Instant messaging: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
m (19 revizí: IMPORT H-L: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(Žádný rozdíl)

Verze z 20. 2. 2012, 11:31

Instant messaging je internetový protokol založený na aplikaci, která umožňuje pohodlnou komunikaci mezi lidmi pomocí různých typů zařízení. Jde o technologie umožňující uživatelům Internetu sledovat, kteří jejich přátelé jsou připojení k síti, a dle potřeby jim posílat zprávy, chatovat, přeposílat soubory, ale i jinak komunikovat. Jde tedy o textově orientovaný kontakt mezi dvěma nebo více účastníky přes síť a to synchronně v reálném čase. Z tohoto důvodu je pro některé uživatele tato technologie přijatelnější než okamžitá komunikace, jelikož je méně dotěrnější než například komunikace přes telefon. Nicméně existují i systémy, které umožňují zasílat zprávy i lidem, kteří nejsou zrovna online.
Instant messaging, dále jen IM, umožňuje okamžitý kontakt mezi několika stranami současně. Díky tomu dochází k rychlému předání informací. Každá aplikace je zdarma a je obvykle určená jen pro jedno připojení k IM síti. Některé systémy jako např. AOL, MSN Messenger, Yahoo! Messenger a Apple iChat dovolují uživatelům použití webových kamer a mikrofonů, což dělá tuto službu ještě více populární. Uživatelé tudíž mohou vést konverzace v reálném čase.
IM má ale i jiné vlastnosti. Umožňuje uživateli vyžádat potvrzení odpovědi, vést skupinové hovory s možností nahrávání konverzací. Zajišťuje konferenční služby včetně hlasu a videa a také přenos souborů.

Historie:
IM se poprvé objevil pro víceuživatelské operační systémy jako např. CTSS a Multics v polovině šedesátých let minulého století. Zpočátku bylo mnoho těchto systémů využíváno jako systémy zpráv pro tisk, ale rychle se z nich staly systémy použitelné pro rychlou komunikaci uživatelů přihlášených ke stejnému přístroji.
V osmdesátých letech se stal populárním systém BBS. Jiné jako např. Freelancin´_Roundtable již začlenily konverzační vlastnosti podobné reálnému rozhovoru.
Koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let se objevila služba Commodore 64, která umožňovala zasílat tzv. online zprávy mezi současně připojenými uživateli.
Prvním z volně dostupných programů pro IM se stal v roce 1996 ICQ izraelské firmy Mirabili. Několik let po svém vzniku získal u amerického patentového úřadu dva patenty pro okamžitou komunikaci. Díky jeho velmi rychlému růstu se stal hrozbou pro komerční IM síť amerického poskytovatele internetu AOL Instant Messenger, který na to zareagoval zakoupením firmy Mirabilis.
ICQ Během několika let bylo vyvinuto mnoho alternativních IM klientů (Yahoo Messenger, MSN Messenger, Excite, Ubique, či bezpečnější program Lotus Sametime od firmy IBM), každý s vlastním protokolem (pochopitelně navzájem nekompatibilním). Uživatelé proto museli provozovat několik klientů simultálně. S velkým úspěchem se proto setkaly multiprotokolové klienty jako Pidgin (dříve Gaim), Miranda, Trillian, SIM nebo Kopete. S ICQ je také kompatibilní nenáročný ruský klient QIP, který podporuje pouze tuto síť (v nové verzi QIP Infium už podporuje i síť Jabber a XIMMS), ale je stabilnější a snáze nastavitelný než Miranda, která ovšem podporuje mnoho rozšíření a daleko více protokolů. Oba dva tito klienti jsou pouze pro operační systém Windows. Rozdíly mezi protokoly stírá otevřený XMPP protokol pro IM (potažmo Jabber), který dokáže mimo jiné pomocí takzvaných transportů komunikovat i s ostatními sítěmi.

