KISK:Knihovnické systémy a standardy

Z WikiKnihovna
Verze z 22. 2. 2012, 16:13, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (1 revizi: Import stránek z jmenného prostoru Kisk z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/). Bez historie!)
Přejít na: navigace, hledání

Knihovnické systémy a standardy

Toto je úvodní stránka předmětu. Měla by sloužit jako rozcestník na další témata. Při zpracování článků použijte více zdrojů a snažte se o jejich odbornost. Nemá smysl, aby toto byla druhá nebo okopírovaná Wikipedie. Můžete na ni odkázat. Při zpracování témat se snažte zaměřit na náš obor.

Na stránce Vypracované otázky k testu VIKBA10 naleznete jejich seznam a můžete začít vkládat odpovědi. Své poznámky můžete tímto způsobem snadno sdílet s ostatními a zároveň je nechat zkontrolovat popř. opravit vaše odpovědi. Naleznete-li v nějaké odpovědi chyby, neváhejte je korigovat (viz níže Spolupracujte a opravujte). Upozorňuji, že vypracované otázky nebudou nijak bodově hodnoceny! Jejich smyslem je pomoci kolegům současným i vašim následovníkům.

Semestrální úkol

V podzimním semestru 2011 bude za úkol vytvoření bibliografie v katalogu Beth. Více viz zadání. Na stránce KSS - úkol 2011 si můžete rezervovat téma bibliografie.

-- Kadlec 4. 11. 2011, 09:37 (CET)

Napište vlastní článek

Červeně vysvícené odkazy vedou na ještě neexistující stránky. Stačí kliknout a můžete stránku vytvořit. Pokud si vymyslíte téma, které v rozcestníku chybí a které souvisí s problematikou předmětu můžete je samozřejmě zpracovat také. Nezapomeňte odkaz na článek přidat na tuto stránku.

Témata spolu často souvisí a prolínají se. Při psaní se proto držte hlavní problematiky a narazíte-li na tento problém, odkazujte na samostatné články (existující i neexistující).

Jestliže některé téma zpracujete tak, že je bude možné považovat za hotové a chcete jej uznat jako písemnou práci, pošlete odkaz mailem na kadlec(at)phil.muni.cz.


Podmínky pro uznání písemné práce/článku/wiki stránky

  • Musí obsahovat váš vlastní názor nebo myšlenku. (V případě wiki stránky může být práce více kompilační, ale v tom případě musí obsahovat vaše hodnocení nebo komentáře)
  • Všechny citace a parafráze musí být odkázané.
  • Tématicky musí obsah odpovídat předmětu.

Body budou přiděleny subjektivně podle délky a kvality práce.


Spolupracujte a opravujte

Při zpracovávání témat je možno spolupracovat. Můžete k tomu použít stránky diskuse, které jsou přiřazené ke každému článku (viz horní záložky) nebo přímo editovat jednotlivé sekce kterékoliv stránky.

Řiďte se heslem Wikipedie a editujte s odvahou, pokud v nějakém příspěvku objevíte překlepy, gramatické chyby, či faktické nesrovnalosti, neváhejte je opravit. V případě faktických oprav prosím do diskuze přidejte vysvětlení a odkaz na zdroj z něhož jste čerpali.

Nezapomeňte, že vypracované články mohou posloužit jako studijní materiály pro Vaše následovníky, přistupujte k jejich tvoření proto zodpovědně.


Práce s MediaWiki

V tomto předmětu si taky máte možnost vyzkoušet práci se systémem MediaWiki, který používá Wikipedie. Využijte ji, může se vám do budoucna hodit. Základní práce se systémem je jednoduchá. Více vlevo v Navigaci pod odkazem Nápověda.


Rozcestí


  • Funkční požadavky na bibliografické záznamy, revize pravidel, nové trendy a alternativy v popisu dokumentů.