Koučování: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
 
(Není zobrazeno 13 mezilehlých verzí od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 12: Řádek 12:
 
''podřazené'' – Inner game, metoda GROW, metoda Emočních rovnic, metoda EFT, Model ADAPT </blockquote>
 
''podřazené'' – Inner game, metoda GROW, metoda Emočních rovnic, metoda EFT, Model ADAPT </blockquote>
  
 
+
=Charakteristiky=
'''Rozpracováno'''
 
 
 
 
 
=Carakteristiky=
 
 
==Koučink==
 
==Koučink==
Koučink (z anglického "coach" = kočár) je složitý pojem, který je vlastně docela snadný. Většina autorů píšících o koučování se totiž shoduje, že koučem může být de fakto každý; na jednotné definici koučinku se však shodnout nesvedli. Údajně nejznámější je definice Timothy Gallweye z roku 2004, kterou lze shrnout do krátkého vzorce: '''V = P - I''' ''(V je výkon, P je potenciál a I jsou interference = bariéry, rušení)'' Gallwey tedy tvrdí, že koučování „uvolňuje potenciál člověka a umožňuje mu tak maximalizovat jeho výkon.“<ref>ČIHOUNKOVÁ, Jana. Koučování: moderní metoda vedení a rozvoje lidí : semináře 1-4. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita, 2011, s. 5 ISBN 978-80-7305-586-8.</ref>
+
Většina autorů píšících o koučování se shoduje, že koučem může být vlastně každý; jednotná definice koučinku však dosud neexistuje. Asi nejznámější je ta Timothyho Gallweye z roku 2004, kterou lze zapsat vzorcem: '''V = P - I''' ''(V je výkon, P je potenciál a I [[interference| interference]] = bariéry, rušení)'' Gallwey tvrdí, že koučování „uvolňuje potenciál člověka a umožňuje mu tak maximalizovat jeho výkon.“<ref>ČIHOUNKOVÁ, Jana. Koučování: moderní metoda vedení a rozvoje lidí : semináře 1-4. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita, 2011, s. 5 ISBN 978-80-7305-586-8.</ref>
 
 
Všeobecně lze říci, že základem koučinku je systematická spolupráce kouče s koučovaným (klientem), mezi nimiž funkuje stav podobný přátelství. Kouč s klientem jsou si tedy rovnoprávnými partnery. Smyslem koučinku je vždy nějaká forma zlepšení, dosažení předem stanovených cílů. K tomu se využívá maximální možný potenciál klienta, k jehož uvolnění se používají otázky, [[rozhovor|rozhovory]], rady a [[motivace|motivace]].
 
 
 
'''Etapy koučování'''
 
 
 
1) Zjištění potřeb koučovaného
 
 
 
2) Definování cíle
 
 
 
3) Definování “výchozího bodu (startu)“ a všech dostupných zdrojů
 
 
 
4) Hledání teoretických spojení a možností, jak dosáhnout cíle
 
 
 
5) Porovnání možností a výběr té nejvhodnější (lákavé, příjemné)
 
 
 
6) Samotné koučování
 
 
 
 
 
Ačkoliv je pojem koučink vcelku známý, mnozí lidé jej zaměňují s jinými metodami. Je zde proto také na místě napsat nejen co koučink je, ale také co koučink není.
 
 
 
'''Koučink není pouze technikou ve vrcholovém sportu'''
 
 
 
Ačkoliv v této oblasti koučování začínalo a je zde široké veřejnosti asi nejznámější, již dávno se nejedná pouze o sportovní záležitost. Služby koučů dnes využívají rozličné firmy, organizace, ale i "běžní" lidé jím mohou řešit osobní problémy.
 
 
 
'''Koučink není manažerství'''
 
  
Manažer má sice podobnou práci jako kouč, ale stále se jedná o pracovní vztah nadřízený-podřízení. Možnost dohledu na plnění cílů je zde také dosti limitována počtem podřízených, neměnností cílů, stanoveným časem a důvodem je především zisk společnosti. To vše znemožňuje utvořit si s podřízenými vztahy jako mají být mezo koučem a jeho klienty.
+
Základem koučinku je systematická spolupráce kouče s koučovaným (klientem), mezi nimiž funguje stav podobný přátelství. Kouč s klientem jsou si rovnoprávnými partnery. Smyslem koučinku je vždy dosažení předem stanovených cílů (zlepšení). K tomu se využívá maximální možný [[potenciál | potenciál]] klienta, k jehož uvolnění se používají otázky, [[rozhovor|rozhovory]], rady a [[motivace|motivace]].
 
 
Je však možné (a dokonce přínosné), aby někdo byl zároveň manažerem i koučem.
 
 
 
'''Koučink není mentoring'''
 
 
 
Při mentoringu se vždy jedná o skupinu tvořenou (starším) zkušenějším mentorem a jeho svěřence (dříve žáka, učně). Mentor má být pro svěřence autoritou; sprostředkovává mu své zkušenosti, předkládá mu příklady k ověření, co se naučil, uděluje mu rady, umožňuje mu prakticky vyzkoušet nabyté znalosti (nejprve pod dozorem), poskytuje mu zpětnou vazbu, upozorňuje na chyby...
 
