Kamera: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
 
(Není zobrazeno 11 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 11: Řádek 11:
 
== Definice ==
 
== Definice ==
  
Kamera je v podstatě typ fotoaparátu, který pořizuje mnoho snímků ve velké rychlosti za sebou a díky tomu se snímky jeví jako souvislý obraz – film, video, obrazový záznam.  
+
Kamera je v podstatě typ [[fotoaparát|fotoaparátu]], který pořizuje mnoho snímků ve velké rychlosti za sebou a díky tomu se snímky jeví jako souvislý obraz – film, video, obrazový záznam. <ref> http://cs.wikipedia.org/wiki/Kamera [online]. [cit. 2012-12-13] </ref>
 
 
  
 
== Historie ==
 
== Historie ==
  
Prvními významnými průkopníky byly bezesporu bratři Lumiérové a jejich legendární záznam jedoucího vlaku. Záznam byl proveden přístrojem, který pojmenovali jako kinematograf. Na počátku 19. Století pak vznikají první filmová studia, v roce 1909 byl uveden první barevný film na plátnech New Yorských kin a od té doby zažívá film jasný vzestup.''<ref>''Video a kamera - Historie a současnost'' [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://www.zssever.cz/online%20ucebnice/video/historie.html>Video kamery zažívají největší rozmach v druhé polovině 20. Století. Tento proces kopíroval vývoj fotoaparátů, které rovněž přecházely od jednoduchých přístrojů ke stále složitějším. První fotoaparáty a kamery obsluhovali pouze odborníci a běžný člověk mohl vidět až výsledek jejich práce. Nedostupnost byla dána vysokou cenou a také tím, že vše bylo teprve na začátku.
+
Prvními významnými průkopníky byly bezesporu [[bratři Lumiérové]] a jejich legendární záznam jedoucího vlaku. Záznam byl proveden přístrojem, který pojmenovali jako kinematograf. Na počátku 19. Století pak vznikají první filmová studia, v roce 1909 byl uveden první barevný film na plátnech New Yorských kin a od té doby zažívá film jasný vzestup. <ref> Video a kamera - Historie a současnost'' [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://www.zssever.cz/online%20ucebnice/video/historie.html></ref> Video kamery zažívají největší rozmach v druhé polovině 20. Století. Tento proces kopíroval vývoj fotoaparátů, které rovněž přecházely od jednoduchých přístrojů ke stále složitějším. První fotoaparáty a kamery obsluhovali pouze odborníci a běžný člověk mohl vidět až výsledek jejich práce. Nedostupnost byla dána vysokou cenou a také tím, že vše bylo teprve na začátku.
  
 
== Profesionální kamery ==
 
== Profesionální kamery ==
  
První přístroj, který můžeme označit za takovou kameru, kterou známe dnes, byl obrázkový dissector, který sestrojil Philio Farnsworth z roku 1927. Měl však velmi malou citlivost a jeho primární využití nebylo natáčení filmů, ale využití při nejrůznějších technologických procesech. Další posun přináší rok 1931 a Vladimir Zqorykin. Ten přichází s myšlenkou ikonoskopu, který promítal obraz na speciální, na světlo citlivou vrstvu fungující na stejném principu jako je tomu u lidského oka. V průběhu dalších let se objevují další typy kamer založené na jiném principu: orthicon, vidicon, plumbicon, saticon. Kamery se začínají využívat v televizních studiích, kde byla nejdůležitějším typem přístroje kamera s názvem RCA TK-30. Do roku 1950 byly kamery velmi velkých rozměrů, ale byli již barevné. Za přenosné kamery můžeme považovat až kamery vyrobené po roce 1962.
+
První přístroj, který můžeme označit za takovou kameru, kterou známe dnes, byl obrázkový dissector, který sestrojil Philio Farnsworth z roku 1927. Měl však velmi malou citlivost a jeho primární využití nebylo natáčení filmů, ale využití při nejrůznějších technologických procesech. Další posun přináší rok 1931 a Vladimir Zqorykin. Ten přichází s myšlenkou ikonoskopu, který promítal obraz na speciální, na světlo citlivou vrstvu fungující na stejném principu jako je tomu u lidského oka. V průběhu dalších let se objevují další typy kamer založené na jiném principu: orthicon, vidicon, plumbicon, saticon. Kamery se začínají využívat v televizních studiích, kde byla nejdůležitějším typem přístroje kamera s názvem RCA TK-30. Do roku 1950 byly kamery velmi velkých rozměrů, ale byli již barevné. Za přenosné kamery můžeme považovat až kamery vyrobené po roce 1962. <ref> Historie kamer'' [online]. [cit. 2012-12-13].
 
