KnihoBudka

Z WikiKnihovna

Vznik a kontext

Tzv. "knihobudka" je neziskový projekt, který vznikl roku 2013 v Praze, kde vzniklo prvních 7 knihobudek. Jako první byla otevřena v lednu 2014 "novinová" knihobudka v pražském IKEMu, postupně byly otevřeny další - vagónová, modrá, modrá, zelená, pruhovaná, švestková.

Další knihobudky se nacházejí na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem a v nemocnici v Ústí nad Labem.

Do projektu se mohou zapojit města, firmy, instituce nebo neziskové organizace tím, že knihobudku adoptují (financují vznik nové knihobudky) nebo sponzorují (přispívají na provoz a správu).

Výhody a nevýhody

  • Výhodou knihobudek jsou nízké náklady a rychlá realizace.
  • Riziko představuje např. devastace (lidským činitelem, nebo přírodními živly), nebo vykradení - žádný takový případ nebyl dosud zaznamenán a vzhledem k úspěšnosti a toleranci k projektu je málo pravděpodobný.

Zásady knihobudek

  • Knihobudka by měla být umístěna na veřejně přístupném prostoru.
  • Na knihobudce by měl být vyhrazen prostor pro propagaci subjektu, který knihobudku adoptoval nebo sponzoroval. Nesmí obsahovat politickou, komerční, nebo jinou placenou reklamu.

Funkce

Knihobudky jsou v podstatě formou veřejných knihoven, vznikající přeměnou starých telefonních budek na malé knihovničky.

Fungují jako veřejné bezplatné knihovny, kde si lidé mohou knihu půjčit, věnovat, vyměnit nebo si knihu vzít.

Jiné funkce

  • kulturní, estetická - veřejný prostor v okolí knihobudky může být využit jako kulturní prostor nebo místo k setkávání. Mohou tam být umístěny lavičky, květiny, apod. Samotná knihobudka může být různě designově zpracovaná.
  • propagační - přitahuje pozornost veřejnosti a médií a může sloužit k propagaci města nebo neziskových organizací.
  • knihobudka vzbuzuje zájem o knihy - způsob podpory čtenářství.

Jiné formy

Ne vždy musí mít knihobudky nutně formu telefonních budek. Podobným projektem je projekt "miniknihovna". Nejčastěji mají formu ptačích budek, ale také např. miniknihovny-poličky nebo lednice. V těchto případech se většinou jedná o pouliční knihovny, které nabízejí službu bezplatného, volného půjčování knih, fungujícího na principu "půjč a vrať". Projekt miniknihovna přitom není nijak nový, původně vznikl v USA (Little Free Library), kdy s nápadem stavět miniaturní knihovny přišel Tod Bol.

Existují i jiné projekty týkající se výměny a půjčování knih, např. "úschovna opuštěných knih" nebo "knihotoč".

I přes některé možné společné znaky je projekt knihobudka zcela jedinečný, osobitý a pravděpodobně nejpopulárnější projekt tohoto typu.

Koncepce rozvoje

V průběhu roku 2015 se plánuje zřídit přibližně 14 dalších knihobudek na různých místech v celé ČR.

Do budoucna autoři projektu plánují knihobudky stále více posunovat do veřejného prostoru a popřípadě vylepšit např. bezplatnou wifi, osvětlením nebo univerzálními nabíječkami.

Zdroje


http://www.knihobudka.cz

http://www.lidovky.cz/knihobudky-planujeme-do-nich-treba-wifi-rikaji-autori-projektu-pv4-/design.aspx?c=A140212_130542_ln-bydleni_ter

http://mini.knihovna.cz/projekt.html