 
 
U koučinku je to jiné - kouč nemusí být (a často ani není) v dané oblasti zkušenější než jeho klient. Pro kouče je důležité vědět "jak na to", aby k tomu klienta "popostrčil", ale nemusí to sám přímo znát / umět dělat.
 
  
 
==Kouč==
 
==Kouč==
Koučem může být vlastně každý, kdo bude chtít. Existují sice různé vzdělávací kurzy atp., díky nimž kouč obdrží certifikát potvvrzující jeho dovednosti, ale to rozhodě není jediný znak kvality, po němž by se klienti měli dívat.
+
Koučem může být každý, kdo bude chtít. Existují sice různé [[certifikace | certifikované]] vzdělávací kurzy atp. pro kouče, ale to rozhodě není jediný znak kvality, po němž by se klienti měli dívat.
  
Kvalitní kouč se nejlépe pozná podle jeho úspěchů, je však na snadě, že každý musí někdy začít a s tímto přístupem by nám dobří koučové brzy vymřeli na stáří. Proto kouče definuje také jeho povaha, schopnost motivovat a jeho přístup k životu.
+
Kvalitní kouč se nejlépe pozná podle jeho úspěchů, je však nasnadě, že každý musí někdy začít a s tímto přístupem by nám dobří koučové brzy vymřeli na stáří. Proto kouče definuje také jeho povaha, schopnost motivovat a jeho přístup k životu.
  
Správný kouč by měl být pozitivně naladěný, při koučování zůstávat vnímavý, chápavý, pozorný a měl by aktivně naslouchat svým klijentům. Protože podstatou jeho práce je přívětivý kontakt s lidmi, měl by mít lidi rád a umět s nimi komunikovat. Protož jeho nástroji jsou především slova, je jistě jedině dobře, když kouč vyniká také v rétorice. Je nežádoucí, aby kouč klientovi nadával nebo mu cokoliv přikazoval - kouč pozoruje klientovo chování a pouze navrhuje změny, které povedou k dosažení cíle (nejsou však poviné).
+
Správný kouč by měl být pozitivně naladěný, při koučování zůstávat vnímavý, chápavý, pozorný a měl by [[aktivní naslouchání | aktivně naslouchat]] svým klientům. Protože podstatou jeho práce je přívětivý kontakt s lidmi, měl by mít lidi rád a umět s nimi komunikovat. Protož jeho nástroji jsou především slova, je jistě jedině dobře, když kouč vyniká také v rétorice. Je nežádoucí, aby kouč klientovi nadával nebo mu cokoliv přikazoval - kouč pozoruje klientovo chování a pouze navrhuje změny, které povedou k dosažení cíle (nejsou však povinné).
 
 
Při práci kouče jde také do značné míry o jakési "sebeobětování". Protože v době, kdy jsou informace jednou z nejcenějších komodit, má kouč "v popisu práce" dělit se o své znalosti s klientem. Může se také stát, že díky vedené kouče dosáhne klient úspěchu či slávy - kouč má však zůstat v ústraní.
 
  
 
===Dovednosti kouče===
 
===Dovednosti kouče===
Řádek 84: Řádek 45:
 
Nejdůležitějším předpokladem klienta je, že chce být koučován, je ochotný s koučem spolupracovat a nebojí se vybočit ze zaběhnuté rutiny. V opačném případě totiž není koučování možné. Klient s koučem se musejí shodnout na způsobu koučování, které však nutně musí narušit zaběhnutý řád klienta, aby mohlo přinést vyžadovanou změnu. Klient musí být k těmto změnám odhodlaný a úkoly, na nichž se s koučem dohodnul by měl plnit. Pokud klienta napadne cokoliv přínosného, je žádoucí, aby se o nápad podělil s koučem, který ho pak pravděpodbně do procesu koučování začlení (půjde-li skutečně o přínos).
 
Nejdůležitějším předpokladem klienta je, že chce být koučován, je ochotný s koučem spolupracovat a nebojí se vybočit ze zaběhnuté rutiny. V opačném případě totiž není koučování možné. Klient s koučem se musejí shodnout na způsobu koučování, které však nutně musí narušit zaběhnutý řád klienta, aby mohlo přinést vyžadovanou změnu. Klient musí být k těmto změnám odhodlaný a úkoly, na nichž se s koučem dohodnul by měl plnit. Pokud klienta napadne cokoliv přínosného, je žádoucí, aby se o nápad podělil s koučem, který ho pak pravděpodbně do procesu koučování začlení (půjde-li skutečně o přínos).
  
Pokud se klient podceňuje či z jiného důvodu rezolutně nesouhlasí se stanovenými cíly / metodami, stanoví se dílčí cíle dosažitelné snáze, snazší metody. Pkud se klient stále odmítá zapojit, je nevyhnutelný konec koučinku. Při stanovování cílů hraje také roli schopnost klienta udržet pozornost - podle ní se volí cíle krátkodobé či dlouhodobé.
+
Pokud se klient podceňuje či z jiného důvodu rezolutně nesouhlasí se stanovenými cíly / metodami, stanoví se dílčí cíle dosažitelné snáze, snazší metody. Pokud se klient stále odmítá zapojit, je nevyhnutelný konec koučinku. Při stanovování cílů hraje také roli schopnost klienta udržet pozornost - podle ní se volí cíle krátkodobé či dlouhodobé.
  
