniku, podřízené a jiné vnitropodnikové složky<ref>ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8.</ref>
  
#VYMĚTAL, Štěpán. Krizová komunikace a komunikace rizika. Vyd. 1. Praha: Grada, 2009, 176 s. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-2510-9.
+
== Cíle krizové komunikace ==
#ROUDNÝ, Radim a Petr LINHART. Krizový management: kombinovaná forma studia. Vyd. 1. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2004, 97 s. ISBN 80-719-4674-5.
+
Cíle fungující krizové komunikace na úrovně firmy se musí stanovit bezprostředně po vzniku mediálního problému. Některé z těchto úkolů nelze jednoduše zařadit pouze do jedné kategorie s ohledem na časový horizont jejich řešení.
#BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5.
+
Je jich několik a rozdělují se podle časového měřítka na krátkodobé cíle, do nichž spadá '''utišení problému, obnovení prodeje''', střednědobého časového horizontu, který se týká: '''vyřešení problému, obnovení prodeje, obnovení vztahů, očištění jména'''. Dlouhodobými cíly jsou '''obnovení důvěry, obnovení vztahů, očištění jména'''.<ref>BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str.58</ref>
 +
 
 +
== Nástroje krizové komunikace ==
 +
Nástroji přímé krizové komunikace se rozumí určité techniky, jež jsou použity k efektivní komunikaci s médii a s tím souvisejícím řešením mediálního problému. Jedná se o praktiky, které jsou obvyklé pro fungování PR agentur, oddělení a příbuzných složek, jež se komunikaci s médii věnují jako svému primárnímu úkolu.
 +
Těmito nástroji jsou:
 +
*tiskové zprávy a tisková prohlášení
 +
*tiskové konference
 +
*snaha o získání přímého prostoru v médiích
 +
*krizová inzerce
 +
*mediální lobování
 +
*společenská aktivizace řešení problému
 +
*mediální zaštiťování se autoritami
 +
*koncentrace a rozptýlení zdroje problému
 +
*externalizace zdroje problému<ref>BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str.67</ref>
 +
 
 +
== Poznámky ==
 +
 
 +
<references/>.
 +
 
 +
== Použitá literatura ==
 +
*ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8.
 +
*BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5.
 +
*CHALUPA, Radek. Efektivní krizová komunikace: pro všechny manažery a PR specialisty. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 169 s. Komunikace (Grada). ISBN 978-80-247-4234-2.
 +
*HUK, Jaroslav. Mediální publikum a výzkum veřejného mínění. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola Jana Amose Komenského, 2007, 112 s. ISBN 978-80-86723-24-2.
 +
*REIFOVÁ, Irena. Slovník mediální komunikace. Vyd. 1. Praha: Portál, 2004, 327 s. ISBN 80-717-8926-7.
 +
*MUSIL, Josef. Sociální a mediální komunikace. Vyd. 1. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského, 2010, 256 s. ISBN 978-807-4520-020.
 +
*BEDNÁŘ, Vojtěch. Mediální komunikace pro management. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011, 153 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3629-7.

Aktuální verze z 16. 6. 2013, 21:39

Autor: Petr Svoboda

Klíčová slova: , krizová komunikace, mediální komunikace, PR agentura, mediální problém, operativní management

Synonyma:--

Související pojmy:

nadřazené - mediální komunikace, sociální komunikace

podřazené - toxické médium


Definice

Krizová komunikace s médii je součástí tzv. mediální komunikace. Mediální komunikace je specifická tím, že její aktivity komunikačního rázu jsou prováděny výlučně skrze média.[1] Jedná se o formu komunikace za okolností, které nejsou standardní pro běžné záležitosti fungování firmy, narušují soukromí jedince a mohou vést k různým soukromým i profesním komplikacím. Krizová komunikace je nevyhnutelnou aktivitou, jež je spojena se záležitostmi, které mohou negativně ovlivnit postoj veřejnosti, obecného mínění a tím poškodit dobrou pověst firmy, společnosti nebo jednotlivce. V případě, kdy mediálnímu problému čelí jedinec, ať už jde o politika, celebritu či jinak veřejně exponovanou osobu (mediální problém se však může týkat i kohokoliv jiného), hrozí mu nebezpečí nechtěné publicity, ztráty společenského kreditu a dobrého jména. V případě, že je s podobným problémem spojena právnická osoba, podnikatel či firma, špatná publicita může mít kritický vliv na ekonomické faktory firmy. Může také způsobit odliv klientely, omezení zakázek a s tím související finanční ztráty. Efektivní krizová komunikace je klíčovým nástrojem řešení vzniklé krizové situace. Proto je důležité mít určenou strategii pro komunikaci s médii, aby bylo možné krizi předejít nebo již nastalou situaci efektivně řešit a po odeznění problémové situace vše nastavit tak, aby se problém neopakoval.


Nutnost krizové komunikace

Potřeba mediální krizové komunikace vyvstává z nutnosti řešit mediální problém. Mediálním problémem je zejména nechtěná pozornost sdělovacích prostředků. Subjekt, jež se stane terčem kritiky, nevyžádané pozornosti, nebo dokonce obvinění z nezákonné činnosti, by měl znát zásady správného jednání se sdělovacími prostředky a stanovit strategii, jež povede k odstranění mediálního problému a pokud je to možné i k preventivním opatřením zaměřeným proti opakování dané situace. Řešením problémů s médiální komunikací se zabývají především PR agentury a mediální poradci. Operativní management zastává úlohu koordinace šíření informací uvnitř struktury firmy.


Typy médií ve vztahu ke krizové komunikaci

Rozlišujeme několik druhů médií podle postoje k objektu svého zájmu a objektivity. Ve sdělovacích prostředcích se vyskytují jak média, která mohou mít roli podpůrnou, tak i jiná, která mohou svými názory a postoji spíše ublížit a jsou tedy potenciálně škodlivá. Podle stupně zainteresovanosti a podle postoje, které média zaujímají vůči objektu svého zájmu se dělí na:

  • Autoritativní médium - velký význam a důvěryhodnost
  • Médium respektující nastolená témata - podmíněna názory svého vedení a mající jasný postoj
  • Disentní médium - nezávislé na agendě, víc prostoru pro objektivitu
  • Podporující médium - pozitivní odpůrná funkce bez ohledu na konkrétní situaci
  • Toxické médium - radikálně jiný názor v přímém rozporu s "naším" (př. postoj katolického média k otázce interrupce)


Mediální obraz

Mediálním obrazem charakterizujeme způsob, jakým tisk, televize a jiné sdělovací prostředky prezentují firmu. Ne vždy se jedná o zcela objektivní přístup. Drží se zaběhlých schémat a ty doupravují. „Jakmile je mediální obraz jednou ustanoven, existuje přirozená tendence médií jej posilovat, což vede ke stejně přirozenému faktu, že jednou získaný obraz je mimořádně komplikované změnit.“[2] O pozitivní ohlas a dobré fungování komunikace mezi firmou a veřejností se stará PR agentura. Pomocí PR agentury firma sděluje své úmysly (např. formou tiskových konferencí) a pracuje na dobrém jménu firmy.

Mediální problém

Mediálním problémem se rozumí nastalá situace která vyžaduje akutní řešení a vyjádření určitého postoje. Těchto situací může nastat celá řada a lišit se mohou jak v příčině vzniku, tak v závažnosti hrozby, jež pro zainteresovanou osobu či firmu představují. Mediálním problémem může být druh agendy, jež vede k diskreditaci objektu zájmu médií v očích veřejnosti (obvinění z nekalého podnikání, protizákonné činnosti, podezřelých praktik atd.) Jiná situace se může týkat politického činitele, sportovní či jiné celebrity, kde se může jednat zpravidla o podezření z korupce, trestného činu, nebo jen odhalení nežádoucích informací ze soukromí těchto osob. Vznik mediálního problému se datuje okamžikem, kdy je o objektu zájmu médií vydáno nějaké psané či mluvené prohlášení, jež má potencionálně negativní dopad na jeho dobrou pověst. Mediálním problémem se rozumí produkt mediálního zpravodajství, který negativně ovlivňuje povědomí veřejnosti a je spojován s určitou osobou či institucí. Je několik druhů mediálních problémů, které se od sebe liší v mnoha aspektech, společné však mají to, že vyžadují určité řešení a zaujmutí postoje. Druhy mediálních problémů:

  • nežádoucí agenda - nepřívětivé reference v nežádoucích souvislostech
  • nežádoucí obsah - obsah textu negativního charakteru
  • nekorektní text - zaujatý text
  • upřednostňování konkurence - nedostatek mediálního prostoru a protěžování konkurence
  • selektivní slepota - ignoace názorů a zaujatost (jsou vnímána jen negativa a pozitiva jsou cíleně ignorována)
  • mediální kampaň - zaměřený mediální tlak dlouhodobějšího rázu
  • mediální smršť - větší množství negativní publicity za kratší časové období
  • morální krize - charakterové selhání (korupce apod.)[3]

Úkoly krizové komunikace

Úkolem je informovat subjekty, jež jsou do krize nějakým způsobem zapojeny:

  • složky systému krizového řízení a spadající pod operativní management
  • veřejnou společnost, média, orgány činné v trestním řízení...
  • zaměstnance podniku, podřízené a jiné vnitropodnikové složky[4]

Cíle krizové komunikace

Cíle fungující krizové komunikace na úrovně firmy se musí stanovit bezprostředně po vzniku mediálního problému. Některé z těchto úkolů nelze jednoduše zařadit pouze do jedné kategorie s ohledem na časový horizont jejich řešení. Je jich několik a rozdělují se podle časového měřítka na krátkodobé cíle, do nichž spadá utišení problému, obnovení prodeje, střednědobého časového horizontu, který se týká: vyřešení problému, obnovení prodeje, obnovení vztahů, očištění jména. Dlouhodobými cíly jsou obnovení důvěry, obnovení vztahů, očištění jména.[5]

Nástroje krizové komunikace

Nástroji přímé krizové komunikace se rozumí určité techniky, jež jsou použity k efektivní komunikaci s médii a s tím souvisejícím řešením mediálního problému. Jedná se o praktiky, které jsou obvyklé pro fungování PR agentur, oddělení a příbuzných složek, jež se komunikaci s médii věnují jako svému primárnímu úkolu. Těmito nástroji jsou:

  • tiskové zprávy a tisková prohlášení
  • tiskové konference
  • snaha o získání přímého prostoru v médiích
  • krizová inzerce
  • mediální lobování
  • společenská aktivizace řešení problému
  • mediální zaštiťování se autoritami
  • koncentrace a rozptýlení zdroje problému
  • externalizace zdroje problému[6]

Poznámky

  1. REIFOVÁ, Irena. Slovník mediální komunikace. Vyd. 1. Praha: Portál, 2004, 327 s. ISBN 80-717-8926-7, str.102
  2. BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str. 54
  3. BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str.112
  4. ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8.
  5. BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str.58
  6. BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5, str.67

.

Použitá literatura

  • ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8.
  • BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5.
  • CHALUPA, Radek. Efektivní krizová komunikace: pro všechny manažery a PR specialisty. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 169 s. Komunikace (Grada). ISBN 978-80-247-4234-2.
  • HUK, Jaroslav. Mediální publikum a výzkum veřejného mínění. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola Jana Amose Komenského, 2007, 112 s. ISBN 978-80-86723-24-2.
  • REIFOVÁ, Irena. Slovník mediální komunikace. Vyd. 1. Praha: Portál, 2004, 327 s. ISBN 80-717-8926-7.
  • MUSIL, Josef. Sociální a mediální komunikace. Vyd. 1. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského, 2010, 256 s. ISBN 978-807-4520-020.
  • BEDNÁŘ, Vojtěch. Mediální komunikace pro management. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011, 153 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3629-7.