Kodér

Z WikiKnihovna

Webový kodér (někdy pouze kodér), pracuje s analýzou vstupů, které dostal od designéra, grafika a klienta a jejich interpretaci. Na základě informací, které dostane o technologickém vybavení cílové skupiny „nakóduje“ šablony jednotlivých stránek webu, které následně otestuje a následně je do systému implementuje do systému pro správu obsahu CMS (Content Management System[1]).

Náplň práce a povinnosti

Náplní práce kodéra je analýza vstupů, především od klienta, ale také od interakčního designéra[2] a grafických podkladů od designéra. Dále interpretuje získané podklady a formuluje dodatečné otázky, z kterých získává informace navíc a doplňuje je. Také formuluje klíčové informace o technologickém vybavení dané cílové skupiny, což je potřebné pro začátek kódování vlastního webu. Následně nakóduje šablonu (šablony) jednotlivých stránek a provede automatické a ruční testování daných webových stránek. Potom předá výstupy backendu, což je serverová část systému a implementuje šablony webových stránek do systému pro správu obsahu CMS[3]. Dále připraví testy s testovacími plány k jejich provedení, po testech opraví nalezené chyby a k posledním krokům dokumentuje jednotlivé části kódu pro zlepšení srozumitelnosti.

Vzdělání a kariéra

K této práci je potřeba vysoké školy, buď bakalářského studijního programu v oboru informatiky nebo vyššího odborného vzdělání v oboru výpočetní techniky a informačních technologií. Kariérní postupy zde nejsou, kodér má stále kariérní postavení, vždy záleží pouze na tom, pro jakou firmu pracuje.

Kompetence neboli dovednosti

Webový kodér by měl mít tyto dovednosti:

  • vytvořit webové stránky s využitím jejich technologií a grafických programů,
  • zpracovat systémovou dokumentaci vytvořeného (daného) kódu a také podklady pro uživatelskou dokumentaci,
  • na základě analytické dokumentace být schopný programovat v programovacím jazyce,
  • používat SQL[4],
  • umět porozumět analytické dokumentaci a daným požadavkům,
  • měl by umět charakteristikovat webové prostředí (v kterém pracuje),
  • přijmout a interpretovat podklady od webového grafika a designéra,
  • orientovat se ve webových technologiích,
  • analyzovat vstupy jak od webového designéra, tak od grafika a klienta,
  • měl by umět připravovat testy k ověření kvality implementovaných šablon webových stránek,
  • také by měl připravit testovací plán k provedení daných testů.

Profesní sdružení

Tato profese se často plete s povoláním programátora a proto tyto profese by mohly být vzájemně sdružené, i když každá profese znamená něco jiného.

Odkazy

"Systém pro správu obsahu" [online]. [cit. 2017-05-19] Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Syst%C3%A9m_pro_spr%C3%A1vu_obsahu;

"Interakční designér" [online]. [cit. 2017-05-19] Dostupné z: http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Interak%C4%8Dn%C3%AD_design;

"Webový kodér" [online]. [cit. 2017-05-19] Dostupné z: http://katalog.nsp.cz/karta_tp.aspx?id_jp=103099&kod_sm1=5;

"SQL" [online]. [cit. 2017-05-19] Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/SQL;