Klient nesmí být příliš netrpělivý a chtít všeho dosáhnou "hned". Koučink je proces a k cílům se můsí postupně propracovat. Měl by také poskytovat kouči zpětnou vazbu, aby si udělal obrázek o účinnosti svých metod a případně je pro klientovy potřeby upravil.
+
Klient nesmí být příliš netrpělivý a chtít všeho dosáhnou "hned". Koučink je proces a k cílům se musí postupně propracovat. Měl by také poskytovat kouči zpětnou vazbu, aby si udělal obrázek o účinnosti svých metod a případně je pro klientovy potřeby upravil.
  
 
=Typy koučování=
 
=Typy koučování=
Koučink lze rozdělit různě, zde naleznete rozdělení podle koučovaného klienta.
+
Koučink lze rozdělit různě, zde naleznete rozdělení podle koučovaného klienta:
  
==Koučink jednotlivce==
+
* '''Koučink jednotlivce'''
  
 +
* '''Koučink týmu / skupiny'''
  
==Koučink týmu==
+
* '''Koučink sebe sama'''
 
 
 
 
==Koučink sebe sama==
 
 
 
==Koučink projektu==
 
  
 +
Asi nejúčinnějšího koučinku se člověku dostane, pokud kombinuje individuální koučink a koučink sebe sama.
  
 
=Typy otázek=
 
=Typy otázek=
Otázky jsou základním kamenem koučinku a používají se napříč celým procesem. Nejprve, aby kouč zjistil více o svém klientovi a jeho cílech, posléze kvůli ověření účinosti vlastního koučinku.
+
Otázky se používají , aby kouč zjistil více o svém klientovi a jeho cílech, posléze kvůli ověření účinnosti vlastního koučinku.
  
 
Základní dělení otázek je na otevřené a uzavřené. U otevřených otázek je požadována víceslovná víceméně [[kreativita|kreativní]] odpověď. Na uzavřené otázky stačí odpovídat "ANO" či "NE" a zjišťují se tak jimi převážně stručná jasná fakta.
 
Základní dělení otázek je na otevřené a uzavřené. U otevřených otázek je požadována víceslovná víceméně [[kreativita|kreativní]] odpověď. Na uzavřené otázky stačí odpovídat "ANO" či "NE" a zjišťují se tak jimi převážně stručná jasná fakta.
  
Další dělení se zaměřujena vliv, který otázky na klienty mají:
+
Další dělení se zaměřuje na vliv, který otázky na klienty mají:
 
* '''Instruktivní otázky'''
 
* '''Instruktivní otázky'''
 
+
** tazatel "podsouvá" dotazovanému své názory na řešení a tím vlastně brzdí jeho [[kreativita|kreativitu]]
** Jde o případ otázek, kdy tazatel "podsouvá" dotazovanému své návody a nápady na řešení a tím vlastně brzdí jeho [[kreativita|kreativitu]]. Ačkoliv se tazatel ptá, názor jiných ho nezajímá.
+
**patří sem i tzv. '''''Manipulativní otázky'''''
 
 
** '''''Manipulativní otázky'''''
 
 
 
*** Pomocí těchto zvlášť "zákeřných" otázek tazatel často získá odpověď, po níž toužíl, skrze manipulaci dotazovaným tak, že mu sice nabídne vícero možností, ale všechny krom té jedné odpovědi povedou u dotazovaného k nepříjemným pocitům, pročež se jim raději vyhne a tazateli vyhoví. Nejčastěji se používá pocit viny a komplex méněcennosti.
 
  
 
* '''Konstruktivní otázky'''
 
* '''Konstruktivní otázky'''
 
+
** otevřené otázky umožňující oběma stranám probrat názory na věc
** Jedná se o otevřené otázky umožňující bez zábran oběma stranám probrat různé názory a pohledy na věc. Na rozdíl od předchozích typů jsou vhodné při koučování.
 
  
 
* '''Zjišťovací otázky'''
 
* '''Zjišťovací otázky'''
 
+
** v případě neznalosti tazatele za účelem dozvědět se něco nového
** Kladou se v případě neznalosti tazatele za účelem dozvědět se něco nového. Při koučování se zjišťuje především to, jak klient zvládá plnit úkoly atp.
+
**zahrnují i  '''''Matoucí otázky''''', '''''Negativní otázky''''' a '''''Pozitivní otázky'''''
 
 
** '''''Matoucí otázky'''''
 
 
 
*** Jejich položení dotázaného zmate tím, že jsou buď mimo dosavadní kontext nebo je v nich záměrná chyba. Požívají se za účelem rozptýlení pozornosti či zaktivizování dotazovaného.
 
 
 
** '''''Negativní otázky'''''
 
 
 
*** jedná se o otázky zaměřené na problémy a nezdary dotazovaného. Jejich problém je v tom, že zbytečně vedou k upnotí pozornosti na negativní věci a tím k poklesu nálady všeobecně. Pro koučink nejsou příliš vhodné.
 
