Knihovna jako obývák

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Vrzalová Tereza

Klíčová slova: moderní knihovna, user friendly knihovna

Synonyma:

Související pojmy:

Nadřazené: moderní knihovna, user friendly knihovna


Obecný popis konceptu

Vize změny knihovny coby „chrámu“ (sterilní prostředí ticha, úcty, tvrdých lavic a jiných prvků evokujících v prvé řadě nepohodlí) v místo domácky pohodové, které bude návštěvníky lákat nejen k návštěvě alá „lapnu knihu a honem pryč“, nýbrž k posezení, listování i začtení se. Přeměna knihovnu z výpůjčního centra na místo střetu všech generací čtenářů, kde budou rádi trávit svůj volný čas, na "…prostor, který bude kreativní a inspirativní stejně jako příběhy, které nabízí."[1]

O oblíbenosti knihovny v dnešní době nerozhoduje už jen kvalitní fond, technické zázemí a kvalitní služby (samozřejmě, pořád je nelze pominout). Důležitá je i celková atmosféra, jakou knihovny na své čtenáře působí, čím se liší od jiných knihoven.


Konkrétní body přeměny

V tomto konceptu, jak už napovídá jeho výše podaný nástin, jsou vysokou prioritou čtenářské požadavky na prostředí knihovny. Knihovna by měla být tzv. user friendly a to nejen z praktického hlediska pohodlnosti, ale i jakéhosi emocionálního hlediska atmosféry. Potřebné změny se samozřejmě liší knihovna od knihovny, ale obecně se dají inspirovat běžným civilním obývacím pokojem a shrnout do několika skupin:

  • nábytek
  • členění interiéru
  • dekorace
  • zázemí

Nábytek

Pohodlnost, funkčnost, vzhled, kvalitní materiály – hlavní kritéria při volně nábytku, se kterými čtenář přijde nejčastěji do styku. Doslova do styku, tj. je řeč především o nábytku sloužícímu k sezení (křesílka, sedáky, gauče,…), o stolech a stolcích a adekvátním osvětlení.

Členění interiéru

Citlivě využít prostorové možnosti konkrétní knihovny, vytvořit v ní jakési zóny – pro sólové čtení (individuální studijní boxy např.), pro občerstvení, pro vyřízení telefonních hovorů či jiné hlasitější rozhovory (oddělené ochozy např.), posezení ve skupině (klasické hromadné studovny), dětský koutek etc. Interiér by měl být členěn tak, aby návštěvník snadno poznal, kde co může a nemůže dělat, aby přechody mezi jednotlivými zónami byly sice zřetelné, ale přitom nebyly bariérami.

Dekorace

Vtisknout knihovně osobitý ráz, která z ní udělá něco víc, než jen skladiště knih. Různé doplňky, od čerstvých květin přes autorské malby na stěnách až po sošky na poličkách. Stačí drobnosti, aby vdechly knihovně přátelštější ráz. Vše se samozřejmě musí držet zdravého rozumu s ohledem na fakt, že jde o knihovnu (krb je sice skvělou dekorací, která umí vytvořit teplo domova, ale ke knihám se otevřený oheň opravdu nehodí).

Zázemí

Do svého obývacího pokoje člověk nevchází navlečený do kabátu a ověšený taškami z nákupu. Podobně v knihovně: aby koncept mohl fungovat (i z hlediska bezpečnostního), je potřeba zajistit zázemí v podobě odkládacích boxů, šaten apod.

Kvalitní hygienické zázemí (toalety, umývárny) by mělo být samozřejmostí ve všech typech knihoven, ale v „knihovně-obýváku“ snad ještě o něco více, vzhledem k tomu, že žádaným výsledkem je delší pobyt vícero lidí v jejích prostorách.
Technické zázemí by mělo zahrnovat wifi síť, klasické stolní počítače, ale i možnost vypůjčení sluchátek pro poslech hudby, elektronických čteček (coby rozšíření fondu), přístupu k zásuvkám pro dobití mobilů a podobně.
Do zázemí můžeme kromě neživých věcí a doplňku knihovny zařadit i personál. Měl by být schopný nabídnout návštěvníkům více, než jen chladnou kvalifikovanost a erudovanost.


Víceméně zdařilé příklady z české reality

Zdroje

Poznámky

<references>
  1. BIERNÁTOVÁ, Olga. Chci být v knihovně jako doma! DUP!. Nofreeusernames (nofreeusernames) on Posterous [online]. [cit. 2011-12-29]. Dostupné z: http://nofreeusernames.posterous.com/chci-byt-v-knihovne-jako-doma-dup