Spolupráce:
Standardní volně dostupné komunikační aplikace nabízejí funkce jako přenos souborů, seznamy adres, možnosti vést hromadné konverzace atd. Tyto a jiné funkce uvítají samotní uživatelé či malé firmy, ale větší organizace budou vyžadovat důmyslnější aplikace jako např. Microsoft Office Communicator. Proběhlo několik pokusů vytvořit jednotnou úroveň pro okamžité zasílání zpráv. Většina z nich ale neuspěla (AOL, Yahoo! a Microsoft) a proto si každý pokračuje v rámci vlastního protokolu.
V září 2003 vznikla dohoda umožňující uživatelům MSN a ICQ komunikovat s protějšky za přístupový poplatek. Poté Microsoft, Yahoo! a AOL uzavřeli dohodu, která jejich uživatelům umožnila online veřejnou komunikaci. Tato dohoda založila standard pro součinnost protokolu. AOL s Google uzavřeli strategickou dohodu o partnerství, kde Google uživatelé by byli schopni mluvit s protějškem a ICQ uživatelům zaručila identitu u AOL.
Existují tedy dvě možnosti, jak se dostat k uživatelské skupině o mnoha různých protokolech:
1. Možnost, která má spojit mnoho různých protokolů v rámci IM klientské aplikaci.
2. Možnost, která má spojit mnoho různých protokolů v rámci IM aplikací, která klienty donutí používat i jiné služby nabízené serverem. Klienti se o jiné protokoly IM nemusí starat.
Některé přístupy dovolují organizacím vytvářet jejich vlastní soukromou online komunikační síť tím, že jim umožní omezit přístup k serveru a poskytují povolení uživatelům. Jiné korporační komunikační systémy dovolují registrovaným uživatelům připojit se zvenčí ke korporační lokální síti tím, že používají bezpečný firewall spřátelený s HTTPS protokolem. Takové systémy zaručují lepší bezpečnost a soukromí.
V minulých letech museli uživatelé při používání IM používat stejný software, což bylo někdy překážkou. Mnoho současných klientů však umožňuje interoperabilitu mezi sítěmi, včetně společnosti Microsoft, která nedávno vyvinula dnes oblíbený Live Messenger.

Online zasílání mobilních zpráv:
Vývoj v oblasti mobilních telefonů již dnes uživatelům umožňuje používat IM. Online zasílání mobilních zpráv je komunikační služba, která ummožňuje přenést okamžitou informaci k příjemci. Uživatel tak učiní pomocí přihlášení do mobilního zařízení, ostatní se pouze dívají na displej jejich telefonu. Mobilní telefony jsou v dnešní době přizpůsobovány nárokům uživatele ať už designem či jeho funkcemi. Jde hlavně o šířku pásma, velikost paměti, dostupnost formátů médií, vstupy a výstupy, výkon procesoru a výkonnost baterie. Na mobilním telefonu můžete používat například ICQ nebo IRC (Internet Relay Chat).

Friend-to-friend sítě:
IM jsou obvykle one-to-one komunikační programy, ale některé již umožňují komunikaci mnoha lidí současně, a to na chatu. Můžete si zde vytvořit seznam přátel a vždy, když vstoupí do místnosti, dostanete upozornění, že jsou přítomní. Upozornění lze dostat i na to, když Vám jeden z nich posílá vzkaz. Pohodlně tak můžete komunikovat s přáteli a pokud toužíte po soukromí, vytvoříte si soukromou chatovací místnost, kam pozvete někoho, s kým si chcete povídat. Pokus poslat zprávu někomu, kdo není on-line, nebo který neakceptuje IM, je spojen s oznámením, že přenos nemůže být uskutečněn. Je-li dotyčný on-line a software je nastaven tak, aby přijímal zprávy, je příjemce upozorněn charakteristickým zvukem a okno, které ukazuje, že zpráva dorazila umožňuje příjemci přijmout nebo odmítnout tuto zprávu. Emoce jsou zde často vyjadřovány speciálním těsnopisem, který je dnes běžně používaný zejména mezi teenagery. Například jde o tyto zkratky: lol, mtr, thx apod. Budoucnost ale mají spíše tzv. smajlíci, kteří dokáží vyjádřit emoce jako například radostný smích, chechtání, mračení, mrkání, ale i pláč.

Obchodní aplikace:
Online komunikace se přiblížila osobním počítačům, e-mailu a webovému rozhraní v tom, že její přijetí pro použití, jako střed obchodních komunikací, bylo řízeno primárně individuálními zaměstnanci používajícími software spotřebitele v práci, spíše než formálním mandátem nebo oddělením korporačních informační technologií. Mnoho miliónů IM účtů jsou používány k obchodním účelům zaměstnanců společností i jiných organizací.
Bylo ale třeba řešit otázky bezpečnosti a právních záležitostí. Microsoft proto vytvořil novou platformu pro Microsoft Office a v říjnu 2007 uvolnil Kancelářský komunikační server. Poté došlo ke spojení Microsoftu s IBM a vznikl EIM systém jako část veřejné sítě, kterou mohou používat zaměstnanci k jak jejich vnitřnímu užití v EIM, tak I ke komunikaci s AOL, MSN i Yahoo!.
Přijetí IM vytváří i rizika a odpovědnost za společnost, která jejich používání podporuje. Mnohé firmy a společnosti jsou nucené archivovat či scanovat a využívat bezpečnostní produkty, které snižují riziko zneužití.