 
 
** '''''Pozitivní otázky'''''
 
 
 
*** Povzbuzují a podporují dotazovaného. Zaměřují se na jeho úspěchy a podněcují ho k dalším nápadům atp. Při koučování jsou samozřejmě žádoucí.
 
  
 
* '''Otázky na výjimky'''
 
* '''Otázky na výjimky'''
 
+
** ptají se na výjimky z pravidla
** Ptají se na výjimky z pravidla. Např. pokud dotazovaný hovoří o častých nezdarech, odvede tazatel jeho pozornost k ojedinělým úspěchům.
 
  
 
* '''Otázky na zdroje'''
 
* '''Otázky na zdroje'''
 
+
**zjišťují zdroje řešení problémů klienta
** Zaměřují se na nepovedené činosti a snaží se dotazovaného navést ke způsobu, jakým by onu situaci svedl vyřešit = zjišťují zdroje řešení.
 
  
 
* '''Kouzelné otázky'''
 
* '''Kouzelné otázky'''
 
+
** pracují s představivostí dotazovaných
** Pracují s představivostí dotazovaných. Tazatel navrhne téma a nechá dotazovanému volný prostor k imaginaci.
 
  
 
* '''Škálovací otázky'''
 
* '''Škálovací otázky'''
 +
** tazatel jimi podněcuje dotazovaného k faktickému zhodnocení jeho stavu
  
** Tazatel jimi podněcuje dotazovaného k faktickému zhodnocení jeho stavu. V případě koučinku se zjišťuje úroveň motivace, budoucí vyhlídky i současné postavení, ...
+
=Etika kouče=
 +
Mezinárodní federace koučů sepsala etický kodex pro své členy. Jeho přesné znění lze nalézt [http://www.coachfederation.cz/cz/co-je-icf/kdo-je-icf-kouc/eticky-kodex-icf-kouce.html zde].
  
=Etika kouče (podle kodexu ICF)=
+
Tento kodex možná nebude vyhovovat všem koučům. Existují však určitá etická pravidla, jimiž by se měl řídit každý kouč. Jsou to především<ref>STACKE, Edouard. Koučování pro manažery a firemní týmy. 1. vyd. Praha: Grada, 2005, s. 82-83 ISBN 80-247-0937-6.</ref>:
Tato verze [[etický kodex|etického kodexu]] je zkrácena / upravena pro potřeby hesla. Celé přesné znění lze k nalézt [http://www.coachfederation.cz/cz/co-je-icf/kdo-je-icf-kouc/eticky-kodex-icf-kouce.html zde].
 
 
 
Jako kouč...
 
 
 
1. Budu šířit jen pravdu.
 
 
 
2. O své kvalifikaci se vyjadřuji přesně a jasně.
 
 
 
3. Respektuji práci druhých a nepřivlastňuji si ji.
 
 
 
4. Nedovolím osobním záležitostem zasahovat do mé profese.
 
 
 
5. Při všech koučovacích aktivitách budu vždy dodržovat etický kodex.
 
 
 
6. Výzkum budu provádět ve stanovených mezích, s potřbnými souhlasy a tak, abych ochránil/a účastníky před případným poškozením.
 
 
 
7. S pracovními záznamy z koučování budu disponovat v rámci ochrany soukromí klientů.
 
 
 
8. Nebudu zneužívat členské kontaktní údaje z ICF.
 
 
 
9. Budu předcházet střetům zájmů; pokud k nim dojde, budu je otevřeně řešit a případně i odstoupím.
 
 
 
10. Pokud poskytuji klientské údaje třetí straně, nejprve o tom klienta informuji a počkám na souhlas.
 
 
 
11. Klientům nebudu poskytovat zavádějící informace.
 
 
 
12. Uzavřené smlouvy budu dodržovat.
 
 
 
13. Na první schůzce klientům vše vysvětlím a ujistím se, že tomu rozumějí.
 
 
 
14. Stanovím jasné hranice týkající se fyzického kontaktu a budu za ně zodpovídat.
 
 
 
15. Nebudu mít s klienty sexuální styk.
 
 
 
16. Pokud koučování přestane být pro klienta přínosné nebo ho klient bude chtít ukončit, v rámci smluvních podmínek to umožním.
 
 
 
17. Pokud vím, že pro klienta existuje lepší kouč či zdroj, sdělím mu to.
 
 
 
18. Pokud spolupracuji na koučování s nečleny ICF, smluvně si pojistím jejich dodržování [[etický kodex|etického kodexu]].
 
 
 
 
 
Tento kodex je rozsáhlý a ne každému bude jistě vyhovovat. Existují však určitá etická pravidla, jimiž by se měl řídit každý kouč. Jsou to především<ref>STACKE, Edouard. Koučování pro manažery a firemní týmy. 1. vyd. Praha: Grada, 2005, s. 82-83 ISBN 80-247-0937-6.</ref>:
 
  
 
*a) Nekoučovat nikoho proti jeho vůli
 
*a) Nekoučovat nikoho proti jeho vůli
** Takové koučování by bylo neefektivní až zbytečné a nepřineslo by nic dobrého kouči ani klientivi. Je také možné, že se nevole dostaví až během koučování, pak se proces samozřejmě přeruší.
+
** Takové koučování by bylo neefektivní až zbytečné a nepřineslo by nic dobrého kouči ani klientovi. Je také možné, že se nevole dostaví až během koučování, pak se proces samozřejmě přeruší.
  
