Jednorázová emailová adresa

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Václav Štefela

Klíčová slova: email, SPAM

Synonyma: desetiminutový email

Související pojmy:

nadřazené - emailová služba
podřazené -


Charakteristika

Jedná se o speciální typ emailové adresy, která má jen dočasnou platnost. Jednoduše se nám bez složité registrace (nemusíme zadávat heslo) vygeneruje emailová adresa, která se po určité době zase automaticky zruší. Platnost bývá většinou desítky minut až několik dní. Službu využijeme, když se někde potřebujeme registrovat a nutnou podmínkou je uvedení emailové adresy. Za každou takovou registraci jsme odměněni pravidelnou zásobou aktuálních informací, reklamních nabídek, speciálních newletterů a někdy až spamu. O takové zprávy nikdo nestojí a často ani nejde jejich odběr zrušit. Navíc nemůžeme vědět, zda správce služby naše osobní údaje neprodá na černém trhu s informacemi (Cena 1000 emailů služby Gmail dosahuje 200$ [1]). Jak samotná charakteristika služby napovídá, slouží pro příjem pošty. Z takové speciální adresy žádnou poštu nikomu jinému nepošleme. Příjemce by nemohl odpovědět, ale zároveň to opět slouží k ochraně před samotným spamem. Mezi výhody používání takové služby patří ušetřené emaily v naší soukromé schránce. Současně s tím to má i své nevýhody. Když například zapomeneme heslo do služby, kde jsme se registrovali, nebudeme moci využít funkce pro změnu (poslání, reset) hesla. Ta se totiž provádí opět pomocí emailu. Navíc tím, že jsou schránky nechráněné heslem, může se k nim dostat skoro kdokoliv. Stačí jen zadat jméno schránky.

Použití

Vygenerujeme si speciální emailovou adresu. Tu vložíme do příslušné registrace. Během chvilky se nám v dočasné emailové schránce objeví potvrzující registrační email. Klikneme na potvrzující odkaz a email můžeme zapomenout. V naší potřebné službě jsme registrováni. Po uplynutí data platnosti se schránka zruší a nás nebudou obtěžovat žádné emaily spojené s danou službou.

Příklady služeb

Alternativy

Pokud nechceme využít služeb jednorázového emailu, máme několik alternativních možností:

  1. Poskytnout svoji běžnou emailovou adresu. Musíme mít nastavený dobrý antispamový filtr, případně si vytvoříme filtry vlastní.
  2. Vytvořit si speciální email u jiné mailové služby a ten nám bude sloužit jen na registrace do jiných služeb. Tím pádem nám reklamní emaily nebudou chodit do naší běžně používané schránky.
  3. Podobné služby, kde po nás chtějí email, nevyužívat. Ale to dnes už skoro nejde.

Poznámky

  1. KREBS, Brian. Buying Battles in the War on Twitter Spam. In: Krebs on security [online]. 2013 [cit. 2015-01-16]. Dostupné z: http://krebsonsecurity.com/2013/08/buying-battles-in-the-war-on-twitter-spam/

Použité zdroje