Praktické použití:
Technologie IM se rychle stala velmi populární a vedla organizace k přijetí řešení výhod, které IM přináší. Potřeba sdílet informace a znalosti v pracovním týmu či v prostředí spolupracovníků i mezi zaměstnanci se stala zásadní, obzvláště u více geograficky rozptýlených organizací, které spolu komunikují napříč kontinenty.
IM konverzace inklinují k tomu mít jistý charakter. Jde o krátké zprávy a většinou na jedno téma. Přepínání médií a multitasking bývají jednoduché a též by mohly být využívány pro použití mezi spolupracovníky a přáteli pro delší konverzace.
Existují 4 hlavní funkce IM:
- rychlé otázky a jejich objasnění
- uspořádání a naplánování úloh
- koordinační nepřipravená sociální setkání
- udržování styku s přáteli a s rodinou
Kvůli otázkám bezpečnosti ve firmách a organizacích je pro ně důležité užívání šifrování a archivace konverzací. Přínosem může být i použití softwaru, který podporuje víc než jednu platformu. Například mnoho softwarových firem používá Windows XP v odděleních administrace, ale jejich vývojáři softwaru používají linux.
Většina lidí má zkušenosti s vedením online rozhovorů a konverzací přes internet prostřednictvím emailu či Skype, ale existuje zde ještě jedna forma, která je rovněž populární. Jmenuje se Bebo a jde o formu komunikace, která dovolí uživateli vytvářet a udrživat sociální síť. Běžně jej užívají knihovny.
V České republice je IM také velmi rozšířený. Například počet českých uživatelů služby Windows Live Messenger roste, ale poměrně pomalu. Na začátku roku 2007 tuto službu používalo 150 000 českých uživatelů. Podle nejnovějších informací se za poslední rok a půl zvýšil, ale pozici ICQ přesto stále neohrožuje. ICQ v České republice registruje měsíčně 2,1 milionu aktivních uživatelů, přičemž 55 procent z nich používá ICQ každý den. Většinu uživatelů ICQ (73 procent) tvoří mladí lidé ve věku od 13 do 24 let. Windows Live Messenger přitom poskytuje obdobné služby (vyjma SMS zdarma, které jsou u ICQ dosti oblíbené) a je rovněž oficiálně lokalizován do češtiny. Překážkou ve větším rozšíření mu však je právě hlavně jeho současné minoritní zastoupení mezi českými uživateli, takže jde o začarovaný kruh, ze kterého by mohla vést cesta jen přes kompatibilitu s konkurenčními protokoly. Windows Live Messenger (někdejší MSN Messenger) je v oblasti textové komunikace sice kompatibilní s konkurenčním Yahoo Messengerem, ale ten má v našich končinách prakticky nulové zastoupení. Pravděpodobně by tedy IM programu Microsoftu prospělo propojení s ICQ, ale toho se zřejmě uživatelé jen tak nedočkají.