 
*b) Sestavit jasnou dohodu o koučování
 
*b) Sestavit jasnou dohodu o koučování
** Měly by být ujasněny cíle, matody a doba, po kterou koučink potrvá atp., aby následně nedošlo k rozepřím.
+
** Měly by být ujasněny cíle, metody a doba, po kterou koučink potrvá atp., aby následně nedošlo k rozepřím.
  
 
*c) "Koučovské tajemství"
 
*c) "Koučovské tajemství"
Řádek 206: Řádek 104:
  
 
*d) Osobní odstup
 
*d) Osobní odstup
** Kouč by neměl mít s klientem jiný vztah, než jaký je v rámci koučování běžné. Také by se neměl nechávat ovlivnit osobními či irelevantními emocemi, simpatiemi či antipatiemi ke klientovi. Měl by umět nahlížet na klienta nezaujatě.
+
** Kouč by neměl mít s klientem jiný vztah, než jaký je v rámci koučování běžné. Také by se neměl nechávat ovlivnit osobními či irelevantními emocemi, sympatiemi či antipatiemi ke klientovi. Měl by umět nahlížet na klienta nezaujatě.
 
 
=Koučinkové organizace v ČR=
 
Pro zájemce následuje seznam některých koučinkových agentur z naší země s krátkým popisem jejich činosti.
 
 
 
* '''Koučink Centrum''' ([http://koucinkcentrum.cz/ web])
 
** Zabývá se cele koučinkem. Šíří [[informace|informace]] o něm mezi širokou veřejnost s cílem, udělat z něj přirozenou lidskou dovednost, pořádá konference a přednášky o koučinku, snaží se jej šířit do vzdělávacích institucí, umožňuje vzdělávání koučů, koučink pro firmy ... Jedná se o první firmu se specializací na koučink v ČR. Její pojetí koučinku vychází z mezinárodního [[know-how|know-how]] uplatňovaného v USA, Kanadě, Velké Británii i Evropě a spolupracuje s kouči sirem J. Whitmorem a T. Gallweyem.
 
 
 
* '''Koučink akademie''' ([http://www.koucinkakademie.cz/ web])
 
** Umožňuje vzdělávání koučů a poskytuje individuální a týmové koučinkové služby. Umožňuje nákup dárkových certifikátů na absolvování koučinkového kurzu v libovolném termínu, seznam několika knih k tématu (zatím 3),... Nělteré informace o akademii si lze prohlédnout také ve formě videí přímo na webu.
 
 
 
* '''ICF - International Coach Federation''' ([http://www.coachfederation.cz/ web])
 
** Jedná se o největší světovou organizaci sdružující profesionální kouče z 95 zemí. Definuje provozování koučiku svých členů, dále jim určuje povinné kompetence a etický kodex. Umožňuje vzdělávání a akreditaci koučů. Umožňuje vyhledávat své členy v rejstříku. Registrovaným koučům umožňuje přístup k měsíčnímu zpravodaji či ICF výzkumnému portálu atd. V oblasti koučinku také provádí neustálý výzkum.
 
 
 
* '''Můj kouč''' ([http://www.mujkouc.cz/ web])
 
** Poskytuje koučinkové služby firmám i jednotlivcům, také kurzy a školení pro kouče. K dispozici na webu jsou články a videa o koučinku a také možnost nakoupit koučinkové produkty ([[DVD|DVD]], [[CD|CD]], [[kniha|knihy]] či [[E-book|e-knihy]]). A stejně jako u předchozích organizací si lze na webu přečíst reference a seznam koučů, kteří zde pracují.
 
 
 
* '''Koučink pro rozvoj jednotlivců i organizací''' - ([http://www.koucink.eu/ web])
 
** Zde používané metody psychologického koučinku mají za cíl poskytnout lepší nadhled nad prací / životem, zvýšit výkon, odstranit bariéry bránící naplnění potenciálu... Zdejší koučové mají dlouholeté zkušenosti, co se lidského potenciálu týče, praxi ve vrcholovém managmentu a jsou vzděláni jak v oblasti koučinku, tak též v psychologii. Možný je koučink manažerů, týmový koučink, koučink ve firmě a životní koučink. Opět si lze pročíst reference a seznam koučů.
 
 
 
* '''Juventa''' ([http://www.juventa.cz/ web])
 
** Zdejší koučky jsou členky Mezinárodní federace koučů - ICF (viz výše). Na webu jsou poskytnuty online verze článků s tématem koučinku z časopisů MM Průmyslové spektrum a Sféra. Pro zájemce je zde také krátký test "Toužíte po změně?". Také je možnost shlédnout ukázku práce Juventy z DVD dokumentu "Ženy v poli / Women (Re) Present".
 
 
 
* '''Signum''' ([http://www.agentura-signum.cz/ web])
 
** Zaměřuje se na tpracovní týmy i jednotlivce. Své působení na rozvoj člověka zakládá na kombinaci vzdělávání, koučinku a teambuildingu. Co se koučinku týče, zaměřuje se na zlepšení výkonu, zlepšení schopností komunikace, pročištění vztahů, pomoc při změně kariéry, plánování (nových) projektů, zvládání podstatných  změn, uspořádání myšlenek, uspořádání života,...
 