+
Dostupný z WWW: <http://http://home.zcu.cz/~alenapos/historie.html></ref>
 
 
  
 
== Přenosné kamery ==
 
== Přenosné kamery ==
  
Zmenšení sice umožnilo se s kamerou pohybovat, ale bylo nutné ji doplnit systémem VCR, který sestával z televizoru a z kazetového přehrávače. To činilo nahrávání velmi nepohodlným. Vyřešení toho problému přichází s rokem 1982, kdy společnost JVC předkládá novinku v podobě formátu VHS-C. firma Sony nezůstává pozadu a představuje camcoder s názvem Betacam. Syntézou těchto dvou prvků vzniká kvalitnější záznam a menší záznamové médium.
+
Zmenšení sice umožnilo se s kamerou pohybovat, ale bylo nutné ji doplnit systémem VCR, který sestával z televizoru a z kazetového přehrávače. To činilo nahrávání velmi nepohodlným. Vyřešení toho problému přichází s rokem 1982, kdy společnost JVC předkládá novinku v podobě formátu VHS-C.[[Firma Sony]] nezůstává pozadu a představuje camcoder s názvem Betacam. Syntézou těchto dvou prvků vzniká kvalitnější záznam a menší záznamové médium.
 
 
 
 
  
 
== Osobní kamery ==
 
== Osobní kamery ==
  
První přenosnou kameru představuje firma Sony v roce 1983. Kamera Betamax byla první z řady nového typu kamer – kamer osobních. Byly přidány nové funkce jako převíjení pásky nebo přehrávání záznamu. Záznam díky výše zmíněnému médiu VHS-C mohl být dlouhý až 120 minut. Bylo to rovněž firma Sony, kdo přišel s osmimilimetrovými filmy, což umožnilo zmenšení rozměrů kamery, přispělo ke zlepšení technologie s vyšší délkou záznamu a přístroje byly příjemnější i pro koncové uživatele
+
První přenosnou kameru představuje firma Sony v roce 1983. Kamera Betamax byla první z řady nového typu kamer – kamer osobních. Byly přidány nové funkce jako převíjení pásky nebo přehrávání záznamu. Záznam díky výše zmíněnému médiu VHS-C mohl být dlouhý až 120 minut. Bylo to rovněž firma Sony, kdo přišel s osmimilimetrovými filmy, což umožnilo zmenšení rozměrů kamery, přispělo ke zlepšení technologie s vyšší délkou záznamu a přístroje byly příjemnější i pro koncové uživatele. <ref> Historie kamer'' [online]. [cit. 2012-12-13].
 +
Dostupný z WWW: <http://http://home.zcu.cz/~alenapos/historie.html></ref>
  
 
== Digitální kamery ==
 
== Digitální kamery ==
  
V polovině 90. Let přichází na trh digitální formát DV a DV mini a s ním i nový typ videokamer. První DV média byla také ve formě kazet. Nejvýznamnějším formátem se v roce 1999 formát Digital8 společnosti Sony. Od té doby jsou na trhu dostupné nejrůznější modely a záznamová média. V současné době jsou nejpreferovanější pevné disky a paměťové karty. Poskytují totiž mnohonásobně větší kapacitu i kvalitu záznamu.
+
V polovině 90. Let přichází na trh digitální formát DV a DV mini a s ním i nový typ videokamer. První DV média byla také ve formě kazet. Nejvýznamnějším formátem se v roce 1999 formát Digital8 společnosti Sony. Od té doby jsou na trhu dostupné nejrůznější modely a záznamová média. V současné době jsou nejpreferovanější [[pevný disk|pevné disky]] a [[paměťové karty]]. Poskytují totiž mnohonásobně větší kapacitu i kvalitu záznamu. <ref> Video a kamera - Historie a současnost'' [online].
 +
[cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://www.zssever.cz/online%20ucebnice/video/historie.html></ref>
  