Rizika:
V dnešní době je IM zcela běžně užíváno teenagery, ale již i dětmi, jako forma komunikace s kamarády. Stejně jako u jiných on-line aktivit na Internetu, by měl být uživatel opatrný. Není dobré přidávat do seznamu přátel kontakty, které neznáme. Převážně děti by měly být kontrolovány a do svého seznamu by si neměly přidávat nový kontakt bez souhlasu rodičů. IM se může zdát bezpečný, ale není bez rizika. Prostřednictvím IM může být Váš počítat nakažen viry, červy i trojskými koni. Stane se tak při přijetí zprávy formou stažení souboru.
Určitá rizika a závazky s sebou nese, zvláště když je používán na pracovištích. Mezi tato rizika v zaměstnání jsou řazeny:
- ohrožení bezpečnosti (viry, spyware, trojany, červy a pod.)
- rizika shody
- nepatřičné použití
- ochrana intelektuálního vlastnictví
Hackeři často používají IM sítě k napadení URL adres či k přenosu viry obtěžkaných příloh. Používají dvě metody doručení infekce přes IM:
1. Doručí virus, trojského koně či spyware uvnitř infikovaného souboru prostřednictvím textu s webovou adresou, která láká příjemce, aby klikl na URL a tak jej spojí s webovou stránkou s nebezpečným kódem.
2. Viry, červy a trojské koně typicky propagují tak, že pošlou sebe rychle přes nakažený uživatelský seznam přátel. Efektivní útok použití nakaženého URL se může dostat k tisícům lidí během několika minut, když každý osobní seznam přátel dostane zprávy, které vypadají, že jsou od spolehlivého kamaráda. Příjemce klikne na webovou adresu a infekce začíná.
Užitek z okamžité komunikace v práci také vytváří riziko, které se pojí k právům a pravidlům souvisejících s použitím elektronických komunikací v obchodní sféře. Ve Spojených státech sám existuje okolo 10 000 práv a pravidel, která se vztahují k elektronické komunikaci. Nejznámější jsou: Sarbanes-Oxley akt, HIPAA, a SEC 17a-3. Dokument Objasnění z finanční průmyslové regulační autority ("FINRA ") byl vydán pro členské firmy ve finančním průmyslu služeb v prosinci 2007. Všímá si elektronické komunikace, užití e-mailu a elektronické korespondence, které mohou být zaměňovány a mohou zahrnovat takové formy elektronické komunikace jako je IM a SMS. <br. Většina zemí na také celém světě stanoví pravidla použití elektronické komunikace a elektronických záznamů podobně jako USA. Základní pravidla se vztahovala k IM v práci, kde zahrnuje potřebu produkovat archivovanou obchodní komunikaci na žádost vlády nebo soudu. Mnoho IM komunikace se dostane do kategorie obchodních komunikací, které musí být archivovány.
Neformální, bezprostřední, a zdánlivě anonymní povaha IM představuje kandidáta zneužívání na pracovišti. Téma nepatřičného IM použití se stalo středem pozornosti v říjnu 2006, když kongresmen Mark Foley odstoupil poté, co přiznal, že posílá útočné okamžité zprávy sexuální povahy z jeho kongresového kancelářského PC. Tento skandál vedl k mediálnímu boomu a varovným novinovým článkům, které zdůrazňovaly rizika nepatřičného IM použití na pracovištích.
Ve většině zemích mají firmy zákonnou odpovědnost zajistit bezpečné pracovní prostředí pro zaměstnance. Použití firemních počítačů, sítí, a softwaru může obtěžovat jednotlivce šířením nepatřičných vtipů. To vše vytváří odpovědnost nejen za delikventa, ale i zaměstnavatele. Průzkum archivace IM bezpečnostního poskytovatele systémů Akonix, z března 2007, ukázal, že 31% respondentů bylo obtěžováno přes IM v práci.
Společnosti nyní vkládají IM jako základní součást jejich politik správného používání celosvětové sítě Internet, e-mailu a jiných firemních výhod.
Uvnitř společnosti je také vysoké riziko použití IM zaměstnanci. Můžeme hovořit přímo o zneužití a to např. propouštěním důvěrných informací, či detailů o firemních projektech k vnějším zdrojům. Tato záležitost je nejlépe řízena kombinací psané politiky a technologií.<br. Kromě psané politiky by organizace měly realizovat nějaké brány nebo IM bezpečnostní produkty, které sledují obsahy příchozích a odchozích zpráv. Produkty od IM bezpečnostních poskytovatelů dovolí správcům upozornění na podezřelý soubor a umožní mu povolit nebo zablokovat tuto zprávu. Zaměstnanci mohou také zneužít IM na osobní úrovni s přáteli a rodinou. To je špatné užití obchodního času a vede zaměstnance k rozptylování a ztrátě soustředení na práci. Mnohé firmy často používají IM bezpečnostní produkty ke sledování a archivaci IM konverzace pro účel minimalizovat tento druh odtoku produktivity.

Bezpečnost a archivace:
Současnost nabízí východiska a pomoc na rizika a problémy spojené s užitím IM ve firmách k obchodní komunikaci. IM bezpečnostní poskytovatelé vytvořili nové produkty určené k instalaci ve firemmních sítích k archivaci a kontrole obsahu. S rychlým přijetím IM do firem vyvstal požadavek na bezpečnostní produkty. Zřízením platformy pro koupi bezpečnostního softwaru došlo k záruce, že do roku 2008 bude 80% bezpečnostních produktů doručovány přes toto zařízení.

Výhody:
Instant messaging zrychluje komunikaci a umožňuje snadnou spolupráci mezi více lidmi. Na rozdíl od e-mailu nebo telefonu druhá strana ví, zda je účastník k dispozici či nikoliv. Většina IM systémů umožňuje nastavit away message, tedy zprávu podle které lze zjistit, zda je uživatel přítomen přímo u svého počítače. Na druhou stranu uživatele nikdo nenutí, aby na zprávy odpovídali ihned. Tímto způsobem se IM komunikace stává méně vyrušující než třeba telefon a to je částečný důvod, proč je tento způsob komunikace stále více oblíben v obchodním prostředí. Instant messaging je ideální pro rychlou výměnu internetových adres, kusů zdrojového kódu a dalších věcí, které se např. v telefonní komunikaci špatně přenášejí.

Závěrem:
Instant Messaging je tedy trochu více než jen chatování v soukromé místnosti. Je to rychlejší a jednodušší způsob než komunikace prostřednictvím elektronické pošty. Rychlé zasílání zpráv nabízí příslib okamžitého uspokojení, které je v dnešní době žádoucí. Instant Messaging je skvělý způsob, jak zůstat v kontaktu s rodinnými příslušníky a přáteli. Šetří čas, peníze a lidé s mohou užít spoustu legrace.
--Hankav 14:05, 11. 8. 2008 (CEST)