 
 
* '''Mindset''' ([https://www.mindset.cz/koucink web])
 
** Zabývá se performance koučinkem, jenž se původně uplatňoval v oblasti vrcholových sportů. I tak lze jeho metody uplatňovat kromě sportu v profesním či osobním životě s cílem maximálně využít lidský potenciál koučovaných osob. Používá metody se základem v kognitivní psychologii a klade důraz na praktičnost. Lze si zde také zakoupit PDF verzi Manuálu kouče a Manuálu asertivity. Kromě toho se Mindset věnuje vzdělávání a pořádá kurzy.
 
 
 
A další jsou např.:
 
* '''Týmový koučink''' ([http://www.tymovykoucink.cz/cz/uvodni-strana.html web])
 
* '''Salvia''' ([http://agenturasalvia.cz/koucink/ web])
 
* '''Perseus''' ([http://www.agentura-perseus.cz/cz/sluzby/koucink web])
 
* '''Motiv P''' ([http://www.motivp.com/cs/koucovani web])
 
* '''Brněnská personalistika''' ([http://www.bp.cz/cz/clanek/61-individualni-koucink web])
 
* '''Škola manařerského rozvoje''' ([http://www.smrov.cz/koucink web])
 
 
 
=Zahraniční koučinkové agentury=
 
Pro srovnání či zajímavost také některé mimostátní agentury zabívající se koučinkem:
 
 
 
* '''Blue sky coach company''' ([http://www.blueskyviaggi.it/ web])
 
 
 
* '''Becoming a Cognitive CoachingSM Trainer''' ([http://www.cognitivecoaching.com/pathway.htm web])
 
 
 
* '''L'Agence de Coaching : révélateur de potentiel''' ([http://www.lagencedecoaching.com/ web])
 
 
 
* '''Stars coaching agency''' ([http://www.starscoachingagency.co.uk/ web])
 
 
 
* '''Mezzanineca''' ([http://www.mezzanineca.com.au/ web])
 
 
 
* '''Coachingagentur Berlin''' ([http://www.coachingagentur-berlin.de/ web])
 
 
 
* '''RAUEN Coach-Agentur''' ([http://www.coach-agentur.de/ web])
 
  
 
=Reference=
 
=Reference=
Řádek 264: Řádek 110:
  
 
=Použitá literatura=
 
=Použitá literatura=
 +
* BIRCH, Paul. Koučování. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, iv, 97 s. ISBN 80-251-0581-4.
 +
* ČIHOUNKOVÁ, Jana. Koučování: moderní metoda vedení a rozvoje lidí : semináře 1-4. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita, 2011, 73 s. ISBN 978-80-7305-586-8.
 +
* DEMBKOWSKI, Sabine, Fiona ELDRIDGE a Ian HUNTER. 7 kroků efektivního koučování. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2009, xv, 224 s. ISBN 978-80-251-1897-9.
 
* ICF: Czexh Republic [online]. 2009 [cit. 2013-04-19]. Dostupné z: http://www.coachfederation.cz
 
* ICF: Czexh Republic [online]. 2009 [cit. 2013-04-19]. Dostupné z: http://www.coachfederation.cz
 +
* PARMA, Petr. Umění koučovat: systematické koučování ve firmě, rodině a škole pro kouče i koučované, studenty, odborníky i veřejnost. 1. vyd. Praha: Alfa Publishing, 2006, 222 s. ISBN 80-86851-34-6.
 +
* PODANÁ, Radoslava. Koučování pro manažery, aneb, Všichni mají potřebné zdroje pro své cíle. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 109 s. ISBN 978-80-247-4519-0.
 +
* STACKE, Edouard. Koučování pro manažery a firemní týmy. 1. vyd. Praha: Grada, 2005, 154 s. ISBN 80-247-0937-6.
 +
* SUCHÝ, Jiří a Pavel NÁHLOVSKÝ. Životní koučování a sebekoučování: klíč k pozitivním změnám a osobní spokojenosti. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 110 s. ISBN 978-80-247-4010-2.
  
 
=Externí odkazy=
 
=Externí odkazy=
 
* Registr Koučů ČR - [http://www.koucove.cz/o-nas web]
 
* Registr Koučů ČR - [http://www.koucove.cz/o-nas web]
* Program "Základní informace o koučinku" - [https://www.youtube.com/watch?v=u6fUQzTlME0&list=PLFE9BCC2312E94F0D videa]
+
* Základní informace o koučinku - [https://www.youtube.com/watch?v=u6fUQzTlME0&list=PLFE9BCC2312E94F0D videa]
* Koučink podle D. Landy (netradiční pohled) - [http://www.frekvence1.cz/pub/cs/program/podcast/index.shtml?itemId=18650 video]
+
* Koučink podle D. Landy - [http://www.frekvence1.cz/pub/cs/program/podcast/index.shtml?itemId=18650 video]
* Rozhovor s koučkou Renatou Kronowetterovovu - [https://www.youtube.com/watch?v=qE5srS6c15o video]
 
 
* Týmový koučink - [https://www.youtube.com/watch?v=MEpeDE2Xmf0 video]
 