 
== Poznámky ==
 
== Poznámky ==
Řádek 44: Řádek 42:
 
== Použitá literatura ==
 
== Použitá literatura ==
  
*BARRET, Daniel, J. ''Bandité na informační dálnici''. Kateřina Dufková. 1. vyd. Brno&nbsp;: Computer press, 1999. 235 s. ISBN 80-7226-167-3.
+
* ''Video a kamera - Historie a současnost'' [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW:   <http://www.zssever.cz/online%20ucebnice/video/historie.html>
*''Bezpečnost dětí na internetu&nbsp;: Konečná zpráva pro Českou republiku'' [online]. 2006 [cit. 2009-03-28]. Dostupný z WWW: <[http://www.saferinternet.cz/data/articles/down_123.pdf http://www.saferinternet.cz/data/articles/down_123.pdf]>.
+
* ''Historie kamer'' [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://http://home.zcu.cz/~alenapos/historie.html>
*LANGMEIER, Josef., KREJČÍŘOVÁ, Dana. ''Vývojová psychologie''. Josef Langmeier, Dana Krejčířová. 2., aktualiz. vyd. Praha&nbsp;: Grada, 2006. 368 s, il, 24 cm. (Psyché) ISBN 80-247-1284-9.
+
* ''Historie kamer'' [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://http://home.zcu.cz/~alenapos/historie.html>
*PÖTHE, Peter. ''Dítě v ohrožení''. Peter Pöthe. 2., rozš. vyd. Praha&nbsp;: G plus G, 1999. 186 s. (Zde a nyní) ISBN 80-86103-21-8.
+
 
*SINCLAIR, Ruth. Child Protection. ''Research Matters''. 2005, is. 18, s. 19-25.
 
*''ÚOOÚ - Slovníček nejdůležitějších pojmů'' [online]. c2000-2009 [cit. 2009-03-30]. Dostupný z WWW: <[http://www.uoou.cz/index.php?l=cz&m=bottom&mid=01:13&u1=&u2=&t http://www.uoou.cz/index.php?l=cz&m=bottom&mid=01:13&u1=&u2=&t]>.
 
*VANÍČKOVÁ, Eva. ''Dětská prostituce''. Eva Vaníčková. Vyd. 1. Praha&nbsp;: Grada, 2005. 135 s. (Psyché) ISBN 80-247-1138-9.
 
*VANÍČKOVÁ, Eva. ''Sexuální násilí na dětech&nbsp;: výskyt, podoby, diagnostika, terapie, prevence''. Eva Vaníčková ... [et al.]. Vyd. 1. Praha&nbsp;: Portál, 1999. 118 s. ISBN 80-7178-286-6.
 
*VANÍČKOVÁ, Eva., PROVAZNÍK, Kamil., HADJ-MOUSSOVÁ, Zuzana. ''Sexuální zneužívání dětí. I. díl''. Eva Vaníčková, Kamil Provazník, Zuzana Hadj-Moussová. 1. vyd. Praha&nbsp;: Karolinum, 1997. 82 s, il. ISBN 80-7184-479-9.
 
*WEISS, Petr. ZVĚŘINA, Jaroslav. ''Sexuální chování v ČR - situace a trendy''. Petr Weiss, Jaroslav Zvěřina. Vyd. 1. Praha&nbsp;: Portál, 2001. 159 s. ISBN 80-7178-558-X.
 
