Knihovna mého srdce

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Katka Miklíková

Klíčová slova: knihovna, motto, Týden knihoven, Knihovna mého srdce, fotografická soutěž, akce

Souvisejícípojmy: Týden knihoven, Kniha mého srdce, Svaz knihovníků a informačních pracovníků

Charakteristiky

V období 5. – 11. října 2009 proběhl již 13. ročník celostátní akce s názvem Týden knihoven, který je každoročně pořádán sekcí veřejných knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Cílem tohoto týdne je nalákat čtenáře i nečtenáře na různé programy, připravené samotnými knihovnami. Motto právě tohoto ročníku znělo „Knihovna mého srdce“, s návazností na anketu „Kniha mého srdce“, pořádanou od dubna do října 2009. Hlavní myšlenkou ankety bylo zvolit nejoblíbenější knihu českého čtenáře. Výzva pro tento rok proto zněla podporovat vítězné knihy právě z této ankety. „Navrhujeme maximálně propagovat vítězné knihy v celostátní anketě Kniha mého srdce, která naše čtenáře provází celým letošním rokem a je medializována ve spolupráci s Českou televizí, Českým rozhlasem a Svazem českých knihkupců a nakladatelů.“[4]

Akce v rámci Knihovny mého srdce

Na základě tohoto motta uspořádaly knihovny mnoho různorodých akcí. Kromě výstav, propagujících TOP 12 Knih mého srdce, besed, čtení a dnů otevřených dveří, se objevily i akce zcela originální.

Městská knihovna v Dobrušce vyhlásila pro své dětské čtenáře výtvarnou soutěž. Jejich úkolem bylo trojrozměrně ztvárnit podobu vysněné knihovny. „Děti výtvory vymyslely a následně zrealizovaly opravdu do detailů. Jedno dílko dokonce nabídlo svým virtuálním čtenářům i Cukrárnu pro zamilované se stolečky, slunečníky a nabídkou čtyř druhů lahodné kopečkové zmrzliny, umístěnou přímo na střeše.“[1]

Městská knihovna Planá nad Lužnicí připravila akci s názvem „Vaříme z TOP 12“. Knihovní menu bylo připraveno z 12 vítězných knih ankety Kniha mého srdce. V nabídce jsme mohli najít např. Alchymistovo tajemství - slaný pokrm, bábovku Betty MacDonaldové - moučník, nebo Bradavický lektvar - nápoj.[2] Čtenáři měli za úkol uvařit na motivy těchto názvů jídlo, které se na závěr v prostorách knihovny společně hodnotilo.

Knihovna U Mokřinky v Mokrém u Hradce Králové připravila na Týden knihoven vyhodnocení dětského Razítkování. Děti během letních prázdnin sbíraly do svých „Cestovních knížek“ razítka, která získali při prázdninovém cestování.

Městská knihovna Nýrsko uspořádala cyklistický výlet „Po stopách zaniklých knihoven“. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně připravila akci „Po setmění v knihovně“ – Tentokrát mezi hvězdami, čtenáři Městské knihovny Beroun vymýšleli říkadla a slogany, v knihovně Města Ostravy se hrálo divadelní představení, Městská knihovna Lipník nad Bečvou uskutečnila literární procházku po městě a mnoho dalších akcí.

Fotografická soutěž Knihovna mého srdce

SKIP uspořádal v souvislosti s Knihovnou mého srdce fotografickou soutěž. „Cílem fotografické soutěže je podnítit zájem o vytváření kultivovaného prostředí v knihovnách.“[3] Do soutěže se zapojilo celkem 51 knihoven z celé České republiky. Jejich čtenáři se snažili o co nejoriginálnější fotografické zpracování prostor místní knihovny. Na své pokusy měli omezenou dobu, 15. července až 15. září 2009. Poté byly všechny zaslané fotografie posouzeny nezávislou porotou a nejlepší fotka i její tvůrce byli odměněni. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v rámci happeningu Týdne knihoven ve Vsetíně. Vítěznou knihovnou se stala Městská knihovna Prostějov s vítěznou fotografkou Vendulou Burgrovou, studentkou prostějovského gymnázia. Záštitu nad celou soutěží převzal a zároveň jako porotce zasedl fotoreportér časopisu Reflex Jan Šibík.

Použitá literatura

  1. BENDZOVÁ, Lenka. Knihovna mého srdce. U Nás [online]. 15.12.2009, roč. 19, č. 4 [cit. 5.4.2010]. <http://unas.svkhk.cz/clanek.asp?id=1085>.
  2. Městská knihovna Planá nad Lužnicí – Aktuality [online]. c2005-2009, [cit. 5.4.2010]. <http://www.knihovnaplananl.estranky.cz/stranka/aktuality>.
  3. SKIP – Fotografická soutěž KNIHOVNA MÉHO SRDCE [online]. 6.10.2009, [cit. 5.4.2010]. <http://skip.nkp.cz/akcFoto.htm>.
  4. SKIP – Týden knihoven 2009 [online]. 4.12.2009, [cit. 5.4.2010]. <http://skip.nkp.cz/akcTyden09.htm#hap>.