* Týmový koučink - [https://www.youtube.com/watch?v=MEpeDE2Xmf0 video]
* Jak funguje koučink (jasně, stručně a humorně) - [https://www.youtube.com/watch?v=C4xBxDDsp2M video]
+
* Jak funguje koučink - [https://www.youtube.com/watch?v=C4xBxDDsp2M video]
* Výzkumná sonda EMCC mapuje využití koučinku v České republice - [http://www.prcom.cz/vyzkumna-sonda-emcc-mapuje-vyuziti-koucinku-v-ceske-republice/ článek]
+
* Využití koučinku v ČR - [http://www.prcom.cz/vyzkumna-sonda-emcc-mapuje-vyuziti-koucinku-v-ceske-republice/ článek]
  
 
[[Kategorie:Export]]
 
[[Kategorie:Export]]
 +
[[Kategorie:Sociální komunikace]]

Aktuální verze z 16. 8. 2013, 13:27

Autor: Michaela Hortová

Klíčová slova: koučování, koučink, kouč, trénink, vývoj, výcvik, motivace, pozitivní myšlení

Synonyma: koučink (coaching), vedení

Související pojmy:

nadřazené - management, řídící práce, trénink

podřazené – Inner game, metoda GROW, metoda Emočních rovnic, metoda EFT, Model ADAPT

Charakteristiky

Koučink

Většina autorů píšících o koučování se shoduje, že koučem může být vlastně každý; jednotná definice koučinku však dosud neexistuje. Asi nejznámější je ta Timothyho Gallweye z roku 2004, kterou lze zapsat vzorcem: V = P - I (V je výkon, P je potenciál a I interference = bariéry, rušení) Gallwey tvrdí, že koučování „uvolňuje potenciál člověka a umožňuje mu tak maximalizovat jeho výkon.“[1]

Základem koučinku je systematická spolupráce kouče s koučovaným (klientem), mezi nimiž funguje stav podobný přátelství. Kouč s klientem jsou si rovnoprávnými partnery. Smyslem koučinku je vždy dosažení předem stanovených cílů (zlepšení). K tomu se využívá maximální možný potenciál klienta, k jehož uvolnění se používají otázky, rozhovory, rady a motivace.

Kouč

Koučem může být každý, kdo bude chtít. Existují sice různé certifikované vzdělávací kurzy atp. pro kouče, ale to rozhodě není jediný znak kvality, po němž by se klienti měli dívat.

Kvalitní kouč se nejlépe pozná podle jeho úspěchů, je však nasnadě, že každý musí někdy začít a s tímto přístupem by nám dobří koučové brzy vymřeli na stáří. Proto kouče definuje také jeho povaha, schopnost motivovat a jeho přístup k životu.

Správný kouč by měl být pozitivně naladěný, při koučování zůstávat vnímavý, chápavý, pozorný a měl by aktivně naslouchat svým klientům. Protože podstatou jeho práce je přívětivý kontakt s lidmi, měl by mít lidi rád a umět s nimi komunikovat. Protož jeho nástroji jsou především slova, je jistě jedině dobře, když kouč vyniká také v rétorice. Je nežádoucí, aby kouč klientovi nadával nebo mu cokoliv přikazoval - kouč pozoruje klientovo chování a pouze navrhuje změny, které povedou k dosažení cíle (nejsou však povinné).

Dovednosti kouče

Klíčové dovednosti kouče jsou podle S. Dembkowski[2] tyto:

  • Navázání spojení
  • Pozorné naslouchání
  • Kreativní otázky
  • Jasné cíle
  • Zpětná vazba
  • Intuice
  • Účast

Klient

Nejdůležitějším předpokladem klienta je, že chce být koučován, je ochotný s koučem spolupracovat a nebojí se vybočit ze zaběhnuté rutiny. V opačném případě totiž není koučování možné. Klient s koučem se musejí shodnout na způsobu koučování, které však nutně musí narušit zaběhnutý řád klienta, aby mohlo přinést vyžadovanou změnu. Klient musí být k těmto změnám odhodlaný a úkoly, na nichž se s koučem dohodnul by měl plnit. Pokud klienta napadne cokoliv přínosného, je žádoucí, aby se o nápad podělil s koučem, který ho pak pravděpodbně do procesu koučování začlení (půjde-li skutečně o přínos).

Pokud se klient podceňuje či z jiného důvodu rezolutně nesouhlasí se stanovenými cíly / metodami, stanoví se dílčí cíle dosažitelné snáze, snazší metody. Pokud se klient stále odmítá zapojit, je nevyhnutelný konec koučinku. Při stanovování cílů hraje také roli schopnost klienta udržet pozornost - podle ní se volí cíle krátkodobé či dlouhodobé.

Klient nesmí být příliš netrpělivý a chtít všeho dosáhnou "hned". Koučink je proces a k cílům se musí postupně propracovat. Měl by také poskytovat kouči zpětnou vazbu, aby si udělal obrázek o účinnosti svých metod a případně je pro klientovy potřeby upravil.

Typy koučování

Koučink lze rozdělit různě, zde naleznete rozdělení podle koučovaného klienta:

  • Koučink jednotlivce
  • Koučink týmu / skupiny
  • Koučink sebe sama

Asi nejúčinnějšího koučinku se člověku dostane, pokud kombinuje individuální koučink a koučink sebe sama.