  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  
 
[[Category:Export]] <br/>
 
[[Category:Export]] <br/>

Aktuální verze z 13. 12. 2012, 17:08

Autor: Andrea Prokopová

Klíčová slova: video, film, záznam, natáčení

Synonyma: ---

Související pojmy: kameraman, film, natáčení, videozáznam

nadřazené - zaznamová technika, technologie, obraz

podřazené - videokamera


Definice

Kamera je v podstatě typ fotoaparátu, který pořizuje mnoho snímků ve velké rychlosti za sebou a díky tomu se snímky jeví jako souvislý obraz – film, video, obrazový záznam. [1]

Historie

Prvními významnými průkopníky byly bezesporu bratři Lumiérové a jejich legendární záznam jedoucího vlaku. Záznam byl proveden přístrojem, který pojmenovali jako kinematograf. Na počátku 19. Století pak vznikají první filmová studia, v roce 1909 byl uveden první barevný film na plátnech New Yorských kin a od té doby zažívá film jasný vzestup. [2] Video kamery zažívají největší rozmach v druhé polovině 20. Století. Tento proces kopíroval vývoj fotoaparátů, které rovněž přecházely od jednoduchých přístrojů ke stále složitějším. První fotoaparáty a kamery obsluhovali pouze odborníci a běžný člověk mohl vidět až výsledek jejich práce. Nedostupnost byla dána vysokou cenou a také tím, že vše bylo teprve na začátku.

Profesionální kamery

První přístroj, který můžeme označit za takovou kameru, kterou známe dnes, byl obrázkový dissector, který sestrojil Philio Farnsworth z roku 1927. Měl však velmi malou citlivost a jeho primární využití nebylo natáčení filmů, ale využití při nejrůznějších technologických procesech. Další posun přináší rok 1931 a Vladimir Zqorykin. Ten přichází s myšlenkou ikonoskopu, který promítal obraz na speciální, na světlo citlivou vrstvu fungující na stejném principu jako je tomu u lidského oka. V průběhu dalších let se objevují další typy kamer založené na jiném principu: orthicon, vidicon, plumbicon, saticon. Kamery se začínají využívat v televizních studiích, kde byla nejdůležitějším typem přístroje kamera s názvem RCA TK-30. Do roku 1950 byly kamery velmi velkých rozměrů, ale byli již barevné. Za přenosné kamery můžeme považovat až kamery vyrobené po roce 1962. [3]

Přenosné kamery

Zmenšení sice umožnilo se s kamerou pohybovat, ale bylo nutné ji doplnit systémem VCR, který sestával z televizoru a z kazetového přehrávače. To činilo nahrávání velmi nepohodlným. Vyřešení toho problému přichází s rokem 1982, kdy společnost JVC předkládá novinku v podobě formátu VHS-C.Firma Sony nezůstává pozadu a představuje camcoder s názvem Betacam. Syntézou těchto dvou prvků vzniká kvalitnější záznam a menší záznamové médium.

Osobní kamery

První přenosnou kameru představuje firma Sony v roce 1983. Kamera Betamax byla první z řady nového typu kamer – kamer osobních. Byly přidány nové funkce jako převíjení pásky nebo přehrávání záznamu. Záznam díky výše zmíněnému médiu VHS-C mohl být dlouhý až 120 minut. Bylo to rovněž firma Sony, kdo přišel s osmimilimetrovými filmy, což umožnilo zmenšení rozměrů kamery, přispělo ke zlepšení technologie s vyšší délkou záznamu a přístroje byly příjemnější i pro koncové uživatele. [4]

Digitální kamery

V polovině 90. Let přichází na trh digitální formát DV a DV mini a s ním i nový typ videokamer. První DV média byla také ve formě kazet. Nejvýznamnějším formátem se v roce 1999 formát Digital8 společnosti Sony. Od té doby jsou na trhu dostupné nejrůznější modely a záznamová média. V současné době jsou nejpreferovanější pevné disky a paměťové karty. Poskytují totiž mnohonásobně větší kapacitu i kvalitu záznamu. [5]

Poznámky

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kamera [online]. [cit. 2012-12-13]
  2. Video a kamera - Historie a současnost [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://www.zssever.cz/online%20ucebnice/video/historie.html>
  3. Historie kamer [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://http://home.zcu.cz/~alenapos/historie.html>
  4. Historie kamer [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://http://home.zcu.cz/~alenapos/historie.html>
  5. Video a kamera - Historie a současnost [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupný z WWW: <http://www.zssever.cz/online%20ucebnice/video/historie.html>

Použitá literatura