Kolaborativní systémy: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
m (15 revizí: IMPORT J-K: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(Žádný rozdíl)

Verze z 20. 2. 2012, 11:36

Závěrečná práce

Základní charakteristika

Kolaborativní systémy jsou takové systémy, které umožňují interaktivní kolektivní spolupráci více uživatelů a slouží ke sdílení, správě a předávání informací mezi nimi. Jsou to systémy pro vzdálenou spolupráci. Pomocí kolaborativních technologií je možné vytvářet prostředí, kde lze efektivně hodnotit, kritizovat, získávat informace, sdílet výsledky práce, vyměňovat si názory apod. Využití je zejména ve vědecké komunitě, kde předávání poznaků je základním kamenem výzkumu, nicméně kolaborativní technologie se rozšiřují i do dalších oblastí. Společným jmenovatelem je potřeba sdílet informace v kyberprostoru, pokud možno na jednom místě s přístupem kdykoliv a odkudkoliv. Tradiční pohled knihovnictví, jež je založen zejména na přenosu informací mezi příjemcem a odesilatelem, překonává kolaborativní přístup, který využívá interakci ve skupině, která chce efektivně řešit problém pomocí nových technologií a vzájemně se obohacuje. Proto smyslem kolaborativního prostředí není pouze přenos a sdílení informací, ale také vytváření sociálních kontaktů a komunikace v různých skupinách. Ve vztahu ke knihovnictví se dá hovořit o kolaborativních technologiích v oblastech jako je kolaborativní vizualizace informací, podpora kolaborativního vyhledávání informací, virtuální referenční služby, vzdálený referenční dialog, kolaborace mezi uživatelem a pracovníkem (více viz http://www1.cuni.cz/~rihad/med/trendy.htm).

Příklady kolaborativních technologií

Document management systems (DMS):

Systémy pro správu dokumentů lze definovat jako počítačové systémy, které se využívajé k ukládání, sdílení, uchovávání a archivaci elektronických dokumentů jak textových, tak multimediálních. Dřívější DMS, které existovaly zejména ve formě Intranetů, jsou dnes nahrazeny stále oblíbenějšími internetovými systémy, tudíž je možné k nim přitoupit odkudkoliv prostřednictvím Internetu. Zaregistrovaní uživatelé konkrétního projektu, který si v DMS vytvoří, se pak ke svým dokumentům dostanou kdekoliv a kdykoliv, kdy s nimi potřebují pracovat. V DMS systému je možno ukládat, organizovat, archivovat, zálohovat dokumenty.

Komerční systémy např.: KnowledgeTree, eFiles, Easy Document, Online Document Management, SpringCM

Systémy zdarma (Open Source) např.: OpenDocMan, Capsa, Google Documents Rešerše Systémů na podporu spolupráce ve virtuálním prostředí.

Technologie WIKI

Koncept internetových stránek, na jejichž vytváření se může podílet každý. Výsledkem takovéto spolupráce jsou rozsáhlé znalostní báze z nejrůznějších oborů. Více o wiki na Wiki

Příklady

OpenWetWare – využití wiki technologie ve sféře vedecké a výzkumné. Jedná se o portál, který umožňuje sdílení informací, know-how a výsledků výzkumu vědcům a výzkumníkům, kteří pracují ve sféře biologie a biologického inženýrství. OWW Poskytuje místo laboratořím, jednotlivcům a různým skupinám a pomáhá jim organizovat jejich informace a efektivně a jednoduše spolupracovat.

pbwiki - Možnost vytvoření vlastní wiki.

Česká Wikipedie


Videokonference

Videokonference je moderní způsob komunikace, který využívá přenosu obrazu i zvuku. Jedná se o kolaborativní prostředí, které si klade za cíl umožnit komunikaci lidem z různých oblastí. Během přenosu si účastníci také mohou vyměňovat data. Výhodou videokonferencí je časová úspora a možnost zapojení se z jakéhokoliv místa dostupného přes síť.


Využití videokonferencí:

  • komunikace pracovních skupin, komunikace se zákazníky, technická podpora
  • dálkové školení a studium
  • řízení projektů, výzkum a vývoj


Dělení videokonferenčních zařízení:

  • Podle provedení a určení je dělíme na personální, kompaktní a skupinové.
  • Podle přenosového media a protokolu je dělíme na systémy H.320 (typicky ISDN), H.323 (typicky LAN/WAN) a H.320/H.323 kombinované.
  • Systémy mohou být buď uzavřené pouze pro videokonferenční účely nebo otevřené (založené na PC), kde je videokonference pouze hlavní aplikací).
  • Nedílnou součástí videokonferenčních zařízení jsou také přídavné periferie a síťové prvky.

V současné době patří mezi nejrožšířenější kolaborativní systémy ICQ a Skype. Mají však řadu nevýhod, které je činí pro bezpečnou komunikaci nevhodnými. ICQ je primárně určeno k textové komunikaci, nicméně v poslední verzi se objevuje možnost pro hlasovou a video komunikaci. Navíc se mohou zapojit pouze dva lidé. Největší nevýhodou je téměř nulové zabezpečení. Skype je primárně určen pro hlasovou komunikaci. Poslední verze nabízí i podporu přenosu videa. K výhodám Skype patří šifrovaný přenos dat a možnost prostupovat firewally a NAT.

MUDs

MUD neboli Multi User Dungeon je kolaborativní prostředí určené primárně pro multiplayerské hry po Internetu. Hry probíhají výhradně v textovém režimu. Hráči si vytváří postavy, které se určitým způsobem chovají ve vytvořeném virtuálním světě. MUDy slučují technické možnosti internetu, sociálni komunikaci a hry na hrdiny. Jendá se v podstatě o určitý druh virtuální reality přístupné přes Internet. V MUD jsou chatová fóra, která probíhají v reálném čase. Působení v Muds má také vliv na rozvíjení sociálních dovedností, problem solving, týmovou spolupráci, kreativitu, učí uživatele pracovat na společných projektech a cílech.

MUVE

Multi-uživatelské virtuální kolaborativní prostředí, které slouží jako médium pro interakci mezi vzdálenými spolupracovníky, dnes se ve zvýšené míře využívají pro vzdělávací účely a podporu rozvoje profesionálních virtuálních komunit.


--Katka Hošková 13:51, 9. 4. 2008 (CEST)

Použité zdroje

  • Planková, Jindra. Zdroje informací s otevřeným přístupem. Ikaros [online]. 2008, roč. 12, č. 3 [cit. 2008-04-09]. Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/node/4609>. URN-NBN:cz-ik4609. ISSN 1212-5075.
  • E. Hladká, P. Holub, M. Procházka. Videokonference za zdí. Zpravodaj ÚVT MU. 2007, roč. XVII, č. 5, s. 8-12. ISSN 1212-0901