Typy otázek

Otázky se používají , aby kouč zjistil více o svém klientovi a jeho cílech, posléze kvůli ověření účinnosti vlastního koučinku.

Základní dělení otázek je na otevřené a uzavřené. U otevřených otázek je požadována víceslovná víceméně kreativní odpověď. Na uzavřené otázky stačí odpovídat "ANO" či "NE" a zjišťují se tak jimi převážně stručná jasná fakta.

Další dělení se zaměřuje na vliv, který otázky na klienty mají:

  • Instruktivní otázky
    • tazatel "podsouvá" dotazovanému své názory na řešení a tím vlastně brzdí jeho kreativitu
    • patří sem i tzv. Manipulativní otázky
  • Konstruktivní otázky
    • otevřené otázky umožňující oběma stranám probrat názory na věc
  • Zjišťovací otázky
    • v případě neznalosti tazatele za účelem dozvědět se něco nového
    • zahrnují i Matoucí otázky, Negativní otázky a Pozitivní otázky
  • Otázky na výjimky
    • ptají se na výjimky z pravidla
  • Otázky na zdroje
    • zjišťují zdroje řešení problémů klienta
  • Kouzelné otázky
    • pracují s představivostí dotazovaných
  • Škálovací otázky
    • tazatel jimi podněcuje dotazovaného k faktickému zhodnocení jeho stavu

Etika kouče

Mezinárodní federace koučů sepsala etický kodex pro své členy. Jeho přesné znění lze nalézt zde.

Tento kodex možná nebude vyhovovat všem koučům. Existují však určitá etická pravidla, jimiž by se měl řídit každý kouč. Jsou to především[3]:

  • a) Nekoučovat nikoho proti jeho vůli
    • Takové koučování by bylo neefektivní až zbytečné a nepřineslo by nic dobrého kouči ani klientovi. Je také možné, že se nevole dostaví až během koučování, pak se proces samozřejmě přeruší.
  • b) Sestavit jasnou dohodu o koučování
    • Měly by být ujasněny cíle, metody a doba, po kterou koučink potrvá atp., aby následně nedošlo k rozepřím.
  • c) "Koučovské tajemství"
    • Stejně jako lékař nesmí bez svolení pacienta nikoho jiného informovat o zdravotním stavu dotyčného, neměl by ani kouč bez předešlé dohody s nikým sdílet informace, které o klientovi během koučování zjistí.
  • d) Osobní odstup
    • Kouč by neměl mít s klientem jiný vztah, než jaký je v rámci koučování běžné. Také by se neměl nechávat ovlivnit osobními či irelevantními emocemi, sympatiemi či antipatiemi ke klientovi. Měl by umět nahlížet na klienta nezaujatě.

Reference

  1. ČIHOUNKOVÁ, Jana. Koučování: moderní metoda vedení a rozvoje lidí : semináře 1-4. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita, 2011, s. 5 ISBN 978-80-7305-586-8.
  2. DEMBKOWSKI, Sabine, Fiona ELDRIDGE a Ian HUNTER. 7 kroků efektivního koučování. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2009, xv, 224 s. ISBN 978-80-251-1897-9.
  3. STACKE, Edouard. Koučování pro manažery a firemní týmy. 1. vyd. Praha: Grada, 2005, s. 82-83 ISBN 80-247-0937-6.

Použitá literatura

  • BIRCH, Paul. Koučování. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, iv, 97 s. ISBN 80-251-0581-4.
  • ČIHOUNKOVÁ, Jana. Koučování: moderní metoda vedení a rozvoje lidí : semináře 1-4. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita, 2011, 73 s. ISBN 978-80-7305-586-8.
  • DEMBKOWSKI, Sabine, Fiona ELDRIDGE a Ian HUNTER. 7 kroků efektivního koučování. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2009, xv, 224 s. ISBN 978-80-251-1897-9.
  • ICF: Czexh Republic [online]. 2009 [cit. 2013-04-19]. Dostupné z: http://www.coachfederation.cz
  • PARMA, Petr. Umění koučovat: systematické koučování ve firmě, rodině a škole pro kouče i koučované, studenty, odborníky i veřejnost. 1. vyd. Praha: Alfa Publishing, 2006, 222 s. ISBN 80-86851-34-6.
  • PODANÁ, Radoslava. Koučování pro manažery, aneb, Všichni mají potřebné zdroje pro své cíle. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 109 s. ISBN 978-80-247-4519-0.
  • STACKE, Edouard. Koučování pro manažery a firemní týmy. 1. vyd. Praha: Grada, 2005, 154 s. ISBN 80-247-0937-6.
  • SUCHÝ, Jiří a Pavel NÁHLOVSKÝ. Životní koučování a sebekoučování: klíč k pozitivním změnám a osobní spokojenosti. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 110 s. ISBN 978-80-247-4010-2.

Externí odkazy

  • Registr Koučů ČR - web
  • Základní informace o koučinku - videa
  • Koučink podle D. Landy - video
  • Týmový koučink - video
  • Jak funguje koučink - video
  • Využití koučinku v ČR - článek